Od 2008 roku pracuję online

Archaizmy w aplikacjach zawodowych są jak próba wtargnięcia do biura z przysłowiową „słomą w butach”. Nie jest to zbyt porywające, prawda?

Nawet jeśli w wielu firmach jest wciąż tzw. kultura folwarczna, a w niektórych powrót do ekologii.;)

Warto też wiedzieć, że tu nie chodzi tylko o gusta i guściki jakiejś Pani z HaeRu:)

Musimy wyplenić archaizmy z CV, bo w badaniach m.in. śledzenia wzroku rekrutera, widać bardzo dokładnie, że gdy mamy archaizmy, to jesteśmy narażeni:

  • nie tylko na bycie zignorowanym,
  • nie tylko na stereotypy,
  • co na dyskryminację!

Archaizmy sprawiają, że nawet jeśli mamy najbardziej przyszłościowe i chodliwe kompetencje na świecie, to rekruter może je przeoczyć z powodu archaizmów, bo one odwracają uwagę od merytoryki.

Możemy oczywiście zamiast zmiany CV wybrać „psioczenie” na rekuterów. Jednakże rekruterów nie zmienimy, a CV możemy.

CO TO SĄ ARCHAIZMY W CV?

Archaizmy w CV, to używanie formy CV opartej na przestarzałej wiedzy o tworzeniu i przetwarzaniu aplikacji do pracy.

Archaizmy niestety są często powielane nawet przez rzekomo nowoczesne generatory CV oraz liczne szablony, a także materiały o pisaniu CV. Również te wydawałoby się nowoczesne, bo publikowane w internecie.

W samym nagłówku, które jest najważniejszym miejscem w CV, można popełnić aż 10 archaizmów.

Jednym z wielu przykładów archaizmów w CV jest podawanie wieku. Wiekiem nikomu nie dogodzisz. Dla jednych możesz być za stary, a dla innych za młody. Wiek jednak przecież nie jest przedmiotem rekrutacji. Przede wszystkim liczy się merytoryka i to co naprawdę umiesz zrobić. Zauważmy, ktoś może mieć lat +50 i niewiele potrafić nic zawodowo. Inna osoba z kolei może mieć +20 lat i mieć spektakularne umiejętności. I oczywiście odwrotnie! 

Owszem mają prawo o to spytać przy zatrudnieniu, ale nie jest to w większości sytuacji kluczowa informacja. W razie czego można ją podać na życzenie, czy przy zatrudnieniu. 

Jeśli wstawiasz w nagłówek datę urodzenia, to zamiast merytorycznych argumentów podsuwasz na start rekruterowi do rozważenia kwestię wieku. To naturalnie i automatycznie, zamiast myślenia co potrafisz, włącza myślenie o osobistych preferencjach co do wieku, i naraża cię na stereotyp. Stereotyp, który z definicji ma to do siebie, że włącza się bezwiednie i automatycznie. Stereotyp może włączyć się nawet u ludzi, którzy chcą być niezwykle poprawni. Można więc powiedzieć, że…

Podając archaiczne dane w CV sam się dyskryminujesz!

Oczywiście z dalszych danych w CV też można wywnioskować wiek. Tylko, że rekruter raczej tego sam z siebie nie tropi. Chyba, że go prowokujesz stosując inne archaizmy jak np. zła praktyka umieszczania dat w CV, kronikarski opis obowiązków i edukacji, zła kolejność sekcji, czy zdjęcie w stylu z minionej epoki, czy treść CV przedstawiona w sposób nie pokazujący potrzeb organizacji itd.. To oczywiście tylko niektóre przykłady. Listę 11 najczęstszych i najgorszych przykładów archaizmów wraz wyjaśnieniem zawarłam w Narzędziowniku CV.

Sprawdź, czy nie masz tych najczęstszych w swoim CV

JAK STWORZYĆ CV BEZ ARCHAIZMÓW?

IMG_1479Najlepiej zastosować mój sprawdzony zablon CV, który jest wolny od archaizmów. Znajdziesz taki na pewno w Narzędziowniku CV na wymiar – Zrób to Sam.

Poza tym w pakiecie dostaniesz ebooka, CVnarium i kurs mailowy z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Dzięki temu dowiesz się również, jaką treścią wypełnić format CV, żeby było przekonująco, a nie zniechęcająco.

W Narzędziowniku CV na wymiar jest cała moja najlepsza wiedza o pisaniu CV. Wszystko w jednym miejscu według IZO-standardu:)).

WIĘCEJ TUTAJ

Iza

AKTUALIZACJA: Oczywiście archaizmy, to nie jedyna rzecz, która może sprawiać brak odzewu, jest tego więcej. W nowoczesnych CV robi się obecnie sekcje specjalne w zależności od celu zawodowego (np. zdanie pozycjonujące, profil kompetencyjny), liczy się też odpowiednie opracowanie tych jak i pozostałych sekcji, w tym konieczne jest odpowiednie dopasowanie treści do potrzeb itd. Wszystko masz kompleksowo przedstawione w Narzędziowniku CV na wymiar http://cvnawymiar.pl

Poza tym – może cię też zaskoczyć… na skuteczność CV, oprócz treści i formy CV, mają wpływ metody jakimi szukasz pracy. Podsumowując, czynników wpływających na przejście do kolejnych etapów rekrutacji, a potem zdobycie pracy jest wiele. Tutaj możesz zobaczyć więcej o braku odzewu https://pracanawymiar.pl/brak-odzewu-na-cv/, a tu o 3 czynnikach najczęściej wpływających na skuteczność CV https://pracanawymiar.pl/test-zerkniecia-na-cv/ Najczęstszych, bo tych czynników jest najczęściej przynajmniej 7 patrząc na samą metodykę szukania pracy. Na tym blogu znajdziesz jeszcze więcej wątków w temacie. Kompleksowo omawiam wszystko tu https://pracanawymiar.pl/odkryj-i-zdobadz-prace-marzen-kup/

PS: Widzisz wartość w tym poście, podziel się nim teraz z innymi. Udostępnij post w mediach społecznościowych