Od 2008 roku pracuję online

Ten post jest kontynuacją wątku o sekcjach do zadań specjalnych w CV takich jak nagłówek (zdanie pozycjonujące, tytuł CV) i profil cv. W pierwszej części omówiłam tytuł cv.  Teraz czas na profil zawodowy, w szczególności pokażę korzyści z użycia tego elementu i dam wstępne wskazówki jak go zrobić. Na prośbę inicjatorki wątku będą też informacje, jak ma się profil do nagłówka.

CO TO JEST PROFIL KOMPETENCYJNY W CV?

„Profil CV”, „Profil zawodowy”, „Podsumowanie zawodowe”, „Profil kompetencyjny”, to tylko kilka określeń na część CV, która odzwierciedla skrót kluczowych kompetencji kandydata. Ten element jest znacznie dłuższy od zdania pozycjonującego. Jest  to zwykle kilka linijek tekstu, które podajemy w podpunktach. Najczęściej jest to około 5 podpunktów/linijek (nie mylić z paragrafami:)).

CZYM PROFIL RÓŻNI SIĘ OD NAGŁÓWKA W CV?

Jak możesz pamiętać z tego postu, nagłówek w CV zajmował się pokazaniem kim jesteś w kontekście pracy o jaką się ubiegasz i pokazywał 1-3 największych korzyści wynikających z zatrudnienia danej osoby. Profil CV przedstawia już bardziej dokładne spojrzenie na kandydaturę. Jest takim zwięzłym i treściwym podsumowaniem tego co faktycznie potrafisz w kontekście wymogów oferty, o którą się ubiegasz.

JAK NAPISAĆ PROFIL KOMPETENCYJNY?

Żeby podkreślić obiektywizm profilu informacje w nim zawarte podaj w 3 osobie lub bezosobowo. Nawet jeśli spisujesz je osobiście. Aby ta pozycja godnie cię reprezentowała warto pamiętać, że ta sekcja ma przede wszystkim dać takie spojrzenie z lotu ptaka/z pozycji obserwatora na twoje kluczowe kompetencje w kontekście pracy o jaką się starasz.

Patrząc z tej perspektywy wypisz swoje mocne strony: doświadczenia, uzyskaną wiedzę, specjalizację czy tzw know-how, posiadane umiejętności, oraz wyróżniające cechy charakteru w kontekście wymogów danej pracy, o którą się starasz. Tą treść należy wzmocnić i uwiarygodnić podając wraz cechą, fakty jakie potwierdzają jej posiadanie.

Dla przykładu, jeżeli dokonana analiza wykaże, że wymagana jest umiejętność sprzedaży a twoim najważniejszym atutem są wysokie wyniki sprzedażowe, to w następnym kroku zastanów się, co jest najmocniejszym dowodem tego faktu.

  • Czy lepiej będą o tym świadczyć liczne wyróżnienia w ogólnopolskich rankingach wysokości sprzedaży?
  • Przekroczenie targetu sprzedażowego o 50%?
  • Może jeszcze coś innego?

Wybierz najważniejsze fakty potwierdzające posiadanie wymienionych cech i podaj je w ramach określania danej cechy.

Podsumowując, profil zawodowy w CV jest zupełnie jak abstrakt, skrót w artykule, zachęca odbiorcę do dalszej lektury. Jeśli profil jest dobrze zrobiony, to często wręcz urzeka przez podanie jak na tacy kluczowych informacji, bo jest to bardzo pomocne dla rekrutera w jego pracy.

KIEDY UŻYWAĆ PROFILU KOMPETENCYJNEGO W CV? CZY ZAWSZE BĘDZIE DOBRYM ROZWIĄZANIEM?

Profil w CV zdziałał już cuda w wielu nawet beznadziejnych sytuacjach – awans po długiej przerwie zawodowej, płatna praca w zawodzie w trakcie studiów, przekwalifikowanie itp.

Musisz jednak wiedzieć, że są sytuacje, w których profil może namieszać w papierach tak, że się nie przebijesz na górę stosu aplikacji. W nie każdej sytuacji należy robić profil.

JAK MOŻESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O PROFILU CV?

Musisz zainwestować w swoje umiejętności pisania CV.

Jak?

Więc, musisz, oczywiście czytać tego bloga (zamów darmowe aktualizacje na maila, i dostaniesz dostęp do nigdy wcześniej nie ujawnionej treści).

Poza tym szczegółowe instrukcje krok po kroku do profilu dostaniesz w Narzędziowniku CV na wymiar

ncv.001

Powodzenia z profilem i z CV!

Iza

PS: Znasz kogoś kto zmaga się z nietypową sytuacją zawodową i czujesz, że wiedza jak pisać CV może mu pomóc? Prześlij mu proszę ten post.

Powiązane artykuły:

Najlepszy kandydat do pracy czyli co wpisać w tytuł cv