Od 2008 roku pracuję online

Posłuchajcie wywiadu jakiego udzieliłam Paulinie Furtowicz z projektu „Nowy rok, Nowa ja” na temat umiejętności potrzebnych na rynku pracy.

W rozmowie zostały poruszone następujące kwestie:

  • Jakie są umiejętności potrzebne podczas szukania pracy?
  • Dlaczego tak wiele osób boi się zmienić pracę? Jakie są najczęstsze powody?

Zobacz wideo lub transkrypt poniżej:

Linki wspomniane w nagraniu:

Zapis na gratisowy newsletter, gdzie wysyłam różne pomoce w zdobywaniu pracy i informuję m.in. o webinarach https://pracanawymiar.pl/gratis/ Zapisując się teraz dostaniesz na start fragment książki, która pomaga w określeniu pracy dopasowanej do osoby.

Fanpage Praca na wymiar na Facebooku: https://www.facebook.com/PracaNaWymiar

Strona Praca na wymiar: https://pracanawymiar.pl/

Program „Odkryj i zdobądź pracę marzeń”: https://pracanawymiar.pl/odkryj-i-zdobadz-prace-marzen-kup/

TRANSKRYPT

Witajcie! Z tej strony Paulina Furtowicz. Jestem właścicielką firmy Kolory Twojej Urody oraz autorką książki „Atrakcyjna każdego dnia”. W ramach projektu „Wyzwanie Nowy Rok. Nowa Ja” postanowiłam pomóc wam zrealizować wasze postanowienia noworoczne. Jednym z takich postanowień często jest zmienię pracę, znajdę pracę swoich marzeń, ale wiadomo przy takich rozbudowanych postanowieniach potrzebujemy wziąć pod uwagę wiele elementów. Jak się za to zabrać i od czego zacząć? W tym celu zaprosiłam specjalistę w tej dziedzinie. Witaj Izabela!

– Witam serdecznie! 

Izabela opowiedz nam kilka słów o sobie.

– Nazywam się Iza Wojtaszek i pomagam stworzyć wymarzone życie zawodowe. To jest taka główna klamra, która spina akurat moje projekty. Z nich takim najważniejszym, który najczęściej prowadzę jest program „Odkryj i zdobądź pracę marzeń” w ramach, którego pomagam dopasować pracę do osoby, czyli do jej pasji, kompetencji, stylu życia, jaki dana osoba chce wieść, by nie tylko dopasowywać się do rynku pracy. Z drugiej strony pomagam też zdobyć pracę, bo jedno to jest wymyślić sobie, jaka praca do nas pasuje, ale później pójść właśnie w życie na rynek i ją zdobyć to też bywa wyzwaniem także często łączę. To są dwa ambitne cele. Fajnie, że powiedziałaś właśnie a propos tych postanowień, że to jest złożony cel, bo faktycznie, nieraz musimy tą pracę określić, co bywa wyzwaniem zwłaszcza jak mamy na koncie kilka czy kilkanaście lat doświadczenia zawodowego, bo paradoksalnie to, komu pomagam to są osoby bardzo doświadczone i nie wiedzą, w którą stronę iść, bo mają tak dużo kompetencji, więc wyłaniamy te, które mogą im dać spełnienie największe. No a później idziemy w rynek, i szukamy, i zdobywamy, także tak w zalążku wygląda to, co robię. 

Super, powiedz nam w takim razie, czy są jakieś umiejętności, które są nam potrzebne i pomocne podczas szukania pracy?

– Jest cały szereg umiejętności. W ogóle uważam, że w Polsce niestety, to jest dla wielu z nas słaba strona, bo my się tego po prostu w większości nie uczymy w szkołach. Zrobiłabym takie główne rozróżnienie na kompetencje merytoryczne, jakie potrzebujemy mieć, aby daną pracę zdobyć i kompetencje związane z sensu stricte szukaniem pracy. Te kompetencje merytoryczne też mają wpływ na szukanie, bo jeżeli my nie umiemy wykonywać danej pracy, to faktycznie nie ruszymy z tym. Natomiast myślę, że warto tutaj zaznaczyć, jaki wpływ te kompetencje merytoryczne mają na zdobycie pracy. Warto wiedzieć, że nie musimy zawsze spełniać 100% wymogów. Nieraz te ogłoszenia o pracę są pisane tak, że jest dużo wymogów, że nam się wydaje, Boże, kiedy ja mam to wszystko opanować, ale nieraz to jest taka hybryda, która zlepia różne cechy idealnego kandydata. Rekruter myśli sobie, aha jak nie ta cecha, to może inna i często wystarcza, że mamy spełnione około 100% obowiązkowych wymogów, a na przykład 60% mile widzianych, czyli w sumie około 80 %. Nieraz nawet jak mamy większą lukę to możemy tą pracę zdobyć i warto próbować, natomiast może być to bardziej ryzykowne. Jeżeli mamy te 60% mile widzianych i 100% obligatoryjnych, czyli w sumie 80%, to przy odpowiednich kompetencjach szukania pracy, przy opanowaniu ich często jesteśmy w stanie to zdobyć, to wystarcza. Także to jest ta jedna kategoria kompetencji merytorycznych. Jeśli chodzi o samo szukanie to myślę, że wiele z naszych słuchaczy, słuchaczek zdaje sobie sprawę, że trzeba mieć dobre CV i to cieszy, że przykładamy do tego dużą wagę. Ja najczęściej dostaję w pierwszej kolejności o to pytanie, natomiast to, czego często nie wiemy w temacie chociażby samego CV to jest to, że kiedyś pisało się to CV bardzo takie ogólne i można było wysyłać jedno CV wszędzie. 

