Nie tak dawno pisałam o tym, jak efektywnie szukać pracy i przy okazji wspomniałam, jak wielki wpływ na skuteczność poszukiwań ma określenie celu zawodowego. Dziś chciałabym Ci przybliżyć, czym dokładnie ryzykujesz, jeżeli nie wiesz, co jest Twoim celem oraz jak się zabrać za definiowanie celów zawodowych.
Planowanie dalszej kariery i ścieżki rozwoju zacznij z wizją końca
Osobiście cel zawodowy mam określony od lat. Mówię tu o czymś więcej niż tylko o celu na “tu i teraz”, a o celu długoterminowym, czyli tak zwanym BHAG (tzw. BHAG – z ang. Big Hairy Ambitious Goal). Jest on rozplanowany na etapy, różne role oraz umiejętności, które muszę świetnie opanować po drodze, aby wejść na kolejne poziomy.
To dzięki temu łatwo podejmuje decyzje, np. jaki powinien być następny krok w rozwoju, nawet gdy wiąże się on pewnymi wyrzeczeniami i przekraczaniem granic własnego komfortu. Cel pomagał mi przy kolejnych zmianach pracy na etacie, przy zdobywaniu zleceń jako wolny strzelec, i pomaga w prowadzeniu firmy. To właśnie ten parę lat temu określony kierunek stoi za moim ostatnim osiągnięciem, którym jest zdobycie kolejnego certyfikatu – Coacha Managerskiego. Tyle o mnie. Pora wrócić do głównego wątku.
Powiąż cel kariery z celem zdobywania
Do określenia celu zawodowego w szukaniu pracy można podejść na różne sposoby. Moim zdaniem, najlepiej jest postawić na to, co faktycznie najbardziej chcesz robić zawodowo i określić to najdokładniej jak się da, gdyż to pomoże Ci w zdobywaniu tej, a nie innej opcji.
Cel to świetne narzędzie nawigacji w karierze i w szukaniu pracy
Proces szukania pracy można porównać do bycia sternikiem na statku. Dzięki ustaleniu celu podróży wiesz, dokąd płyniesz, możesz właściwie zaplanować zasoby, które musisz posiadać po drodze; wiesz, którędy wytyczyć trasę np. jakie szkolenia, kursy czy studia zrobić, w jakim sektorze szukać pracy itp.. Dobrze ustalony cel pozwala nakierować Cię na właściwy kurs, podpowiada, kiedy zbaczasz z trasy i kiedy warto przyspieszyć.
Nikt nie rodzi się z celem zawodowym, trzeba go określić
Jeśli masz trudności z określeniem, co właściwie chcesz robić, możesz potrzebować głębszej pracy nad tym. To jeden z kolejnych kluczowych kroków szukania pracy. Każda osoba, która szuka pracy podążając za 7-krokowym opartym na dowodach procesem zdobywania pracy w programie “Odkryj i zdobądź pracę marzeń” przechodzi ten etap.
Gdy wiesz dokąd zmierzasz, to łatwiej jest się zmotywować do działania
Uważam, że gdy masz określone, co chcesz to również łatwiej jest wykrzesać z siebie motywację do działania i zdobywania. Nie każdy musi podzielać takie podejście. To, co jednak każdy powinien zrobić – jeśli zależy mu na zwiększeniu efektywności – to wybranie “roboczego” kierunku, od którego chociażby zacznie eksplorować możliwości i rynek. Dzięki temu nawet jeśli nie jesteś absolutnie przekonany, że to ta jedna jedyna praca na teraz, to mając nazwany cel przynajmniej Twoje poszukiwania pracy będą skuteczniejsze.
Cel można zawsze zmienić – zwłaszcza jeśli tego naprawdę chcesz
Możesz zmieniać cele w trakcie szukania pracy, jak i rozwoju kariery. Z resztą coraz powszechniejszym faktem jest, że wiele osób rozwija transferowalne kompetencje przydatne w różnych kierunkach. Wielu z nas jest dziś wszechstronnymi multi pasjonatami z dużym potencjałem, a rynek pracy zmienia się do tego stopnia, że liniowe kariery są coraz rzadsze. Standardem jest więc częstsza zmiana prac, większa liczba przekwalifikowań i przebranżowień.
Brak jasności celu sprawia, że tkwisz w miejscu i nie wykorzystujesz potencjału
Widzę, że część osób dziś tkwi w tym paradoksie, z jednej strony możemy tak wiele. Z drugiej może być ci ciężko wybrać jeden kierunek, w którym będziesz kontynuować dalszy rozwój. W konsekwencji niektórzy wciąż tkwią w miejscu i nie korzystają z możliwości jakie daje dzisiejszy rynek. Choć chcą i mogą, to nie rozwiją się dalej w żadnej opcji. Co za tym idzie część z osób ma problemy ze zmianą pracy i męczy się w tej, z której czują, że już wyrośli.
