Od 2008 roku pracuję online

Choć nie jesteśmy już dziećmi to wielu z nas wraz z nowym rokiem szkolno-akademickim zastanawia się nad dalszą edukacją. 

Bardzo dobrze, bo uczymy się przez całe życie. Ja też i to nie tylko ze względu na wymagający tego zawód psychologa, coacha i trenera. 

I tak tylko we wrześniu spędziłam już 40 godzin na szkoleniu. Wszystko po to, by prowadzić kolejne bardziej zaawansowane szkolenia. 

A jak to wygląda u Ciebie? Masz plany rozwojowe na jesień?

Studia czy kursy — co wybrać, aby rozwinąć karierę?

Moi klienci często mnie pytają, które studia wybrać etc. Mówię więc o tym często, mam nawet wpisy na blogu na ten temat — Czy te studia pomogą Ci w rozwoju kariery?

Jednak nie zawsze muszą być to kolejne studia. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu szkoleń, kursów etc. To też jest dobra droga dla osób, które chcą się rozwijać. O tym też jakiś czas temu pojawił się wpis — Czy potrzebujesz kolejnych studiów?

Niezależnie, co wybierzesz, polecam skupić się na tym, co łączy się z celem, który masz przed sobą. Jednak nie zawsze znamy te swoje cele. Nie jest to problemem, ponieważ szkolenie w temacie wyznaczania celów też może być celem.

Niemniej cele bywają złożone i wymagają szeregu kompetencji. Głównym ich miernikiem jest zwykle doświadczenie — dlatego polecam uczyć się w działaniu i praktykować na bieżąco wiedzę, którą zdobywamy. 

Co warto rozwijać?

Dziś jednak chcę opowiedzieć, co może być cenne nie tylko rynkowo, ale życiowo w rozwoju. Dlaczego uważam, że również umiejętności miękkie są ważne oraz jakie warto rozwijać.

Otóż jestem fanką technologii. Nie geekiem, ale dogaduje się z IT i cenię za to jak ułatwia życie i umożliwia przenoszenie się w czasie. Dzięki technologii przez 14 lat byłam w stanie pracować zdalnie, kiedy wiele osób z uporem maniaka mówiło, że się nie da. Aż do pandemii.

Tak jak lubię technologię, tak niestety nie potrafi ona w jednej rzeczy pokonać człowieka. 

Pokonała może Kasparowa w szachy, ale nie może nas pokonać w wielu umiejętnościach miękkich. Zwłaszcza w zarządzaniu emocjami, stresem i radzeniu sobie z subtelnymi i złożonymi informacjami i idącą za nimi komunikacją międzyludzką. Brak umiejętności miękkich prowadzi do nieporozumień, utrudnień, konfliktów, kłopotów a to wszystko chociażby oddala wykonanie zadań w pracy i osiąganie celów.

A przecież jesteśmy istotami społecznymi. Nasze życie osobiste czy zawodowe składa się z interakcji. Zatem jeśli się zastanawiasz, co rozwijać, to umiejętności miękkie mogą być jedną z opcji.

Jakie? Cały szereg. Jeśli masz jasny cel zawodowy, to najlepiej takie, które ci w nim pomogą czy wręcz się z nim łączą.  

A jeśli masz kilka celów, to poszukaj, jaka umiejętność się z nimi wszystkimi łączy. 

Umiejętności miękkie mogą być transferowalne z pracy do pracy, życia do pracy, z pracy do życia. Zatem jak nie wiesz, na co stawiać, to stawiaj na te uniwersalne.

Ja kiedyś postawiłam m.in. na wystąpienia publiczne. Zaczęło się od chęci pokonania własnych strachów, potem bycie prezeską klubu mówców i liderów, szkoła trenerów, prowadzenie wykładów z przemawiania na MBA, szkolenie innych, telewizja itd. 

Na początku po prostu chciałam opanować tą umiejętność. Choćby dla siebie.

Co jest taką umiejętnością, którą chcesz opanować życiowo lub zawodowo? Co podziwiasz u innych i też marzysz by mieć? Może to czas by marzenie stało się rzeczywistością.