(Artykuł sponsorowany)
Szukasz pomysłu na CV? Twoje CV nie może się przebić w tłumie aplikacji? Uważasz się za kreatywną, oryginalną osobę i jest dla Ciebie ważne, by to pokazać również w rekrutacji? Może masz długie przerwy czy inne perturbacje w karierze i chcesz je zatuszować?
Oto 3 powody, dla których warto rozważyć zrobienie kreatywnego CV:
1. Sposób na wyróżnienie się
W sytuacji dużej ilości aplikacji wstępna selekcja jest ograniczana do kilku sekund na każde zgłoszenie. Tak dzieje się przeważnie w korporacyjnym HR-ze, gdzie wpływają setki aplikacji. Kreatywne CV przyciąga i zatrzymuje wzrok oraz pomaga wyróżnić się na tle innych aplikacji.
2. Pochwal się umiejętnościami
Kreatywne CV warto szczególnie robić, gdy w pracę którą chcemy zdobyć jest w dużej mierze wpisana kreatywność. Kreatywna forma CV będzie bardziej przekonująca niż sformułowanie „jestem kreatywny”. Takie sformułowanie bez podania przekonujących dowodów jest tylko sloganem.
3. Przekieruj uwagę
W projektowaniu mówi się, że grafika i kolory powinny służyć przede wszystkim podkreśleniu właściwej treści. Użyte przypadkowo czy tylko dla dekoracji mogą odwracać uwagę od meritum przekazu. W CV nie zawsze jednak wszystko zasługuje na uwagę. Wizualne triki pomogą przekierować uwagę z tego co nie układa się idealnie w karierze na nasze atuty.
Jak zrobić kreatywne CV?
Kreatywne CV mogą przybierać różne formy. Od filmów wideo, przez koszulki, po plakaty i kreatywne layouty.
Forma powinna przede wszystkim uwzględniać łatwą dostępność. Dla przykładu, wysłanie wideo CV ma sens tam gdzie rekruterzy mają na podstawowym wyposażeniu media potrzebne do jego otwarcia czy choćby mogą skorzystać z YouTube w pracy. Jeśli nie jesteś pewien czy ktoś ma dostęp to wybierz bardziej powszechny format.
Ważną zasadą doboru formy i wykonania kreatywnego CV jest użyteczność. Słowo „użyteczność” obok „nowe” jest wpisane w definicje kreatywności. Kreatywne CV – jego format i treść – powinno ściśle odnosić się do umiejętności potrzebnych na stanowisku, o które się ubiegamy oraz dostarczać informacji, które są potrzebne do włączenia w proces rekrutacyjny.
Kolejną zasadą w tworzeniu kreatywnych CV jest utrzymywanie ich w ramach ogólnie przyjętych norm. Jak pisze Garr Reynolds autor „Prezentacji Zen”: „zasady są edytorami pomagającymi wydobyć kreatywność„. W wypadku CV warto kreatywność trzymać w ryzach klasycznego układu danych. Tak, żeby można było z łatwością rozpoznać, że CV, choć kreatywne, jest CV.
Dodając te wszystkie elementy, w roli kreatywnego CV najlepiej sprawdzi się klasyczny układ uatrakcyjniony wizualnie. Po przestudiowaniu reguł graficznych, psychologii poznawczej i Worda możemy sami stworzyć taki dokument lub zlecić znawcom tematu. Możemy też skorzystać z gotowych form, które pojawiły się polskim rynku t.j. www.InneCV.pl Jeśli jednak kreatywne CV do nas nie przemawiają to zawsze wykorzystać możemy wzory CV, takie np. jak te dostępne na stronie CVTips.pl. Możesz też skorzystać z naszych autorskich i sprawdzonych szablonów i wzorów w Narzędziowniku CV na wymiar.
Znakomity materiał, liczę na więcej tekstów napisanych podobnym stylem.
Od dawna szukałem tych informacji, cieszę się że trafiłem na Twoją stronę
youre really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. Fotografia Å“lubna Katowice youve done a great job on this topic!