Dzisiaj to już nawet nie wystarczy wysyłać spozycjonowane, czy dopasowane CV. Ja mówię wręcz na wymiar, czyli dopasowane do konkretnej oferty, do potrzeb danego pracodawcy wtedy ono jest po prostu bardziej skuteczne. Wtedy wysyłamy mniej CV, dostajemy więcej zaproszeń. 

W zależności od tego, w jakim kierunku chcemy iść, robimy dzisiaj inne sekcje, na przykład zdanie pozycjonujące, profil kompetencyjny, kiedy chcemy się przebranżowić, awansować, przekwalifikować. Kiedy chcemy tylko zmienić pracodawcę i mieć takie same stanowisko idziemy do konkurencji po prostu po to samo, to inaczej piszemy to CV.  Dużo osób zaczyna siedzieć nad tym CV i sobie uświadamiać, aha, coś mi nie idzie, nie dostaje odpowiedzi albo nie wiem jak je sklecić, więc to jest jedna z takich rzeczy, w których dużo się zmieniło i warto się zainteresować. 

Druga sprawa, sama rozmowa, to jest drugi temat, o który jestem najczęściej pytana, bo o ile na papierze napisać o sobie ktoś nam może pomóc, jak się przedstawić, to jakoś tam możemy się prześlizgnąć czasami na te rozmowy. Potem idziemy na rozmowę i widać, że my właśnie nie wierzymy w siebie, że nie mamy tej pewności siebie, nie wiemy jak o sobie opowiedzieć. Inaczej się pisze pewne rzeczy, inaczej się mówi, więc warto też się przygotować do rozmowy. Jeżeli zmieniamy kierunek, to te pytania będą inne, ale też nawet jak idziemy do tej samej pracy rynek się zmienia, są inne wymogi, więc musimy nauczyć się mówić o sobie na nowo.

To jest druga rzecz. Ja tutaj mam całą listę tego, nie wiem czy chcesz żebym szła zgodnie z… wymienić wszystkie te aspekty w skrócie, bo mogę opowiadać.

To znaczy tak, już opowiedziałaś myślę o takich bardzo ważnych, czyli tak, pewność siebie również prawda? 

– Tak

Pełni bardzo ważną funkcję podczas procesu poszukiwania pracy, a powiedz nam, dlaczego tak wiele osób boi się zmienić pracę? Jak myślisz, czym to może być spowodowane, z czego to może wynikać? Z jednej strony chcemy, prawda, mamy takie postanowienie żeby coś zrobić, ale z drugiej strony boimy się.

– Sama fajnie zadałaś to pytanie. W nim jest ukryta odpowiedź. Właśnie lęk jest takim powodem, dla którego często nie jesteśmy w stanie, mimo chęci, ruszyć z miejsca i ten lęk, pod nim może się kryć wiele różnych rzeczy. Odnosząc to do umiejętności szukania pracy może nas blokować to, że my możemy się zetknąć z odmową, że ktoś nam powie, że jesteśmy niewystarczająco dobrzy, szukanie pracy wymaga odwagi. 

Najmniejszy wysiłek, jaki jesteśmy w stanie zrobić – to znaczy wysiłek, dla niektórych to jest faktycznie wysiłek –  ale powiedzmy dla wielu z nas jest wygodnie usiąść za ekranem komputera, poklikamy, poodpowiadamy na oferty i jakoś tam jesteśmy w stanie czasami się zmusić do tego, ale nie zawsze te metody są takie skuteczne. 

Są jeszcze inne metody oprócz ofert, na które warto tutaj zwrócić uwagę, ale my nie mamy o nich pojęcia. One wystawiają nas jeszcze na większą ocenę, wymagają większej odwagi i szeregu rzeczy, które powodują nasze obawy. 

Ale też są takie obawy typu – OK. co będzie jeśli ja tutaj zacznę szukać i mi się nie uda albo wpadnę z deszczu pod rynnę. 

