Od 2008 roku pracuję online

Dostałam następującą wiadomość:

„Koleżanka z podstawówki musi zrezygnować z pracy w banku, bo jedno z jej dzieci jest niepełnosprawne i opieka nad nim jest czasochłonna. Szuka pracy, którą może wykonywać w domu. Jest po ekonomii. Czy znasz może portale, jakieś strony, które kontaktują takie osoby z potencjalnymi pracodawcami?”

Przykro mi z powodu dziecka koleżanki koleżanki i jej sytuacji. To niesamowite, że mimo wyzwań nie rezygnuje z siebie i chce pracować zawodowo i jest otwarta na nowe opcje. Praca w domu albo z domu (zdalna) jest świetnym wyjściem w tej sytuacji.
W obecnych czasach wiele osób staje przed podobnym problemem. Może nie w tak trudnych okolicznościach ale coraz więcej rodziców szuka sposobu na pracę z domu, by wieść życie na swoich warunkach.
Nim jednak koleżanka (czy ktokolwiek:)) zabierze się do szukanie pracy warto ustalić najpierw:
 • Co może dać?
 • Jaką konkretnie pracę wykonać?
 • Do jakiego rezultatu może doprowadzić i w czym?
Ekonomistka ekonomistce nierówna. Za ekonomią i bankowością kryje się naprawdę wiele różnych możliwości pracy chałupniczej.
Oto kilka przykładów. Może to być np.:
 • Prowadzenie analiz, budżetów finansowych czy robienie kosztorysów
 • Prowadzenie księgowości czy wręcz domowego biura rachunkowego
 • Wpisywanie danych do komputera – jako najmniej angażująca opcja
To są pierwsze prace jakie przyszły mi do głowy bez dokładnej wiedzy o osobie zainteresowanej. Pomysłów mam znacznie więcej. Niestety nie wiem, co dokładnie potrafi koleżanka i na jakim poziomie. Podam jeszcze jeden przykład. Nie wiem jaką dokładnie prace wykonywała ale może mogłaby:
 • Wykonywać po prostu taką samą pracę jak poprzednio tylko zdalnie. Jeśli nie w tym banku, to może w innym.
Coraz więcej firm jest otwartych na pracę zdalną więc może i ona mogłaby wynegocjować takie warunki w swojej pracy. W każdym razie, mówiąc o pośrednictwie, poszukałabym najpierw opcji na pracę zdalną w obrębie organizacji, w której pracuje.
Statystycznie rzecz biorąc szukanie nowych możliwości, w firmie w której pracujemy jest najszybszą i najprostszą droga do zdobycia pracy, nie mówię, że łatwą i 100% pewną. Dlatego oprócz szukania wewnątrz organizacji dla pewności warto równolegle poszukać też pracy na zewnątrz.
Podsumowując, możliwości pracy w domu jest obecnie więcej niż kiedykolwiek. Warto się jednak najpierw zastanowić:
 
 • Co chcesz robić?
 • Co potrafisz robić?
 • Jakie masz zasoby?
 • Jaki czas na pracę możesz-chcesz poświęcić na pracę?
 • Ile chcesz zarabiać?
 • Jakie życie chcesz wieść?
Brak określenia, co konkretnie chcemy robić utrudnia wskazanie konkretnego miejsca szukania pracy. Bo tak jak jest wiele możliwości pracy, tak jest mnóstwo miejsc do poszukiwań pracy. Im lepiej się określimy tym łatwiej możemy dotrzeć do właściwych miejsc i tym szybciej zdobyć pracę.
Oczywiście naturalne jest, że w tego typu sytuacjach nie od razu mamy jasność, co chcemy robić. Dlatego proponuję najpierw poświęcić chwilę na audyt kariery/ życia i ustalenie, jaka praca dokładnie byłaby najlepsza w tej sytuacji biorąc pod uwagę osobiste zasoby (sytuację, pasje i kompetencje). Dopiero potem brać się za szukanie pracy.
Polecam przewertować mojego bloga www.pracanawymiar.pl/blog, gdzie jest mnóstwo zasobów w temacie.
Prześlij proszę teraz ten post koleżance, jak i mamom, rodzicom, czy opiekunom, którzy chcieliby pracować z domu.
Będę też wdzięczna za udostępnienie go na Twoim wallu na Facebooku. Pomoże to dotrzeć do większej ilości osób, które potrzebują wsparcia w tego typu sytuacjach.
A dla mnie będzie to podziękowanie za tekst i cenna informacja zwrotna, że takie posty są potrzebne i zachęta do pisania kolejnych:)
W razie kolejnych pytań pisz śmiało w komentarzach.
Powodzenia!:)
Iza
PS: Jako narzędzie do określenia nowego kierunku zawodowego dopasowanego do osoby i jej sytuacji, a także źródło informacji o możliwościach polecam też lekturę książki „Pasja to za mało, czyli jak się spełniać, rozwijać i zarabiać.” W książce jest mowa o samych nietypowych sytuacjach zawodowych, dopasowaniu pracy do osoby i możliwości naszych czasów. Można zacząć czytać książkę teraz na www.pasjatozamalo.pl
Zacznij czytać książkę teraz

A jeśli już wiesz jakiej pracy chcesz i wiesz, że to jest czas na jej zdobycie, to polecam zgłębienie narzędzi zdobywania pracy. Możesz to zrobić w ramach programu Tygrysi skok – Dowiedz się teraz więcej o programie w linku.