Od 2008 roku pracuję online

Jednym z najczęstszych pytań jakie dostawałam na stoisku na Dniach Kariery w Szkole Głównej Handlowej w zeszłym tygodniu było, jak napisać CV dla studenta bez doświadczenia. Oto jak to zrobić w 6 krokach:

I. ODKRYJ I OPISZ SWOJE DOŚWIADCZENIE

Co ciekawe, gdy pytałam zainteresowanych tym wątkiem studentów, czy mieli jakieś praktyki, projekty studenckie czy wolontariat, to okazywało się, że tak. Tak więc jeśli jesteś osobą początkującą na rynku i nie masz na koncie płatnych prac, ale masz projekty, w których udzielasz się społecznie czy choćby naukowo, to JEST TO TWOJE DOŚWIADCZENIE! I to polecam wpisać w sekcję z doświadczeniem w CV.

Oczywiście idealnie jest, gdy na koncie masz płatną pracę w docelowej roli. Ale wiadomo, że od czegoś trzeba zacząć, aby przekonać innych, by powierzyli ci płatną pracę. Najłatwiej możesz przekonać innych właśnie tym, że oprócz studiowania podjąłeś się działań praktycznych. W tego typu sytuacjach na pierwszym miejscu stawiałabym praktyki i staże w docelowej roli, w której chcesz pracę. Ale jak tego nie masz, to możesz wpisać nawet coś co robiłeś w ramach hobby. Nigdy nie zapomnę chłopaka, który na rozmowie do pionu technicznego w firmie telekomunikacyjnej wyciągnął zalaminowany projekt systemu nagłaśniającego, który zrobił zupełnie samodzielnie z zamiłowania. Cała komisja rekrutacyjna była pod wrażeniem. Wcześniej miał to oczywiście przedstawione pokrótce w CV.

Pamiętaj dowodem na doświadczenie są nie tyle umowa i wypłata, co przede wszystkim Twoje zadania, za które odpowiadałeś oraz oczywiście poczynione w związku z tym działania i osiągnięcia. Możesz sobie nawet samodzielnie powierzyć pewne zadania, a następnie je wykonać i pochwalić się nimi w CV.:) Zadbaj tylko o dowody! A jak idziesz do kogoś na praktyki, to proś o zaświadczenia i referencje itp.. Jak może wiesz pasja to za mało, nieraz trzeba się wykazać rezultatami czy dowodami, więc zacznij je zbierać.

II. DOŚWIADCZENIE UMIEŚĆ PRZED WYKSZTAŁCENIEM

Jeśli możesz się wykazać doświadczeniem, to koniecznie umieść tą sekcję przed wykształceniem. Wykształcenie jest często traktowane proforma. Doświadczenie, to jest praktyczny atut, którego szuka większość pracodawców i często ceni bardziej niż wiedzę teoretyczną.

III. ZRÓB PROFIL KOMPETENCYJNY

Jeśli starasz się o pracę, w której chcą rok doświadczenia, ale:

  • Twoje doświadczenie, z ostatnich dwóch „praktyk”, jest za małe
  • i/lub obszar tych ostatnich praktyk jest nieco inny niż docelowy, to w CV zrób profil zawodowy.

Umieść go po danych osobowych, a przed doświadczeniem.

W profilu wpisz zbiorczą ilość wszystkich doświadczeń (np. staże, praktyki, wolontariat, praca u wujka, startup z kolegami, działalność w kole naukowym, hobbystyczne osiągnięcia jak zaprogramowanie strony internetowej dla Twojego zespołu itp.). Aby uzyskać zgodną z prawdą liczbę doświadczeń policz sobie, ile czasu spędziłeś w poszczególnych działaniach. Po prostu odnieś to do 40 godzinnego tygodnia pracy i przelicz jakby to był staż pracy. Podobnie przelicz, ile masz doświadczeń w docelowym obszarze.

Jeśli wyszło ci w sumie powiedzmy 11 miesięcy działań ogółem i 3 w docelowym obszarze, to w pierwszym punkcie profilu możesz napisać coś takiego:

Blisko rok doświadczenia w różnych projektach rozwijających zawodowo, z czego X miesięcy doświadczenia w…….. (wpisz to w czym oczekują doświadczenia w ogłoszeniu).

Resztę punktów w profilu piszesz odnosząc się do wymogów podanych w ogłoszeniu czyli takich jak: umiejętności, cechy i wykształcenie. Tak by w sumie pokrótce odnieść się do wszystkich kluczowych wymogów, w praktyce najczęściej są ich 4 – te które wymieniłam powyżej.

IV. OPISZ ODPOWIEDNIE UMIEJĘTNOŚCI

Dopiero po wykształceniu. Bo umiejętności są według badań śledzenia wzroku rekrutera raczej analizowane na dalszych etapach rekrutacji. W profilu możesz podać jedną kluczową umiejętność, którą podają w wymogach, a resztę dodatkowych umiejętności opisz w sekcji z umiejętnościami.

V. DODAJ ZGODĘ NA PRZETWARZANIE DANYCH

Skopiuj ją z ogłoszenia u docelowego pracodawcy i dodaj w stopce CV.

VI. ZAMIEŚĆ DANE OSOBOWE I KONTAKTOWE

Mają być na górze strony. Potrzebujesz imię, nazwisko oraz profesjonalne: email, telefon oraz zdjęcie.

Na koniec jeszcze warto zwrócić uwagę jak opisujesz swoje doświadczenie. Moim zdaniem, to czy ci za coś płacono i forma rozliczeń jest drugorzędna, dlatego zamiast pisać:

Wolontariat, Firma szkoleniowo-doradcza „ANOPPA” IX 2018 – X 2018

Napisz:

Koordynator szkoleń (wolontariat), Firma szkoleniowo-doradcza „ANOPPA” IX 2018 – X 2018

Mam nadzieję, że już widzisz, ża masz doświadczenie! A jak nie, to wiesz jak się zabrać za jego szybkie zdobycie, by wzbogacić swoje CV i dostać lepszą pracę niż się spodziewasz.

Jeśli potrzebujesz więcej wsparcia z CV, to polecam Ci skorzystanie z Narzędziownika CV na wymiar, gdzie są pogłębione informacje na temat napisania/poprawy Twojego CV, a także wzory i szablony CV oraz CVnarium.

Powodzenia!

Iza

Znasz kogoś, kto chce zdobyć pierwszą pracę lub dobrze płatne zlecenia, ale walczy z CV? Prześlij mu ten post.