Od 2008 roku pracuję online

5 powodów, dlaczego warto szukać pracy w okresie świątecznym

 

1. MNIEJSZA KONKURENCJA

Mało osób szuka pracy w okresie około świątecznym, bo myślą, że nikt się tym nie zajmuje. Odkładają więc szukanie pracy na listę postanowień noworocznych. W Nowym Roku natomiast praktycznie wszyscy będą mieć na liście ten sam cel – zdobyć wymarzoną pracę. Nadal będzie to stosunkowo dobry czas na szukanie pracy, ale konkurencja nieziemsko wzrośnie. Warto więc już w okresie świąt zacząć budować swoją przewagę nad konkurencją.

2. KOŃCÓWKI BUDŻETÓW

Niewiele osób o tym wie, że pod koniec roku zatrudniający w korpo nieraz muszą zrealizować przyznane im budżety. Jeśli tego nie zrobią, pieniądze im przepadną i stracą szansę na zatrudnienie wsparcia. Dlatego jeśli ktoś ma taki niezrealizowany budżet, to w okresie świątecznym jego priorytetem może być właśnie rekrutacja. Jednak jak na ironię – w tym czasie brakuje kandydatów, bo większość myśli, że to zły moment na szukanie pracy i odpuszcza.

3. REKRUTERZY MAJĄ WIĘCEJ CZASU

Fakt niektórzy wyjeżdżają. Jednak zwykle ktoś zostaje w biurze i ze względu na spowolnienie może mieć więcej czasu na spokojne przejrzenie, porządkowanie skrzynek rekrutacyjnych, spotkania z kandydatami oraz obsadzenia zabudżetowanych stanowisk czy zleceń.

4. WIĘCEJ OKAZJI DO SPOTKAŃ

W czasie świąt są opłatki, imprezy świąteczne, spotkania networkingowe. Można więc na nich spotkać rekruterów, osoby władne nas zatrudnić jak i pracowników, którzy mogą być źródłem cennych informacji o Twojej docelowej organizacji. Skorzystaj z okazji i zapoznaj się się nimi.

5. JESTEŚMY BARDZIEJ OTWARCI

Okres świąteczny sprawia, że ludzie są  bardziej otwarci. Mamy też pretekst, by zupełnie swobodnie nawiązać kontakt. Wystarczy podejść, by złożyć życzenia. O resztę już łatwiej.

Jak szukać pracy w święta?

 

  • UBIERAJ SIĘ ELEGANCKO KAŻDEGO DNIA

Może zdarzy się spotkanie opłatkowe. Może ktoś z obecnych tam osób będzie mógł pomóc ci w szukaniu pracy. Nawet jeśli dana osoba nie może cię zatrudnić, to może znać kogoś, kto ma takie możliwości. Bądź więc gotowy na te spotkania każdego dnia.

  • PRZYGOTUJ KIESZONKOWE CV

Noś przy sobie wizytówki, a nawet CV. Choć raczej nie wyskakiwałabym z tym ostatnim nieproszona przy okazji opłatka, to warto mieć je gotowe choćby do podesłania w nawiązaniu do rozmowy tuż po spotkaniu (a może nawet w trakcie).  Może z tej okazji warto połączyć dwie funkcje w jedną, czyli stworzyć CV w formie wizytówki? W razie gdy ktoś się zainteresuje twoją karierą nie tylko będziesz mieć wszystko pod ręką, co może nawet wzbudzisz większe zainteresowanie przez to kreatywne CV.

  • CHODŹ NA IMPREZY ŚWIĄTECZNE

Sprawdzaj codziennie co się dzieje i chodź na opłatki, spotkania networkingowe, imprezy świąteczne itp.  Jest to świetna okazja, by w miłej, niezobowiązującej atmosferze nawiązać wiele kontaktów zawodowych. Nie od dziś wiadomo, że szukanie pracy przez networking jest jedną z bardziej efektywnych metod szukania pracy. Aby to działało, wymaga jednak zbudowania relacji z docelowym środowiskiem pracy – masz świetną okazję, żeby zacząć.

  • NAWIĄŻ KONTAKT

Staraj się zapoznać z wszystkimi obecnymi ludźmi na imprezie. Złożenie życzeń jest świetnym pretekstem do podejścia i nawiązania kontaktu. Wykorzystaj okazje i dowiedz się czym zajmuje się osoba, jaka jest. Poproś o wizytówkę i ponów kontakt po powrocie do domu.

Poznaj się z rekruterami w te święta, bo lepszej okazji może nie być. Kontakty, które nawiążesz mogą zaprocentować nie tylko w tym poszukiwaniu pracy, co w całej Twojej przyszłej karierze!:)

Wesołych Świąt z Rekruterami!

Iza

PS: A jeśli potrzebujesz więcej wsparcia z szybkim zdobyciem właściwej pracy, to zapraszam tu.

PPS: Widzisz wartość w tym poście? Podziel się nim z innymi. Być może w ten sposób zrobisz dobry uczynek i pomożesz komuś w łatwiejszym zdobyciu lepszej pracy.