Od 2008 roku pracuję online
  • Chcesz pracować z pasją? W dziedzinie, która cię żywo interesuje?
  • Zmienić coś w pracy, robić coś nowego, żeby poczuć ekscytację i zew przygody?
  • Znudziłeś się, czy wręcz wypaliłeś się obecną branżą?
  • Nie lubisz swojego środowiska pracy i czujesz, że (już) do niego nie pasujesz?
  • Widzisz, że Twoja branża odchodzi do lamusa, a Ty chcesz się rozwijać w przyszłościowej dziedzinie i zarabiać więcej?
  • Twoja branża ucierpiała w pandemii, i chcesz ją zmienić tymczasowo, lub na stałe?

Czas na przebranżowienie!

Zwiększenie satysfakcji, rozwoju, poprawa atmosfery w pracy, to tylko niektóre, ale najważniejsze korzyści jakie może dać zmiana branży. Przejście do intratnej sfery może też ci pomóc w utrzymaniu ciągłości zatrudnienia, a nawet w awansie czy w zwiększeniu zarobków.

Może dlatego dużo osób mówi, że chciałoby się przebranżowić, a nawet że się o to stara. Nie jest to nowy trend, ale pandemia go nasiliła. Wielu moich klientów się tego podjęło. Z sukcesem.

Zanim jednak zabierzesz się za ewentualne przebranżowienie, warto się zastanowić, jaka branża może wnieść te upragnione korzyści dla Ciebie, oraz – nade wszystko – co dokładnie oznacza zmiana branży.
Widzę, że przebranżowienie jest często mylone z innymi rodzajami zmiany pracy. Między innymi dlatego kandydaci stosują potem narzędzia szukania pracy, które są nieefektywne w zmianie branży. Tym samym niepotrzebnie utrudniają sobie tą stosunkowo prostą zmianę jaką jest przebranżowienie.

Co to znaczy przebranżowienie się

Najłatwiej powiedzieć, czym przebranżowienie nie jest. To NIE zmiana zawodu, stanowiska, rodzaju czy obszaru pracy. Nie mówimy tu o zmianie z księgowego na pogromcę tygrysów. Powyższy przykład nie jest przebranżowieniem, a przekwalifikowaniem, zmianą tego CO robisz.

Przebranżowienie, to zmiana pracy polegająca na zmianie GDZIE, czyli obszaru, w którym operują organizacje, dla których chcesz pracować. To może też oznaczać zmianę rodzaju organizacji, sektora, rynku, rodzaju klientów, miejsca itp…

Przebranżowienie, przekwalifikowanie a zmiana specyfiki stanowiska wynikająca z branży

Oczywiście samo przebranżowienie może też nieść pewne zmiany w obszarze stanowiska, bo branża często narzuca specyfikę pracy w danej roli.

Dla przykładu, rekrutujący w agencji pracy tymczasowej na stanowiska wejściowe będzie mieć do czynienia z trochę inną specyfiką rekrutacji, niż rekrutujący etatowych inżynierów do pionu technicznego w firmie telekomunikacyjnej. Nie jest to jednak, jak ja to mówię, chirurgia mózgu, żeby w większości przebranżowień szybko na własną rękę opanować specyfikę wynikającą z branży. I to bez kończenia kolejnych studiów! Już w samym toku rekrutacji możesz się sporo nauczyć o branży.

Wiem co mówię, bo oprócz pomagania moim klientom w przebranżowieniach dokonywałam też przebranżowień w mojej osobistej karierze zawodowej. Powyższy przykład jest zresztą z mojego CV. Wspomniane przebranżowienie dodatkowo było połączone ze znaczną zmianą rodzaju pracy, bo obowiązki wykraczały poza rekrutację i były awansem – łączyły się z podjęciem samodzielnego stanowiska o szerszym zakresie obowiązków niż rekrutacja.

Wcześniej byłam Konsultantem (ds rekrutacji aka Rekruterem), a przeszłam na Koordynatora ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Oto co powiedziała moja przełożona kiedy odchodziłam, żeby zrobić kolejny ruch w karierze – tym razem w kierunku szkoleń:

Napisz w komentarzu pod tym postem:

  • Która z wymienionych korzyści przebranżowienia jest dla Ciebie ważna i dlaczego?
  • Może widzisz jeszcze jakieś plusy wynikające ze zmiany branży, o których nie wspomniałam?

Chętnie czytam komentarze i na nie odpowiadam. 

W kolejnym poście możesz przeczytać:

  • czy przebranżowienie jest możliwe w każdym wieku, czy można zrobić przebranżowienie po 30, i czy można się przebranżowić po 40 r.ż.,
  • a także jak się zabrać za zmianę branży, w tym jakie jest największe wyzwanie przy przebranżowieniu i jak je pokonać.

Zobacz powiązany post o tym jak się zabrać za przebranżowienie.