Od 2008 roku pracuję online

W poprzednim poście wspomniałam o uniwersalnych prawdach, co do optymalnego czasu pracy dla pewnych prac/czynności. Warto jednocześnie pamiętać, że istnieją też indywidualne różnice między ludźmi jeśli chodzi o optymalny czas pracy.

CHRONOTYP, CZYLI KIEDY PRACUJESZ NAJLEPIEJ?

Na efektywność każdego z nas ma wpływ m.in. chronotyp — zarówno Twój osobisty, jak i odbiorców Twojej pracy.

Chronotyp to osobisty schemat rytmów okołodobowych, które wpływają na naszą fizjologię, psychikę, uczenie się i wydajność w pracy.

Na podstawie chronotypu stwierdzamy, że niektórzy z nas są „sowami”, a niektórzy „skowronkami”. Mamy też tzw. trzeci „gatunek ptaków”, którym są wszyscy pomiędzy porannym a nocnym „gatunkiem ptaka”.

I właśnie od określenia chronotypu warto zacząć naukę wyczucia czasu, planowanie grafiku i harmonogramu pracy, czy wykonanie strategicznych zadań o wysoką stawkę. Twój chronotyp jest oczywiście też ważny w samym doborze pracy.

JAKI JEST TWÓJ CHRONOTYP – PODSTAWY DOBORU CZASU PRACY

Możesz zrobić test na chronotyp lub posłużyć się prostym przepisem:

  • O której budzisz się w wolny dzień, kiedy nic nie musisz (bez budzika)?

  • O której chodzisz spać w wolny dzień?

  • O której przypada środek nocy (podziel przedział czasu na dwa i ustal, która to godzina)?

  • Gdy Twój środek nocy przypada na 3:30, to jesteś skowronkiem. Takich osób jest 15 %.

  • Po 5:30 jesteś sową tak, jak 20 % osób.

  • 2/3 ludzi jest gdzieś pośrodku — trzeci gatunek ptaka.

MÓJ PLAN DNIA, CZYLI HARMONOGRAM PRACY

Oprócz ogólnego grafiku pracy znaczenie ma, to, o której jakie zadania wykonujesz, czyli Twój harmonogram pracy.

Chronotyp podpowiada również, kiedy jakie zadania powinieneś wykonywać. Oto skrócone zasady:

Większość dorosłych ma rytm dnia na zasadzie: szczytowy moment – spadek – powrót do formy.

Z tym że u skowronków szczyt jest wczesnym rankiem, a u trzecich gatunków ptaka nieco później, ale wciąż rano, do południa.

Ciekawy przebieg rytmu dnia mają sowy. Rano powrót do formy, potem spadek i dopiero wieczorem szczyt. Niestety większość typowych środowisk pracy pomija rytm sowy.

W planie dnia pracy warto uwzględnić odpowiedni rodzaj przerw w pracy. Wyróżniamy dwa główne typy przerw: czujnościową i regeneracyjną. Odpowiednia przerwa jest kluczowa, gdy po przerwie masz wymagające zadania, bo może sprawić, że unikniesz krytycznego błędu w pracy.

ZŁOTA GODZINA ZARZĄDZANIA CZASEM PRACY

Jeśli zgrasz Twój optymalny czas z optymalnym czasem innych i rodzajem zadania, to mówimy o synchronii, czyli złotej godzinie pracy. Wiele źródeł podaje, że złota godzina pracy, to czas, kiedy nikt Ci nie przerywa. Aby godzina była naprawdę złota trzeba zgrać ją z wiedzą o optymalnym czasie działania wynikłym z chronobiologii.

Wszystko to są ważne podstawy psychologicznego zarządzania czasem, które pomagają zaplanować odpowiednio w czasie strategiczne działania, zwiększyć moce przerobowe i efektywność oraz zminimalizować błędy w pracy tam, gdzie doraźnie nie mamy wpływu na czas pracy.

Czy Twój czas pracy i harmonogram zgadza się z Twoim chronotypem?

Podziel się w komentarzu.