Od 2008 roku pracuję online

Krok 4. – ZHAKUJ PRACĘ MARZEŃ

Jak przechwyć oferty pracy nim znajdą się w portalach, na stronach pracodawców, u pośredników czy w rękach Twojej konkurencji?
 
Trzeba „zhakować oferty” czyli zrobić czwarty krok zdobywania pracy marzeń. Nie, nie musisz znać się na informatyce, by wykonać ten krok;) Aby zhakować oferty musisz jednak wiedzieć jakiej pracy chcesz. Bez tego niestety nie da się z sukcesami korzystać z metod hakowania.
 
Jeśli nie wiesz jaką dokładnie pracę chcesz obecnie zdobyć, albo masz co do tego wątpliwości i nie widziałeś poprzednich kroków, które pomagają w określeniu jakiej dokładnie pracy chcesz, to zajrzyj do poniższych linków:
 
 
A teraz do hakowania.
 
Na początek, dobierz metody szukania pracy odpowiednie do pracy jakiej szukasz.
 
Jeśli pracujesz lub współpracujesz z odpowiednią organizacją możesz zacząć od zdobycia tzw. AWANSU WEWNĘTRZNEGO.
Jest to metoda numer jeden szukania pracowników przez pracodawców więc warto od niej zacząć. Nie każdy ma jednak taką opcję.
 
Na szczęście jest też wiele metod szukania pracy „na zewnątrz”.
Pracodawcy korzystają z tej opcji szukania pracowników, gdy nie mają opcji przesunięć wewnętrznych. Czyli wbrew pozorom w wielu wypadkach.
 
Dlatego patrząc od strony kandydata, w większości sytuacjiw zdobywaniu pracy marzeń najlepiej sprawdza się BEZPOŚREDNIE „PODEJŚCIE” DO ORGANIZACJI w połączeniu z NETWORKINGIEM ŚRODOWISKOWYM. Czyli połączenie dwóch metod w jedną strategię. Jest to obiektywnie patrząc najszybszy sposób szukania pracy marzeń.
Aby wykorzystać tą strategię:
  • Zrób listę 16-30 organizacji zgodnych z Twoim celem i uruchom swoje kontakty.
  • Jeśli nie masz zaufanych osób, które mogą Ci pomóc, to namierz sam, „na zimno” ludzi władnych Cię zatrudnić. Nawiąż kontakt z odpowiednimi osobami (idealnie z Twoim potencjalnym bezpośrednim przełożonym). Wypytaj go o potrzeby, wymogi i na ich podstawie przygotuj przekonującą aplikację.
  • Zaaplikuj.
  • Zrób followup w 2 do 14 dni po aplikacji. W wypadku ww metod followup jest obowiązkowy. (Tak wiem, że się tego boisz, ale to nie boli aż tak jak ci się wydaje. W każdym razie bez followupu nie ma sensu używać tych metod).
 
Dodatkowo możesz też szukać pracy przez: NETWORKING Z NOWYMI LUDZMI Z TWOJEJ GRUPY DOCELOWEJ, AGENCJE POŚREDNICTWA, OFERTY PRACY NA STRONACH I W PORTALACH, SOCIAL MEDIA NETWORKING itp.
 
Jednakże weź pod uwagę, że o ile BEZPOŚREDNIE „PODEJŚCIE” DO ORGANIZACJI w połączeniu z NETWORKINGIEM ŚRODOWISKOWYM są uniwesalne i szybkie, to pozostałe metody trzeba mocno dopasować do celu.
 
Dla przykładu na najwyższe stanowiska ofert pracy w portalach będzie stosunkowo niewiele. Przy takim celu warto dodatkowo skupić się na odpowiednim do celu networkingu. Zwykle najlepiej na networkingu środowiskowym.
 
W sumie stosuj 4 METODY SZUKANIA pracy od początku do końca, bo żadna metoda nie daje 100% szans na zdobycie pracy marzeń ekspresem.
Gdy będziesz używać tylko jednej metody, to rezultaty mogą przychodzić zbyt wolno przez co będziesz się demotywować.
Z kolei gdy w jednym poszukiwaniu pracy używasz więcej niż cztery metody będziesz mieć za dużo działań do zrobienia, chaos, i nie doprowadzisz rzeczy do końca. Innymi słowy, mimo wysiłku nie będzie zadowalającego efektu i Twoja motywacja do szukania również spadnie.
 
Tak więc dobierz metody do:
  • tempa w jakim chcesz zdobyć pracę
  • tego CO i GDZIE chcesz robić.
 
Powodzenia i daj znać jak Ci idzie!
 
Iza
 
PS: Jeśli chcesz posty na temat kolejnych 3 kroków zdobywania pracy, napisz w komentarzu pod tym postem:
 
„Iza napisz proszę o pozostałych krokach”