Od 2008 roku pracuję online

Tekst będzie mocny jak toast za moje zdrowie z okazji dzisiejszych urodzin;) Także ostrzegam!

dyskryminacjaJednym z najczęstszych i zarazem najbardziej emocjonujących pytań jakie dostaję jest kwestia wieku w rekrutacji.
Pisałam już jak ominąć wiek w CV, i że w ogóle nie powinien być poruszany w rekrutacji tutaj.
Dziś powiem to bardziej dosadnie, uważam, że w większości wypadków wiek tak naprawdę NIE jest przeszkodą w pracy zawodowej.  Ani młody, ani stary, ani średni.

Kiedy rozmawiam ze starszymi, to mówią, że są straceni, bo do pracy biorą świeżaków, młodych, chłonnych, którzy szybko się uczą, a nie „dinozaurów” i że szkoda zachodu.

Z kolei, gdy rozmawiam z młodymi mówią, że nie mogą zdobyć pracy, bo stanowiska są już obsadzone przez „stare wygi”, a jak biorą nowych pracowników, to tych znacznie starszych, doświadczonych, z wypracowanymi przez lata układami i tego się nie ruszy.

Hmmm… Nie zastanawia cie to!? Bo mnie bardzo.

KTO W TAKIM RAZIE PRACUJE!?

Młodzi i starsi nieraz krzyczą najgłośniej, czasami aż uszy puchną. Są frustrowani, często wręcz roszczeniowi i nieraz szukają pracy dużo dłużej.

Co ciekawe od grupy 28-42 zwykle tego typu żali nie słyszę. Można powiedzieć, że oni mają łatwiej, że takich ludzi chłonie rynek. Ale wiesz co, moje doświadczenie pokazuje, że ludzie w tym wieku po prostu zamiast narzekać, to zakasują rękawy i biorą się do roboty.

Choć mają prace, to jakoś znajdują czas na szukanie kolejnej „na zakładkę”.
Choć mają małe dzieci, rodziców czy zwierzaki pod opieką, to się organizują i doszkalają ze zdobywania pracy.
Przed pracą o świcie, na przerwie, po godzinach.
Czasem nie dosypiają ale wiedzą, że warto, bo za chwile dzięki ich staraniom ta sytuacja się zmieni i odpoczną za wszystkie czasy na wymarzonych wakacjach:)

SKĄD TO WIEM?

Tak się jakoś składa, że choć nigdy o to specjalnie nie zabiegałam, to jest grupa wiekowa, która najczęściej korzysta z moich kursów zdobywania pracy.

Zamiast narzekać na wiek i przyczyny zewnętrzne w szukaniu pracy po prostu uczą się tego nad czym mają kontrolę, tak by zminimalizować powody zewnętrzne.
Uczą się zdobywania pracy i przekonywania do siebie pomimo słabości, które każdy z nas ma – niezależnie od wieku.

Wiem, że możesz zdobyć pracę niezależnie od wieku. Jednakże nieraz to oznacza zwyczajne nauczenie się metod zdobywania pracy. Jeśli wchodzisz na rynek, to tym bardziej nie wiesz jak szukać pracy. A jeśli z kolei jesteś na rynku lata, to może Twoje metody są archaiczne.

SKĄD PEWNOŚĆ, ŻE MOŻNA ZDOBYĆ PRACĘ BEZ WZGLĘDU NA WIEK?

Czasem, choć stosunkowo rzadko trafiają się tacy śmiałkowie, którzy na przekór powszechnym przekonaniom o wieku mają ochotę zawalczyć o siebie….

Jednym z takich młodych śmiałków była Julia:

Referencje Julia Sienkiewicz
Tutaj masz przykłady osób w zaawansowanym wieku, który podbijają rynek pracy.  Najwięcej o kwestii wieku napisałam w książce „Pasja to za mało, czyli jak się spełniać, rozwijać i zarabiać”.

Jeśli zamiast szukać powodu, chcesz od razu sposobu, to mam dla Ciebie coś specjalnego.

Zaproszenie do mojego programu „Odkryj i zdobądź pracę marzeń”. W ramach tego programu będziesz mógł zredefiniować się zawodowo, przeskoczyć przeszkody, które były nie do przejścia. Więcej o programie w linku tutaj.

Zdrowie tych, którzy mają odwagę zdobywać pracę marzeń bez względu na wiek!

Było mocne? Ostrzegałam!;)

Iza

PS: Twoi znajomi obawiają się, że ich wiek jest przeszkodą w szukaniu pracy? Udostępnij ten post w swojej społeczności online.