Brak odzewu na CV jest jedną z najtrudniejszych sytuacji dla poszukujących pracy. Wysłane mnóstwo CV, a odpowiedzi brak. Można tylko załamać ręce! No bo cóż innego zrobić kiedy nawet nie wiemy dlaczego nas odrzucają.

 • Czy się nie wyróżniam?
 • Czy mnie przeoczyli?
 • Czy moje CV nie przykuwa uwagi?
 • Czy jestem do niczego?

To tylko klika pytań, które słyszę od poszukujących pracy. Lista domniemanych powodów jest znacznie dłuższa. Co gorsza, na pewnym etapie poszukujący pracy zaczynają oceniać ten stan rzeczy, w sposób, który w psychologii określa się niekonstruktywną krytyką.

A mówiąc po ludzku – “jadą po sobie” czyli oceniają siebie skrajnie negatywnie. Co specyficzne, uogólniają ocenę dotyczącą tej sytuacji na całą swoją osobę mówiąc np. „nic mi się nie udaje”, „jestem do d…”.

Taka reakcja absolutnie nie służy dalszym poszukiwaniom pracy. Uogólniona, negatywna ocena jest bowiem zaprzeczeniem całego naszego jestestwa, własnych umiejętności i wiedzy. Tymczasem wiara w siebie, swoje kompetencje i możliwości jest kluczowa podczas poszukiwania pracy.

Oczywiście krytyka jest potrzebna ale tylko ta konstruktywna, czyli taka która pomoże nam wyciągnąć wnioski, jakie konkretnie działania są niewłaściwe oraz co i jak należy poprawić.

Co można zrobić aby tego uniknąć, czyli uzyskać odzew na aplikacje nim dojdzie do takiego stanu?

Okazuje się, że wiele.

Zacznijmy od tego, że miarą efektywności poszukiwania pracy wcale nie jest sama w sobie ilość wysłanych CV. Na wstępnym etapie poszukiwań miarą sukcesu jest ilość zaproszeń do kolejnego etapu rekrutacji.

Aby je zdobyć kluczowe jest wysyłanie dobrze dopasowanych czy wręcz szytych na wymiar aplikacji (na wymiar Twoich pragnień zawodowych i potrzeb pracodawcy). Dlatego osoby, które są zdeterminowane na pozyskanie jednej konkretnej oferty i piszą pod nią swoje aplikacje, najszybciej znajdują pracę. Oto kilka przykładów z warsztatu PracaNaWymiar.pl:

 • Zarządzający Sprzedażą po pół roku braku jakiegokolwiek odzewu na ogólne CV dostał zaproszenie po pierwszym dopasowaniu CV do oferty.
 • Sports Manager po stworzeniu CV pod jedną konkretną ofertę dostał się z ramienia UEFA do pracy przy obsłudze drużyny Danii na Euro 2012.

 • Dziennikarz został zaproszony do rekrutacji w EuroNews we Francji po napisaniu CV i Listu od początku do końca pod tą jedną jedyną ofertę.
 • Cukiernik startujący do Kopenhagi zaraz po wysłaniu CV otrzymał zaproszenie z informacją – “Ma Pan bardzo dobre CV na to stanowisko.”
 • Itp. itd.

Oczywiście zmiennych wpływających na zaproszenie na rozmowę jest bardzo dużo i nie można zagwarantować, że jedna nawet najlepsza aplikacja to od razu załatwi. Czasami Twój konkurent na rynku pracy okaże się zwyczajnie dużo lepszym kandydatem. Pracę dostanie sprawdzona czy rekomendowana osoba. Zmieniła się koncepcja stanowiska. Rekrutacja zostanie wstrzymana; jest sezon ogórkowy itd…

Skąd wiedzieć, że CV jest ok?

Można się tego dowiedzieć m.in. po wskaźniku zaproszeń do kolejnego etapu. Ogólny międzynarodowy wskaźnik jest taki, że powinieneś dostać przynajmniej jedno zaproszenie na 10-30 dobrze dopasowanych aplikacji. Jeśli po wysłaniu pierwszych 10-30 aplikacji nadal nie dostajesz zaproszeń, to najczęściej możesz być prawie pewny, że:

 • Twoje aplikacje nie są dobrze dopasowane, mało przekonujące itp.
 • coś jest nie tak z Twoimi metodami poszukiwania pracy,
 • coś jest nie tak z Twoim celem.

