Od 2008 roku pracuję online

Ten post jest kontynuacją wątku o blogowaniu. W poprzednim poście napisałam, jakie korzyści może dać ci blogowanie. Wymieniłam ich aż pięć. Nim założysz bloga warto wiedzieć po co to robisz, jakie są Twoje cele. Jeśli nie widziałeś wcześniejszego posta, to zajrzyj tu.

Dziś opowiem jak założyć bloga zakładając, że Twoim celem jest stanie się przedsiębiorcą za jakiś czas, a blog ma Ci służyć jako narzędzie do długoterminowego rozwoju i budowania marki.

1. Załóż blog

Zacznijmy od ustalenia, gdzie najlepiej założyć bloga. Najprościej i bezkosztowo możesz  założyć blog w serwisie Googla. Sama z tego kiedyś korzystałam i bardzo mi się podobało, bo mogłam zrobić wszystko sama i bez opłat. Fakt, że jest to strona Googla sprawia, że możesz z łatwością podpiąć Analytics (narzędzie do badania ruchu i trendów na stronie).

Poza tym mogę polecić zakładanie bloga w WordPress.org (Nie mylić z WordPress.com). Jest to chyba najpopularniejsze rozwiązanie, z którego korzystam już od kliku lat. Do tego jednak potrzebujesz wykupienia domeny oraz miejsca hostingowego (serwera). Sama korzystam z domen i serwera zakupionego w Nazwa.pl

Może się również przydać wsparcie kogoś biegłego w IT do połączenia tych elementów na start. Takie minimalne wsparcie najczęściej łączy z jednorazową małą opłatą. No chyba, że chcesz aby ktoś zrobił ci szablon i całą resztę bloga wedle Twojego unikalnego pomysłu. Moim zdaniem, to co dają standardowe bezpłatne szablony Worpress.org na początek w zupełności wystarcza. Bezpłatne szablony WordPress.org dają bowiem takie możliwości jakich nie ma wiele stron projektowanych na zamówienie. I wielu płatnych projektantów i deweloperów stron korzysta właśnie z nich lub przynajmniej z ich „silnika”, na którym osadza zaprojektowane przez siebie szablony czy strony.

2. Wybierz nazwę domeny

Na nazwę domeny polecam ci po prostu Twoje imię i nazwisko. W końcu jesteś marką. Najprościej będzie użyć np. imienazwisko.com.  Jeśli masz długie imię i nazwisko albo domena jest zajęta, to możesz użyć np. samego nazwiska lub innego rozszerzenia np. .pl.

3. Określ temat bloga

Napisz o czym jest blog. Jeśli nie jest to jeszcze blog komercyjny, to możesz napisać o swoim celu rozwojowym. Dzięki temu ukierunkujesz siebie i czytelników. Czytelnicy będą wiedzieli czego się spodziewać. Ty się zobowiążesz. Nie świętujemy jednak jeszcze. To dopiero początek pracy. Teraz musisz regularnie dodawać posty. Najlepiej przynajmniej raz w tygodniu. Określ od razu ten dzień i zarezerwuj w kalendarzu czas na pisanie. To co nie jest zaplanowane na papierze nie istnieje.

Przy okazji zakładania bloga warto od razu pomyśleć o newsletterze i podpiąć go pod stronę (mogę polecić Mailchimp.com). Tak aby od początku zbierać maile do osób, które są zainteresowane tym co masz do powiedzenia.

Podsumowując, wiesz już jak zacząć bloga i jak zostać blogerem.

Załóż więc blog i publikuj na nim co tydzień jeden post. Posty oprócz publikacji na blogu rozsyłaj subskrybentom swoje newslettera.

Jeśli masz jakieś pytania co do zakładania bloga napisz w komentarzach pod tym postem na moim blogu. Chętnie przeczytam i odpowiem.

Patrzę pomyślnie na Twoją karierę!

Iza

PS: Jeśli chcesz zarabiać jako pisarz postów na bloga lub chcesz zarabiać szybko na swoim blogu, to napisz do mnie. Chętnie podzielę się jak to zrobić szybko. Kontakt jest tu.