Od 2008 roku pracuję online

Napisała do mnie Patrycja:

„Słyszałaś o teście Gallupa tzw. teście potencjału osobowości? Jeżeli tak, to co myślisz o tym narzędziu? To chyba całkiem pomocne narzędzie dla osób szukających pomysłów „co robić w życiu zawodowym.”

Nie tylko słyszałam, co nawet sobie robiłam test Gallupa.:) Namówiłam też na niego parę osób. Ogólnie polecam. Natomiast nie polecam polegać wyłącznie na tego typu testach przy podejmowaniu decyzji życiowo-zawodowych.

Dla przykładu, test Gallupa – powszechnie stosowany jako test do okrywania talentów i silnych stron – to samoopis. To oznacza, że może badać jedynie naszą osobistą opinię na nasz własny temat. Pewnie zdajesz sobie sprawę, że opinia nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość.:)

Richard Bolles, autor książki „Jakiego koloru jest Twój spadochron” ostrzega, że tego typu testy często pokazują jedynie nasze obecne zainteresowania, a nie trwałe predyspozycje. Oznacza to, że to co wyjdzie nam w teście może być tylko chwilowe.

Z kolei Bob Kaizer i Rob Kaplan w swojej książce „Uważaj na swoją siłę” zwracają uwagę, że bazowanie wyłącznie na silnych stronach jest ryzykowne, bo można przesadzić ze swoją siłą.

Z drugiej strony, jest też wiele korzyści tego typu testów. Mogą one:

  • uporządkować twoje przekonania na swój temat,
  • podpowiedzieć ci, jak dobrze wykorzystywać twoje predyspozycje,
  • pogrupować twoje zachowania i cechy w ciekawe koncepcje, ponazywać na nowy profesjonalny sposób,
  • pobudzić do refleksji.

Pamiętam, że kiedy zrobiłam sobie „Strenghts Finder”, to miałam takie wspaniałe uczucie zrozumienia. Wszystkie moje pomysły na siebie (od dziecka aż do dziś) nabrały sensu. Nawet te, które kiedyś wydawały mi się przypadkowe i „od czapy”.

Poza tym, to bardzo miłe poczytać jaki jesteś. W niektórych testach dostajesz wręcz taką instrukcję obsługi do samego siebie i możesz wręcz poczuć, że ktoś cię wreszcie zrozumiał;)

Podsumowując, róbmy tego typu testy, ale raczej nie traktujmy ich jako wyrocznię. Przestrzegam przed podejmowaniem poważnych decyzji życiowych w oparciu o jeden przypadkowy test. Najlepiej robić dużo testów, by nie przywiązywać do jednego przypadkowego wyniku. Szczególnie jeśli robimy testy na własną rękę, a nie jako kwalifikowany psycholog z uprawnieniami do wykonywania i interpretacji testów.

Więcej na temat dostępnych testów ich plusów i minusów pisałam tutaj. W linku znajdziesz też namiary na bezpłatne testy do ściągnięcia.

Miłej zabawy z testami i odkrywaniem Twojego potencjału!

Pozdrawiam,

Iza

Iza_main_panel_PM