Najczęściej trzeba popracować nad tymi trzema rzeczami na raz.
Zanim roześlesz kolejne aplikacje trzeba je dopracować!

Jeśli ktoś wysyła 500 CV i dostaje jedno, dwa zaproszenia to wcale nie znaczy, że dobrze mu idzie! Ten efekt to jest raczej łut szczęścia i efekt spamuj i módl się!

Oczywiście rozumiem, że każdy “orze jak może” i lepsze jakiekolwiek działanie niż brak. I w ogóle podziwiam takie osoby za otwartość w dzieleniu się swoimi danymi osobowymi i historią praktycznie z każdym. Mam jednak uzasadnione obawy, że oprócz straty czasu, ryzykowania bezpieczeństwa danych takie podejście zamiast przybliżać kandydata do zdobycia wymarzonej pracy tylko go od tego odwodzi.

Dlatego chcę też rozgłosić wszem i wobec, że obecnie jest wiele łatwo dostępnych metod, które nie tylko pomagają znaleźć pracę co pomagają zdobyć tą wymarzoną. Do kluczowych elementów należy wspomniane dopasowanie aplikacji (czy wręcz pisanie na wymiar).

O innych metodach pisałam wcześniej na www.pracanawymiar.pl/blog. Na tą chwilę polecam abyś zweryfikował efekty swoich poszukiwań, odpowiadając na następujące pytania:

 • Ile razy aplikowałeś o pracę podczas obecnego poszukiwania pracy?
 • Ile czasu szukasz pracy?
 • Ile dostałeś w tym czasie zaproszeń na rozmowę?
 • Ile tych zaproszeń dotyczyło Twojej wymarzonej pracy lub takiej która cię do niej może przybliżyć?

Jeśli nie dostałeś przynajmniej jednego zaproszenia na każde 10-30 to ważny znak, że czas poważnie popracować nad skutecznością poszukiwań. Nad metodami poszukiwania i pozycjonowaniem Twoich aplikacji.

Jeśli dostajesz przynajmniej jedno zaproszenie na każde 10-30 wysłanych aplikacji, to jesteś na dobrej drodze do zdobycia pracy! Z tym, że uwaga powyższe statystyki są dla laików, czyli osób, które nie są zawodowymi pisarzami CV, ani nie chodziły na kurs szukania pracy. Mając dany wynik, nadal warto się udoskonalać, żeby dostawać więcej zaproszeń, po wysłaniu mniejszej ilości CV. Jeśli chcesz mieć lepszy wynik, to najlepiej zwróć się po wsparcie eksperckie.

Jeśli chcesz przyspieszyć swoje szukanie pracy, to polecam Ci program “Odkryj i zdobądź pracę marzeń”. W ramach tego programu dostaniesz wsparcie m.in. w:

 • wyborze odpowiedniej dopasowanej do Ciebie pracy,
 • opanowaniu najskuteczniejszych metod szukania pracy, tak by przechwycić najlepsze oferty nim znajdą się w portalu z ogłoszeniami, na stronach pracodawców, u pośredników czy w rękach Twojej konkurencji,
 • pisaniu lepszych CV i maili motywacyjnych (jeśli nie wiesz co to mail motywacyjny, to tym bardziej potrzebujesz wsparcia!)
 • zwiększaniu konwersji CV – wysyłaniu mniej aplikacji, a dostawaniu więcej zaproszeń
 • rozmowach kwalifikacyjnych.

W linku znajdziesz cały opis programu wraz z procesem zdobywania pracy marzeń, rozpisany na etapy, które musisz przejść.

Życzę Ci aby Twoje CV przyciągało jak magnes!:)

Iza

PS: Znasz kogoś, kto męczy się z brakiem reakcji na swoje aplikacje? Prześlij mu ten post.