Wybierz najlepszy możliwy kierunek dla siebie jaki widzisz teraz
Warto zatem pamiętać, że nie należy traktować wyboru celu zawodowego jak wyboru na śmierć i życie. Proponuję podejść do tego na zasadzie, że wybierasz najlepszy możliwy kierunek na tę chwilę. To że go nazwiemy, nie stoi na przeszkodzie, żeby go zmienić jeśli zajdzie taka potrzeba i chęć.
Podążanie za przedziałowym lub punktowym celem sprawia, że możesz wyeksplorować rynek głębiej
Sekret tkwi w tym, iż bardzo często kiedy zaczynamy od wąskiego celu, to wnikamy głębiej w rynek pracy i nagle odkrywamy możliwości, które wcześniej nie były widoczne. Gdy poszukiwania są zbyt ogólne, szerokie, to faktyczne poznanie potrzeb naszych i rynku jest o wiele trudniejsze, bo ślizgasz się po powierzchni możliwości.
Jak zacząć szukanie pracy w IT
Weźmy przykład z popularnej dziedziny IT. Powiedzmy, że chcesz znaleźć pracę jako programista. Z doświadczenia wiem, że niejedna osoba marząca o takiej karierze na początku szuka szeroko, nie precyzując ani co dokładnie chce tworzyć, ani w jakim dokładnie sektorze IT. W efekcie taka osoba ma wrażenie, że nigdzie do końca nie pasuje.
Jak zostać programistą
A gdyby tak określiła sobie co jest jej domeną, co ją kręci, mogłaby bez problemu zawęzić zakres poszukiwań. Skupiłaby się na tym, co jest ważne dla niej (np. na który język programowania ma postawić). Wiedziałaby, co ją wyróżnia od konkurencji. Najważniejsze – określenie celu pozwoliłoby jej na wyłonienie ofert pod nią, czy namierzenie właściwych pracodawców. W tej sytuacji konkretne nazwanie celów zawodowych umożliwia łatwe wdrożenie metody hakowania ofert, a stąd już tylko parę kroków do zdobycia pracy marzeń.
Cel to kluczowe ważne narzędzie dla doświadczonych
Ustalenie celu zawsze wpływa na efektywność szukania. Jeśli startujesz do prac na niższym szczeblu, to wymogi są mniejsze i bywa, że ogólniejsze. Jeśli jednak zależy Ci na karierze eksperta czy lidera, bo masz już na koncie nie tylko dyplomy zawodowe, ale i wiele lat doświadczeń, to namierzenie konkretnego celu jest konieczne. Zwłaszcza, gdy zależy Ci na pracy o jakiejś konkretnej specyfice, która odbiega od tego, co robiłeś ostatnio czy dotychczas.
Jak nie wypaść z rynku
Tu dobrym przykładem jest historia jednego z moich klientów – Szefa Marketingu z dużym stażem. Widmo ryzyko wypadnięcia z obiegu w najbliższych latach i strach przed znalezieniem się bez pracy tuż przed emeryturą, zachęciły go do poszukiwań pracy w nowych obszarach. Długo nie mógł znaleźć idealnej oferty dla siebie, aż trafił na konsultacje do mnie.
Jak awansować na dyrektora zarządzającego
Krok po kroku prześledziliśmy jego dotychczasową karierę. Zweryfikowaliśmy wspólnie jego mocne strony i transferowalne kompetencje. Potem nazwaliśmy właściwie cel jego poszukiwań – zdobycie pracy jako dyrektor zarządzający w startupach Sustainability. Takich, które już otrzymały dofinansowanie i teraz szukają kogoś, kto pomoże im mądrze gospodarować tymi środkami i wesprze w budowaniu marki.
Z prostego równania, które nie byłoby możliwe bez określenia celów, wypisaliśmy, co musi uzupełnić, by jego CV było konkurencyjne na rynku i przeszliśmy do hakowania pracy. Skupienie się na jednej branży dało mu poczucie kontroli nad procesem poszukiwań pracy, dodało energii do działania, sprawiło, że jego autoprezentacja w całym procesie rekrutacji była świetnie dopasowana do potrzeb odbiorców, a przez to przekonująca.
Cel jako narzędzie do skracania czasu i przygotowań
Mając tak ustalony cel mój klient nie musiał co rusz zgłębiać kolejnej i kolejnej branży – jak to często bywa kiedy opierasz się na ofertach tylko ze stron z ogłoszeniami. Oczywiście mógł również iść zdobywać pracę w innych dziedzinach, bo to nie była „chirurgia mózgu”. Ruch w każdym innym kierunku wydłużałby jednak czas na przygotowanie się, którego nie chciał tracić. Skupił się na tym na czym mu najbardziej zależało i w efekcie w przeciągu paru miesięcy stanął na czele rozwojowej firmy w branży, która ma świetlistą przyszłość przed sobą.
Najnowsze komentarze