Od 2008 roku pracuję online

Przerwa w CV to dość powszechna sprawa. Szukający pracy niejednokrotnie zastanawiają się, jak do tego mogą podejść rekruterzy i jak te przerwy ująć w CV. Poniżej przedstawiam najczęstsze powody przerw w CV wraz z uzasadnieniem, dzięki któremu poszukujący pracy mogą poczuć się pewniej w swojej sytuacji.

PRZERWA NA SZUKANIE PRACY

Statystycznie rzecz biorąc, im wyższe wykształcenie i stanowiska wchodzą w grę, tym dłuższe są zwykle okresy przerw poświęcone na szukanie pracy (za Sedlak&Sedlak).
Nic tylko się przysposobić do prac fizycznych? Niekoniecznie! Pocieszające jest to, że po długiej przerwie jak już ktoś znajdzie prace na wyższym poziomie, to nadrabia w wyzwaniach, obowiązkach i pensji. Po okresie wzmożonego wysiłku przerwa na relaks i wydanie pieniędzy będzie wręcz konieczna!;)

PRZERWA NA URLOP MACIERZYŃSKI (LUB TACIERZYŃSKI)

Kiedy mamy rok przerwy, z powodu urodzenia dziecka w 6-letniej historii zatrudnienia na danym stanowisku, na którym osiągnęliśmy wszelkie stopnie wtajemniczenia, to przerwa macierzyńska nie ma większego znaczenia i nie warto się tym w ogóle przejmować.
Tak w ogóle to hiszpańscy naukowcy niedawno udowodnili, że rodzicielstwo nie musi być w sprzeczności z pracą zawodową, a nawet, że rodzice są lepszymi pracownikami! Okazuje się, że rodzice często mają lepiej rozwinięte m.in. umiejętności organizacyjne, współpracy i wielozadaniowość.

OSTATNI ROK NA WOLNOŚCI

Jeszcze do niedawna tzw. year gap (z ang. roczna przerwa) była wielkim trendem ogólnoświatowym wśród studentów. Roczna przerwa podczas studiów (czy po nich, a przed pójściem na etat) jest jak wieczór panieński przed ślubem. Nie ma nic złego w odnajdywaniu celu i sensu życia w ten sposób. Zwłaszcza, że zwykle można też znaleźć jeszcze dodatkowe uzasadnienia tego typu eskapad, jak np. nauka obcych języków.:)

Powodem, dla którego przerwa w CV jest problematyczna w rekrutacji, bo często my sami ją tak postrzegamy. Osoby, które mają obawy, że ich przerwa może być postrzegana jako problem, paradoksalnie jeszcze bardziej ją podkreślają. Zaczynając od formatowania CV podkreślającego przerwę, a na skupianiu się podczas rozmowy rekrutacyjnej na przerwie jako problemie kończąc. Tymczasem mamy w CV sekcje specjalne jak np. profil kompetencyjny, które mogą przerwę zasłonić. Rozważ, czy w Twoim wypadku trzeba ją zasłaniać, popraw jeśli trzeba swoje CV a potem zastanów się, jakie korzyści przyniosła Ci przerwa zawodowa.

Jak ta przerwa czyni cię dzisiaj lepszym pracownikiem?

Jakie korzyści dzięki temu doświadczeniu możesz dać swojemu pracodawcy?

Pozdrawiam,

Iza

PS: Czy wiesz jaką sekcję specjalną zrobić w CV, żeby ukryć zbyt długą przerwę? A wiesz jak ją dobrze zrobić? Dowiedz się z Narzędziownika CV na wymiar

ncv.001