Od 2008 roku pracuję online

Ogień to żywioł, który odzwierciedla wysoką motywację do pracy. Jak go rozpalić i utrzymać w pracy? I najważniejsze – jak to zrobić, żeby doświadczać spełnienia, a nie wypalenia?

Prawda jest taka, że wiele rodzajów prac naraża na wypalenie zawodowe. Negatywny wpływ na wypalenie mają też pewne czynniki osobowe. A także organizacyjne. Czasem wszystko to naraz splata się i wypala. Niekiedy do wypalenia wystarczy tylko jeden czynnik.

Jakby nie było, warto działać tak aby utrzymać odpowiedni płomień motywacji i jednocześnie nie doprowadzić do wypalenia.  

Dziś chcę polecić jedną z praktyk prewencyjnych – przydatną tam gdzie trzeba sprostać napięciom i wymaganiom organizacyjnym, które to mogą prowadzić do wypalenia.

Receptą jest skupienie się na wyższym celu (purpose) przez spędzanie choćby jednego dnia w tygodniu na aspekcie pracy, który ma największe znaczenie. To zmniejsza wyczerpanie fizyczne i emocjonalne towarzyszące pracy o połowę. Tak wykazały badania nad lekarzami, którzy korzystali w badaniu z tej strategii (za D. Pink). W praktyce to oznacza, że 20% czasu musisz poświecić na prace ze znaczącym celem.

A co jeśli wiesz, że nie możesz tej strategii zrealizować w pracy? Nic nie szkodzi! Opcją jest własne przedsięwzięcie

Jakby nie było, warto uwzględnić czas na znaczące działanie planując tydzień.

Ale zanim do tego – odpowiedz sobie na pytanie – jaki aspekt Twojej pracy ma dla Ciebie największy sens.

Chętnie przeczytam Twoją odpowiedź w komentarzu.

Powiązane posty:

https://pracanawymiar.pl/wypalenie-zawodowe-objawy/

https://pracanawymiar.pl/czy-zagraza-ci-wypalenie-zawodowe/

https://pracanawymiar.pl/job-crafting/

https://pracanawymiar.pl/kurs-szybkiego-uspokajania-sie/

https://pracanawymiar.pl/jak-rozpoznac-wypalenie-zawodowe/