Od 2008 roku pracuję online

Pisząc ostatnio o archaizmach w CV zapomniałam o jeszcze jednym.
Właśnie zobaczyłam ten archaizm w czyimś CV i chcę się z tobą od razu podzielić.:)

NIE WPISUJEMY CELU ZAWODOWEGO DO CV!

Cel jest ważny. Warto go mieć określonego, by m.in.:

  • łatwiej namierzać oferty – i  je weryfikować,
  • określić jaka struktura CV, będzie najbardziej przekonująca w twoim wypadku (czyli czy np. potrzebujesz profil kompetencyjny w CV, czy nie).

Samego surowego celu nie polecam podawać w CV. Szczególnie widząc jak większość osób go ujmuje.

DLACZEGO NIE WPISYWAĆ CELU?

Bo może wyglądać roszczeniowo. Zwłaszcza gdy jest skupiony na tym co chcesz dostać i nie zrównoważony z tym co mażesz dać. Często bywa, że oczekiwania przedstawiane w celu są wygórowane w stosunku do tego co może dać pracodawca. Bywa też tak, że cel jest wygórowany w stosunku do tego co możesz dać pracodawcy swoją pracą. Oczywiście warto sobie stawiać cel powyżej poprzeczki. Ale mówienie na „dzień dobry” czego chcemy i czego nam brak, to może być mało przekonujące. Cel może też sprawić, że zamiast profesjonalista wypadniesz jako zupełnie początkujący na rynku kandydat.

Większość celów jakie spotykam wygląda mniej więcej tak:

„Chce się rozwijać, chce dobrze zarabiać”

Wszystko świetnie, ale pracodawca nie płaci przecież za rozwój, a za wykonaną pracę. Dlatego pracodawca najpierw chce wiedzieć, co możesz mu dać i czy możesz mu dać dokładnie to czego potrzebuje, a dopiero potem myśli co może oddać w zamian – ile pieniędzy i czy może ci pomóc w rozwoju. W większości wypadków może odwdzięczyć się rozwojem, pieniędzmi i innymi korzyściami jeśli tylko będziesz w stanie swoją pracą przyczynić się do rozwiązania jego problemów (z powodu, których zatrudnia).

CO ZAMIAST CELU?

Jeśli pracodawca sobie życzy by napisać cel, to oczywiście nie masz wielkiego wyboru niż się dostosować. Tylko, że osobiście raczej bym wtedy wpisała w miejsce celu stanowisko na jakie aplikujesz i ewentualnie jego numer referencyjny.

Jeszcze lepiej jest – zamiast celu – stworzyć zdanie pozycjonujące. Bo brzmi jak fakt, stwierdzenie, a ty jak człowiek, który czuje, że podoła danej roli (a nie tylko do niej aspirujący).

Tak więc polecam, usuń cel z CV jeśli go masz lub najlepiej przerób go na zdanie pozycjonujące. Wprowadź w nim nazwę stanowiska, o które się ubiegasz, jego poziom, branżę i ilość doświadczenia w docelowej roli. Te elementy pomogą cię zakwalifikować do odpowiedniej puli kandydatów, spozycjonują Cię na tle innych, będzie łatwiej odszukać Twoją kandydaturę w bazie. Zdanie pozycjonujące podsunie rekruterowi najważniejszy atut Twojej kandydatury – odpowiednie doświadczenie w roli, na którą aplikujesz.

Chcesz wiedzieć więcej o celu w CV? Wiedzieć, jak skonstruować CV w zależności od celu? Jak cel wpływa na wybór szablonu CV, którego używasz? Jak dokładnie napisać zdanie pozycjonujące?

Tego możesz dowiedzieć się tego z Narzędziownika CV na Wymiar – kliknij. 

Z Narzędziownika CV dowiesz się też co zrobić z resztą CV.