Od 2008 roku pracuję online

W jednym ze zgłoszeń do mojego mentorskiego programu “Odkryj i zdobądź pracę marzeń” trafiłam na następujące pytania:

Chciałabym poznać w jaki sposób efektywnie szukać pracy. Czy muszę wiedzieć, co dokładnie chcę robić zawodowo?

Na dobry początek wspólnie zastanówmy się, na ile znajomość celu zawodowego przekłada się na szanse na skuteczne poszukiwania pracy. Dziś odpowiem Ci na pytanie:  

Jak określenie celu wpływa na efektywność szukania pracy?

Określenie celu zawodowego jest ważne, bo pozwala użyć metod szukania pracy, które zwiększają efektywność szukania. Posiadanie jasnego celu wpływa na każdy z 7-kroków zdobywania pracy marzeń.

Cel zawodowy a rozwój kompetencji

Dzięki określeniu celu możesz sprawdzić, czy masz potrzebne kompetencje – choćby te transferowalne – czy też musisz coś rozwinąć i co dokładnie. Oczywiście zawsze możesz rozwijać się bez ustalania celów z góry, ale wtedy rozwój jest bardzo ogólny i raczej nie przełoży się na osiągnięcie celu.

Dla przykładu, Celina poczuła wypalenie pracą, więc postanowiła ją zmienić. Pierwsze za co się zabrała to powtarzanie ogólnych umiejętności i wiedzy. Poćwiczyła angielski, odświeżyła Excel i planowała iść na kolejne studia. Na szczęście jej przyjaciel widząc jej nerwowe działania zasugerował jej, by zamiast tego skontaktowała się ze mną.

Oczywiście warto się rozwijać. Kolejne studia nie muszą być złym wyborem. Jednak dobrze jest spytać się wcześniej – jeśli celem jest zmiana pracy, to:

  • Czy taki ogólny rozwój w bezpośredni i szybki sposób przybliży Cię do celu jakim jest zmiana pracy i pozbycie się wypalenia zawodowego? 
  • Czy to są naprawdę właśnie te kompetencje, które są potrzebne w danej pracy?
  • Czy w każdej pracy trzeba mieć ukończone 3 kierunki studiów? Mieć opanowany Excel? I angielski na poziomie C1 lub C2?

Z całą pewnością są prace, w których to się przydaje i są też takie w których dane umiejętności będą podstawą pracy. Jeśli jednak chodzi o Celinę, to okazało się, że nie było to konieczne, bo chciała pracować jako PR Manager na rynku polsko-niemieckim w korporacjach farmaceutycznych.

Zamiast rzucanie się w wir nauki w jej przypadku lepsze okazało się określenie, co chce robić i sprawdzenie, co jest faktycznie potrzebne w tej przyszłej roli. Dopiero po nazwaniu tego ewentualny wybór kolejnych kierunków edukacji.

Cel zawodowy a przygotowanie do procesu rekrutacji


Gdy wiesz o jaką pracę chcesz się ubiegać, to możesz lepiej się przygotować do specyfiki procesu rekrutacji, aplikowania, zadań i rozmów w określonej roli czy branży – być bardziej pewnym siebie w szukaniu pracy, i przekonującym.

Cel zawodowy a docieranie do odpowiednich pracodawców


Dzięki jasnym celom, wiesz jakie frazy wpisać w wyszukiwarki, żeby odkryć odpowiednie oferty pracy. Precyzyjnie określone cele to przede wszystkim podstawa do skutecznego korzystania z metody hakowania ofert, czyli przechwytywania ofert pracy zanim trafią do portali, na strony pracodawców, w ręce pośredników, czy w ręce konkurencji.
Hakowanie jest szczególnie ważne zwłaszcza, gdy w portalach nie ma wystarczającej liczby odpowiednich ofert i/lub jest na nie bardzo duży popyt, procesy rekrutacyjne się ciągną, a Tobie zależy na szybkim zdobyciu odpowiedniej pracy. Korzystanie z dodatkowych metod może sprawić, że będziesz pierwszy w kolejce do danej pracy i znacznie przyspieszysz poszukiwania. 

Cel zawodowy a pisanie skutecznego CV


Nazwane cele pozwalają też stworzyć bardziej skuteczne CV(Więcej o tym jak wpływa cel na konstrukcję CV napisałam tu.) 

Oczywiście nie mam na myśli wpisania celu do CV, ani wybrania czy stworzenia szablonu CV, który nam się podoba wizualnie. Cele zawodowe pośrednio definiują jaki szkielet CV wybrać. Jaki typ CV dobrać do konkretnej sytuacji – rodzaju zmiany i sposobu przetwarzania informacji przez rekrutera. Potem trzeba dobrać odpowiednią treść do każdej sekcji CV, a która łączy się z konkretnym celem zdobywania. To wszystko bezpośrednio wpłynie na Twoją siłę przebicia w procesie rekrutacyjnym. 

Cel zawodowy a mierzenie postępu w rekrutacji

Kolejna sprawa, że dzięki jasno określonemu celowi możesz też mierzyć skuteczność poszukiwań. To jest bardzo ważne. Czasem zdarza się, że nie masz odzewu, nawet, gdy jesteś najlepszym kandydatem na rynku. Musisz wtedy potrafić rozróżnić, kiedy to ty musisz popracować nad siłą przekonywania, a kiedy przyczyna braku odzewu nie ma nic wspólnego z Tobą. Mając nazwany cel możesz również dobrze mierzyć konwersję CV czy aplikacji ogółem. Gdy jednak masz niedoprecyzowane cele, to wynik będzie niemiarodajny. Ważne są bowiem kierunek, branża, rodzaj zmiany, konkurencja w danym sektorze itp.. Nie nazywając tego, możesz policzyć tylko ogólną konwersję, która też się przydaje, ale nie da Ci odpowiedzi, gdzie i co masz poprawić.

Można tak jeszcze wymienić kilka innych korzyści, jakie mogą wypływać z określenia celu w poruszonych etapach szukania. A także opisywać szczegółowo, jak jasno określony cel może wpłynąć na każdy z pozostałych kroków szukania pracy. Mam jednak nadzieję, że dzięki powyższym przykładom już widzisz, jak cel może być niezwykle pomocny w zwiększeniu efektywności poszukiwań. Z mojego wieloletniego doświadczenia w pomaganiu Kandydatom w zdobywaniu pracy na różnych etapach rekrutacji wynika, że cel jest tak ważny w szukaniu, że jego ustalenie/weryfikacja stało się podstawą mojego flagowego programu „Odkryj i zdobądź pracy marzeń”. W tym programie zawsze zaczynamy od ustalenia celów i wracamy do celów na każdym etapie przygotowań do rekrutacji, by maksymalizować efektywność każdego działania.

To co jesteś gotowy na określenie swoich celów zawodowych?

Efektywnego tygodnia!