Niektórzy mają fajny pomysł na siebie, idą na studia, kolejne z resztą, rozwijają swoje kompetencje, a potem właśnie chcą tą pracę zdobyć, ale szukają tej pracy takimi samymi metodami jak wcześniej, nie mając świadomości, że to CV inaczej trzeba pisać niż im się wydaje i że trzeba tutaj różne rzeczy przerobić dodatkowo i odnoszą porażkę. I wracają w najlepszym przypadku do takiej samej pracy, jaką mieli, albo do jakiejś z przypadku i mają poczucie: no Boże, no zainwestowałam tyle i nic. I jest taka obawa: To co ja mam w zasadzie zrobić. Skoro mi się już raz nie udało, włożyłam dużo wysiłku. Warto tutaj zauważyć, że umiejętności szukania pracy to są takie umiejętności, które można opanować, tak jak makijaż, kolory, wizaż i wszystko inne dookoła. Tak samo…czy pływanie. Umiejętność szukania pracy to jest coś, co możemy opanować, nauczyć się i zniwelować ten lęk i obawy. Dużo osób właśnie nie uczy się tego więc nie ma pojęcia w zasadzie jak to robić bardziej skutecznie.

Rozumiem, czyli w takim razie Iza, jednym słowem ty pomagasz w tym wszystkim, prawda?

– Dokładnie tak i jeszcze może trochę powiem, że my tutaj liznęłyśmy fragment tego tematu. Może jeszcze pokrótce tak zaznaczę, że są pozostałe kroki, które warto wziąć pod uwagę. 

Powiedziałyśmy CV.  Tutaj maile motywacyjne jeszcze wchodzą. Ogólnie dokumenty. Jest ta rozmowa. 

Są te wiara, pewność siebie, ja to nazywam super moce pracy marzeń. W to wchodzi też decyzja, że idziemy w jednym kierunku, a nie w 5 na raz. Oczywiście możemy się przekwalifikować w różne strony, ale szukać 5 różnych prac naraz to będzie ciężko, także zachęcam tutaj wybrać jeden kierunek. 

Jest też kwestia metod, o których tak troszkę wspomniałam. Warto się zainteresować, co oprócz ofert można zrobić żeby szybciej tą pracę zdobyć. Jeżeli chcemy pracę na wyższych stanowiskach, to w szczególności warto się zainteresować, jakimi jeszcze metodami szukać, bo tych ofert na wyższe stanowiska nie będzie w portalach, albo będzie ich mało. Jest jeszcze kwestia właśnie dobrania tego kierunku i tutaj w tym często pomaga audyt kariery. 

Jest kwestia oczywiście działania żeby faktycznie aplikować. Także jest parę rzeczy… 

Jeszcze jest zmierzenie tej luki, ja bym sobie zmierzyła zawsze tą lukę. To jest moja praca marzeń, ale ile ja z tych kompetencji mam, a ile nie mam, bo może, jeżeli luka jest większa, to muszę zmienić pracę kilka razy i mieć plan kariery. Wyróżniam 7 elementów, które trzeba przerobić i jeden na drugi wpływa. Nawet najlepsze CV, ale wysłane słabą metodą może tak szybko nie zadziałać. Jest 7 rzeczy i faktycznie w nich pomagam, uczę tego, na co dzień w ramach programu „Odkryj i zdobądź pracę marzeń” 

OK. W takim razie Iza powiedz naszym słuchaczkom, gdzie mogą cię znaleźć w sieci? 

– Można mnie znaleźć na stronie pracanawymiar.pl gdzie są te programy, gdzie jest moje wsparcie. 

Można też mnie znaleźć na Facebook-u na profilu Praca na wymiar, gdzie na bieżąco podsyłam jakieś dodatkowe informacje.

Zachęcam do wejścia na moją stronę pracanawymiar.pl tam można sobie pobrać na przykład fragmenty mojej książki, żeby zacząć nad tym pracować. Zapisać się na newsletter, będę robić wkrótce webinary, cały czas robię jakieś, więc tam informuję o tych webinarach, które są gratisowe i mieć wsparcie w ramach tego.

Teraz mamy fajny moment, że jest to takie momentum związane z Nowym Rokiem, dużo chęci, więc fajna energia, ale w połowie stycznia będzie się kończyć, więc warto się obwarować wsparciem ze wszechstron. 

Zapraszam do siebie na newsletter i na webinary, gdzie sukcesywnie będę się dzieliła informacjami, co dalej można zrobić.

Super, w takim razie oczywiście pod nagraniem podlinkujemy te wszystkie miejsca w sieci, gdzie można cię znaleźć. Na ten moment bardzo dziękuję ci za rozmowę.

– Również bardzo dziękuję i trzymam kciuki za nowe cele w Nowym Roku!

Dziękuję bardzo!

– Dzięki!