Od 2008 roku pracuję online
Jedna z czytelniczek Narzędziownika CV na wymiar wysłała mi zapytanie odnośnie przedstawiania doświadczenia w CV. Automatycznie przypomniały mi się podobne zapytania, które dostawałam podczas konsultacji CV.
Te o prezentowaniu doświadczenia, gdy mamy długą przerwę w pracy.
Te o selekcjonowaniu doświadczenia, gdy jest go bardzo dużo.
Te o prezentacji doświadczenia przy przekwalifikowaniu.
Mirka uchwyciła w jednym pytaniu, to co nurtuje mnóstwo osób i w czym już wielu pomogłam. Dlatego jeśli masz do czynienia, z którąś z powyższych sytuacji, albo tak jak Mirka z wszystkimi na raz, to czytaj dalej.
Dzień dobry Izo,
Mam prawie 20 lat doświadczenia na rynku pracy. Nie wszystkie pozycje z mojej ścieżki zawodowej pasują do profilu, który chciałabym wpisać w CV. Natomiast zastanawiam się, czy jeśli usunę jakąś, która trwała około roku, a nawet dwóch (w ciągu ostatnich lat), to czy nie będzie to przyjęte za lukę w pracy zawodowej i nie osłabi mojej pozycji na rynku pracy, zamiast ją wzmocnić?
A tak przy okazji – jeśli rzeczywiście zdarzyła się przerwa, spowodowana np. problemami zdrowotnymi moimi lub osoby bliskiej, to co zrobić z tym fantem w CV…?
Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂
Pozdrawiam,
Mirka
Mirko,
Powiem szczerze, że trochę brakuje mi informacji o specyfice Twojej sytuacji, żeby odpowiedzieć krótko i precyzyjnie. Dobór informacji do CV zależy bowiem od tego o co się starasz, jakie są wymogi w docelowej roli i co dokładnie robiłaś. Postaram się jednak przytoczyć parę przykładów, aby Cię nakierować.
I tak dla przykładu, selekcjonowanie doświadczenia zależy m.in. od tego, ile lat doświadczenia jest wymagane w Twojej docelowej roli. Czy wymagane jest 20 lat?
Jeśli tak, i Ty to masz, to bym to ujęła, żeby matematyka się zgadzała. Nawet jeśli nie jest to doświadczenie w 100% zgodne z docelowym profilem, ale chcą osoby z 20 letnim stażem, to jednak te lata ci pomogą.
Jeśli jednak wymagane jest mniej doświadczenia, powiedzmy 2 lata, a ty masz 20 lat pracy, w tym masz dużą zmienność prac i pracę w zupełnie niezwiązanych pracach, to bym wybrała tylko to odpowiednie doświadczenie.
Gdy wymagane są 2 lata, a Ty prezentujesz 20 lat i to jeszcze z bardziej zaawansowanych prac (albo z zupełnie innych), to wtedy możesz sprawić wrażenie osoby przekwalifikowanej (albo nierozumiejącej potrzeby roli). Dlatego w tego typu sytuacji polecam: zamiast przedstawiać całe doświadczenie wybierz to które łączy się z docelową rolą.
Z tego co napisałaś, wygląda że planujesz przekwalifikowanie – jeśli tak, to w Twoim CV kluczowy będzie profil kompetencyjny. On jest po to, by w takich sytuacjach przysłonić te ostatnie „nieadekwatne” role i wyłonić to co bardziej adekwatne (a wynikłe z niektórych obowiązków, czy z innych wcześniejszych doświadczeń zawodowych czy z poza pracy – a nie rzuca się w oko w klasycznej strukturze CV).
Raczej nie pozbywałabym się najświeższej pozycji, zwłaszcza gdy to aż dwa lata, bo to jednak najświeższa aktywność zawodowa. No ale znowu wracamy do tego jakie doświadczenie jest wymagane. Są role, w których nie trzeba żadnych doświadczeń, albo na tyle małe, że pozbycie się tej jednej pozycji nie będzie problemem.
Z drugiej strony jak będziesz mieć profil kompetencyjny, to on przyćmi zarówno ostatnią „nie pasującą” pozycję jak i ewentualną lukę wynikłą z przerwy zawodowej. Także przyłóż się do profilu i skup się na dobrym zaprezentowaniu odpowiedniego doświadczenia (a nie na brakach;)).
Jeśli się okaże, że musisz wpisać jakieś doświadczenie nie do końca związane z docelową rolą po to tylko aby Twoje doświadczenie ilościowo zgadzało się z wymogami, to pamiętaj, aby postarać się to „nieadekwatne” doświadczenie opisać wyszukując analogię między jedną rolą a drugą. Postaraj się też użyć w miarę możliwości podobnego z docelowym słownictwa. Często taki zabieg pomaga odbiorcy zrozumieć co robiłaś i dostrzec podobieństwo oraz obowiązki czy kompetencje transferowalne. Szczegółowe informacje o selekcji i przedstawianiu poszczególnych obowiązków z perspektywy pracodawcy masz w ebooku o CV zawartym w Narzędziowniku CV na wymiar.
Podsumowując w pierwszej kolejności w tego typu sytuacji zrobiłabym profil w odniesieniu do wymogów docelowego pracodawcy. Bardzo możliwe, że wymogiem numer jeden i zarazem pierwszym z punktów profilu będzie:
 „X lat doświadczenia w tym i w tym”.
Odnieś się do tego w profilu, a potem przytocz w sekcji z zatrudnieniem te doświadczenia, które potwierdzają odpowiednią ilość lat i obszar.
Jeśli nadal obawiasz się, że ktoś źle odbierze, że przedstawiłaś swoje doświadczenie selektywnie, to możesz sobie dla spokoju nazwać sekcje z doświadczeniem zamiast:
 „Doświadczenie”„Wybrane doświadczenia”.
Mam nadzieję, że to Ci pomoże. W razie czego po więcej zapraszam na konsultacje, bo podczas dialogu i kiedy wiemy o jakiej sytuacji mowa dokładnie łatwiej jest doradzić odpowiednie rozwiązanie. Więcej o konsultacji CV znajdziesz w linku.
Powodzenia z CV i szukaniem pracy!
Daj znać jak Ci poszło.
Iza
PS: Nie masz jeszcze Narzędziownika CV na wymiar? Koniecznie musisz go zdobyć! Są w nim najlepsze narzędzia do napisania CV. Zobacz tutaj. 
PPS: Znasz kogoś, kto ma kilka czy wręcz kilkanaście lat doświadczenia zawodowego i zastanawia się jak je przedstawić, żeby się przebić szybko do nowej wspaniałej pracy? Prześlij mu proszę ten post.