Mój ostatni post „Kiedy zacząć szukać pracy za granicą” zrodził kolejne pytania, a mianowicie – gdzie szukać zdalnie ofert pracy za granicą.

Takich miejsc jest mnóstwo jeśli chodzi o pracę fizyczną. Ale gdzie szukać ofert pracy niefizycznej?

Spytała na Facebooku Justyna.

Na pewno najlepiej jest kiedy uderzasz wprost do pracodawcy. Pracodawcy, który ma lub powinien mieć interesujące dla Ciebie stanowiska. Nie znaczy to że musisz koniecznie podejść do niego fizycznie (choć oczywiście możesz). Dobrze jest też gdy w danej organizacji masz swój kontakt, rozwiniętą relację z osobą, która jest władna cię zatrudnić, albo chociaż znasz kogoś z wewnątrz przez kogo możeszdotrzeć do decyzyjnych ludzi. Możesz oczywiście aplikować i zdobyć pracę bez relacji. Na pewno jednak przy bezpośrednim podejściu jako minimum przyda Ci się informacja do kogo w ogóle masz wysłać swoją aplikację. Bo bezpośrednie podeście zakłada, że aplikujesz nawet jeśli nie ma publicznej oferty. To oznacza nieraz konieczność zrobienia researchu czy wywiadu informacyjnego na temat tego komu podlega stanowisko, jakie są na nim wymogi, a potem wysłanie przekonującej aplikacji do właściwej osoby oraz zrobienie follow-upu za parę dni. Temat rozległy więc nie będę teraz wnikać w szczegóły. Sygnalizuję. Jeśli potrzebujesz kompleksowych informacji na ten temat, to na pewno dostaniesz je tu. A tu możesz zobaczyć, jak to się robi z użyciem mediów społecznościowych.

W każdym razie, ponieważ dobrze jest zacząć od namierzenia właściwej organizacji i ludzi, to do szukania pracy zagranicą przydają się bardzo międzynarodowe media społecznościowe profesjonalistów. Podstawa to LinkedIn. W LinkedIn oprócz pomocnych narzędzi do namierzenia ludzi w poszczególnych firmach znajdziesz także oferty pracy, które nie zawsze są w innych portalach. Poza tym znajdziesz tam też rekruterów-pośredników, którzy w swoich profilach ogłaszają rekrutacje – nieraz więc wystarczy śledzić właściwych rekruterów. Możesz zacząć od śledzenia mnie:)

Na LinkedIn są też bardzo aktywni head-hunterzy czy rekruterzy, którzy wyłapują odpowiednich kandydatów bezpośrednio. Sama nie szukając pracy i nie będąc w intratnej branży dostałam tamtędy wiele ofert dla siebie, w tym dwie niesamowite zagraniczne oferty pracy m.in. taka jak bycie Career Ambasador w Amazonie. Więc może i Tobie się poszczęści tą drogą. Aby zwiększyć szanse na angaż zachęcam też aby samemu pobawić się rekrutera pracodawców;) Dla inspiracji przeczytaj sobie post pt. Jak Ania przestała się łasić na byle co i zdobyła pracę marzeń, bo pokazuje jeden z wielu przykładów, jak można wykorzystać LinkedIn do zdobycia super pracy za granicą.

Nie wszystkie organizacje są jednak na LinkedIn więc możesz też oczywiście wykorzystać inne wyszukiwarki. Od Google po zagraniczne odpowiedniki „Panoramy firm” jak np. Kompass.

Ciekawym i nie oczywistym miejscem dla wielu do szukania pracy za granicą są też izby handlowe, bo skupiają nieraz firmy, które pochodzą z ojczystego kraju, a chcą tak jak Ty rozwinąć się na zagranicznym rynku. Może będziecie mogli sobie nawzajem pomóc.

Z ogólnych portali mogę polecić też Glassdorr.com. Ponadto polecam moje ostatnie odkrycie – agencję EPSN Workforce, którą poznałam bo zaoferowała mi właśnie współpracę przez LinkedIN. Możesz z nią szukać specjalistycznej pracy (od technologii po medycynę) w różnych krajach. Jeśli chcesz skorzystać z ich ofert pracy, bazy czy usług daj mi znaka. Powiem Ci jak wyciągnąć maksimum z tego portalu. Na pewno jeden z sekretów jest taki, że nawet jeśli nie ma akurat oferty pracy zagranicą dla Ciebie w tym portalu ale zgłosisz się do bazy i w zgłoszeniu powołasz się na moje imię i nazwisko (Izabella Wojtaszek), to być może zadzieje się magia i praca się znajdzie. Tak przynajmniej ustaliliśmy z Jeroenem Tijink, CGO portalu, który właśnie odwiedził Polskę (na zdjęciu). Jeśli chcesz skorzystać, to nim złożysz aplikację koniecznie daj mi wcześniej znak (w linku są namiary na mnie).

To nie wszystkie miejsca i możliwości ale mam nadzieję, że pomogą Ci na start. Na pewno warto zacząć przede wszystkim od określenia jakiej pracy dokładnie chcesz, bo to pomoże ci namierzyć właściwych pracodawców, jak i kolejne jak najbardziej specjalistyczne miejsca z ofertami w Twojej wymarzonej dziedzinie.

Masz sprawdzone miejsca do szukania pracy za granicą? – Podziel się w komentarzu pod tym postem.

Pozdrawiam,

Iza

Izabella Wojtaszek

Psycholog społeczny, Trener biznesu i zdobywania pracy marzeń

www.pracanwymiar.pl

Autor:  Izabella M. Wojtaszek ma 14 lat doświadczenia w branży zdobywania pracy, włączając w to doświadczenia z bycia po drugiej stronie muru jako rekruter. Jej misją jest sprawienie, by każdy kto chce odkrył do czego jest naprawdę zdolny. I wykorzystywał to zawodowo. Wierzy, że dzięki temu można mieć WYMARZONE ŻYCIE (nie tylko) zawodowe i dlatego na co dzień pomaga je stworzyć. Nim do tego doszło rekrutowała w Agencji Zatrudnienia (Randstad) i działach personalnych (m.in. pion techniczny sieci Play). Ponadto szkoliła z umiejętności potrzebnych na rynku pracy m.in. klientów Biura Karier oraz studentów International i Executive MBA Politechniki Warszawskiej. Z wykształcenia jest Magistrem Psychologii oraz kwalifikowanym Trenerem Biznesu. Jest autorką programów Odkryj i zdobądź pracę marzeńPEWNY KROKTYGRYSI SKOKWŁASNY LOTwielowymiarowej metody pisania CVnaWymiar o oraz książki „Pasja to za mało czyli jak się spełniać, rozwijać i zarabiać”.

PS: Widzisz wartość w tym poście? Udostępnij go w social media i roześlij mailem znajomym, którzy szukają pracy za granicą. Daj im dostęp do wiedzy i pomóż zdobyć dobrą pracę szybciej.

PPS: Chcesz gruntowne wsparcie w zdobyciu pracy marzeń w kraju lub za granicą  w Twoim indywidualnym przypadku skorzystaj z tego.