Od 2008 roku pracuję online

Jeśli masz elastyczny czas pracy lub Twoi przełożeni dają Ci dowolność, kiedy wykonasz zadania, to możesz z łatwością zmienić harmonogram, tak aby pracować w najlepszych dla siebie momentach.

A co jeśli masz ograniczony wpływ na godziny Twojej obecnej pracy?

Oto 5 opcji:

1. ZMIANA PRACY

Poszukaj pracy, która jest na odpowiednią dla Ciebie godzinę. Dzięki popularyzacji pracy zdalnej możesz nawet postarać się o pracę w strefie czasowej, która Ci odpowiada bez konieczności przeprowadzki. Ja na przykład obecnie obsługuję klientkę Brazylii. Spotykamy się o jej 7 rano, a o mojej 12 :)).

2. KOMUNIKOWANIE POTRZEB W PRACY

Dla przykładu moja klientka z Warszawy poszła na drugą rozmowę o pracę z nastawieniem, że zrezygnuje z rekrutacji, bo nie chciała pracować po godzinach, jak jej potencjalna przełożona. „Szef szefowej” na jej powody rezygnacji zareagował, mówiąc, że nie ma problemu, aby pracowała wcześniej jeśli chce. Uzasadnił to tak, że przełożona zostaje często po godzinach, bo tak lubi, ale nikt od niej tego nie oczekuje. Oczywiście nie każdy pracodawca zgodzi się na takie warunki, jednak bez komunikacji potrzeb szanse na udogodnienia na Twoją korzyść są jeszcze mniejsze.

3. NEGOCJOWANIE WARUNKÓW PRACY

Jeśli szef chce większe wyniki w sprzedaży, a narzuca czas pracy na momenty, kiedy jest dobowy spadek formy u Ciebie, jak i u klientów, to warto o tym porozmawiać. Możesz powiedzieć, że… również zależy ci na najwyższych wynikach i chętnie je dostarczysz. Masz nawet pomysł jak… może w tym pomóc zmiana godzin na takie i takie, gdyż…

4. ZMIANA NASTAWIENIA DO PRACY

Nie zawsze chcemy zmieniać pracę lub coś w niej. Wtedy pozostaje Ci zmiana… swojego nastawienia do pracy oraz ćwiczenie twardości rynkowej (patrz punkt 5). W zmianie nastawienia nieraz pomaga myśl, że możesz zmienić pracę, ale nie chcesz. Poczucie, że to Twój wybór, a nie bycie niewolnikiem może być uwalniające i pomóc ci nieco zmotywować się do pracy, kiedy ci się nie chce.

5. TWARDOŚĆ RYNKOWA

Czasem warto pracować w nieodpowiednim czasie, wszak na wynik pracy ma wpływ nie tylko Twój chronotyp, a również chronotyp odbiorców Twojej pracy. Nieraz trzeba więc wybrać mniejsze zło i się dostosować. Ćwiczysz wtedy dawanie z siebie maksimum w niesprzyjających warunkach, czyli tzw. twardość rynkową.

Jednak pamiętaj o swoich możliwościach wydajnościowych i granicach zdrowia. Odchodzimy od czasów, że bohaterami są osoby, które ciągle nie dosypiają i nie wypoczywają. Wiemy z badań, że taki sposób funkcjonowania na dłuższą metę obniża efektywność danych osób, zespołów i – bez odpowiednich przerw – może prowadzić wręcz do śmiertelnych błędów w pracy. 

To, co możesz zrobić, to zarządzanie swoją energią życiową w sposób dostosowany do zadań. Robienie odpowiednich przerw w odpowiednim czasie to jedno. Jeśli jednak musisz pocisnąć w pracy ponad Twoje możliwości wynikające z chronotypu, to pamiętaj, aby potem pocisnąć z odpowiednim zadbaniem o siebie. 

Którą ze strategii wybierasz dla siebie? – Podziel się w komentarzu.