Od 2008 roku pracuję online

Poniższy materiał jest kontynuacją postu pt. Czy warto robić wideo cv? Jeśli jeszcze tego nie czytałeś to możesz to zrobić tutaj.

Jeśli natomiast jesteś już po lekturze rzeczonego postu to zapraszam cię do niezwłocznego zapoznania się z relacją z testowania pierwszego w Polsce systemu do tworzenia wideo cv. System ten został wykonany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania na zamówienie Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie.

Przed przystąpieniem do nagrania wideo CV zostałam zapoznana z obsługą sprzętu przez naczelnik Urzędu Pracy w Tarnowie panią Barbarę Borowicz.

Na wstępie komputer poprosił mnie o podanie danych osobowych t.j. imię, nazwisko, PESEL, oraz podanie poziomu posiadanego wykształcenia, doświadczenia, i określenie zawodu. Dane są wpisywane za pomocą ekranu dotykowego. Wypełnienie tych pól trwa niespełna minutę.

Potem nastąpiło tzw. przygotowanie do nagrania. Polegało to na tym, że mogłam siebie obejrzeć na ekranie komputera i ewentualnie poprawić co trzeba (fryzura, make-up, wyczyścić okulary itp. do dyspozycji jest dodatkowo lustro:)).

Duży wpływ na jakość nagrania ma tutaj też to co z pozoru niewidoczne czyli np. sposób siedzenia. Krzesło jest na kółkach więc trzeba oprzeć się pokusie kręcenia.

No i nagrywamy! Wszystko dzieje się bardzo szybko. Ja miałam tylko zerknąć na cały system a nim się obejrzałam filmik był gotowy.

Szybkie działanie jest olbrzymim atutem w tej sytuacji, bo nagrania wychodzą naturalne.

Szybkie tempo świadczy też o dobrej konstrukcji urządzenia, które “samo” prowadzi nas do celu. Sprzyja temu m.in. wyświetlający się w odpowiednim momencie ekran z podpowiedziami p.t. “co trzeba powiedzieć”. Podpowiedzi dotyczą ważnych z punktu widzenia pracodawcy zagadnień tj. wykształcenie, doświadczenie czy osiągnięcia.

Podczas nagrania wyświetla się również zegar odmierzający czas pozostały do końca „taśmy”.

Co ciekawe, na koniec zalecane jest podanie w nagraniu swoich namiarów. Dzięki temu potencjalny pracodawca może skontaktować się bezpośrednio z kandydatem do pracy!

Pewnie zastanawiasz się – A co jeśli źle wypadnę? Mam dobrą wiadomość – losy nagrania zależą od samego nagrywającego się kandydata. Choć pracownicy urzędu mówią, że zwykle najlepiej wypadają pierwsze nagrania, mamy do wyboru sześć opcji, w tym powtórne obejrzenie i nagranie. Warte uwagi jest to, że oprócz  możliwości zachowania nagrania w bazie Urzędu Pracy można nagrać sobie wideo CV na płytę CD i rozprzestrzeniać je samodzielnie np. przez YouTube czy polski portal CVlikeTV.pl. Przy czym uwaga, trzeba przynieść własne CD.

Choć start programu miał miejsce w okolicy świąt Bożego narodzenia to dziś (13.01.2010 r. – przyp.red.) jest już nagranych 20 CV – mówi Pani Borowicz.

Podczas mojej wizyty miałam możliwość oglądać nagrywającą Wideo CV Donatę. Donata szuka pracy w branży turystycznej. Zaprezentowanie się na wideo w wypadku tej branży wydaje się więc bardzo trafionym pomysłem. Przed nagraniem zdradziła mi, iż ma obawy, czy jest wystarczająco przygotowana do nagrania. Okazało się jednak, że już pierwszy filmik był dobry.

Pokoik Wideo CV czeka teraz na kolejne osoby lubiące brać sprawy swojej kariery we własne ręce!

Dasz się skusić?

Co sądzisz, o tym systemie?

W następnym poście planuję przedstawić garść refleksji na temat przedstawionego systemu: zalety i ograniczenia, potencjał rozwoju w Polsce a także odpowiem na pytanie, czy papierowe CV odchodzi do lamusa.

Do tego czasu, dla  niecierpliwych, planuję wrzucić dodatkowe zdjęcia na Facebooku https://www.facebook.com/PracaNaWymiar/.

PS: Z tego co się orientuję, to podobnych urządzeń można skorzystać też już w innych urzędach pracy. Poza tym możesz też skorzystać z komórki w telefonie.

Powiązane wpisy:

Poprzedni post

Następny post