Od 2008 roku pracuję online

Czy na pewno chcesz się przebranżowić

Podstawowym błędem przy przebranżowieniu jest to, że niektórzy mylą je z przekwalifikowaniem. 

Precyzyjne określenie rodzaju zmiany zawodowej jest bardzo ważne, bo wyznacza jaka jest skala wyzwania, jaki proces psychologicznej zmiany musisz przejść oraz – jakich technicznie narzędzi szukania pracy musisz użyć, żeby osiągnąć swój cel.

Tutaj napisałam, czym jest przebranżowienie i czym różni się od przekwalifikowania. Teraz powiem w skrócie, równoczesne przekwalifikowanie i przebranżowienie jest możliwe, jednakże dla wielu zmiana obu rzeczy na raz w szybkim tempie może być paraliżująca. Przekonanie do siebie pracodawców w tego typu sytuacjach wymaga też lepszego przygotowania, niż przy zwykłej zmianie pracy. Trzeba wiedzieć też, że samo przekwalifikowanie jest o oczko wyżej w skali trudności, niż przebranżowienie.

Czy masz plan bezpiecznej zmiany zawodowej

Jakiej zmiany byś się nie podejmował, warto zmierzyć lukę kompetencyjną i w razie bardzo dużej luki – zrobić strategiczny plan zmiany ścieżki kariery uwzględniający kilkuetapową zmianę zawodową/kilka zmian pracy. Podstawowy plan kariery w przypadku chęci równoczesnego przekwalifikowania i przebranżowienia – gdy luka kompetencyjna jest duża – obejmuje dwustopniową zmianę zawodową/ dwie zmiany pracy, czyli przebranżowienie i przekwalifikowanie. Kolejność poszczególnych zmian jest ustalana indywidualnie – w zależności od wielkości luki, sytuacji, skłonności do ryzyka, punktu wyjścia – obecnej pracy itp.. 

Jak uniknąć „zaszufladkowania” w obecnej branży

Pisząc o przeszkodach psychologicznych mam na myśli też to, że kiedy podejmujemy się przebranżowienia, to możemy być szufladkowani przez pryzmat dotychczasowej branżyŻeby uniknąć takiego automatycznego etykietowania w rekrutacji, które może wpłynąć na odrzucenie z góry kandydatury, będziesz potrzebować najprawdopodobniej:

Do tego oczywiście trzeba zaaplikować w odpowiednie miejsca!:)

Kursy na przebranżowienie się

Bardzo często przy wątku przebranżowienia pojawia się pytanie o kursy na przebranżowienie się. Zwykle nie musisz kończyć kursów zawodowych. Na przykład przy zmianie branży na it, kurs zawodowy na informatyka jest zbędny, bo przecież nie zmieniasz zawodu. To co może być jednak pomocne, to kurs jak szukać pracy w nowej branżyKurs szukania pracy będzie ci również potrzebny, gdy chcesz się przekwalifikować na programistę czy jakąkolwiek inną rolę. A nawet, gdy nie chcesz nic zmieniać oprócz miejsca pracy. Dlaczego?

Jedno to umieć wykonać daną pracę, a drugie to umieć ją zdobyć. Szukanie pracy, to umiejętność. I to umiejętność przyszłości zważywszy na to, że na rynku pracy czeka nas coraz większa zmienność prac – w tym przebranżowień i przekwalifikowań.

Niestety dla wielu nawet zdobycie takiej samej pracy jak dotąd bywa wyzwaniem. Moim zdaniem, to nie dlatego, że szukanie pracy jest tak skomplikowane, czy nieprzewidywalne, ale dlatego, że nikt z nas się nie rodzi z umiejętnością szukania pracy. Większość z nas nie jest też do tego wychowywana, ani kształcona, więc większość szuka pracy nieumiejętnie i tym samym niepotrzebnie zraża się jeszcze bardziej do szukania. Warto więc się nauczyć szukania pracy – jak wielu innych rzeczy w życiu, kiedy chcemy się dalej rozwijać.

Jeśli potrzebujesz więcej wsparcia w twoim zdobywaniu pracy, nauczyć się jak to robić efektywnie w twojej sytuacji oraz uzyskać pomoc we wdrożeniu wiedzy w życie, to dawaj znać, chętnie pomogę ci w dalszych krokach.