Od 2008 roku pracuję online

Jaki jest najlepiej zbadany, a wciąż „zawalany” krok do zdobycia pracy i jak temu przeciwdziałać?

By dojść do odpowiedzi zacznijmy od początku…

Ile jest kroków do zdobycia pracy marzeń?

Moim zdaniem 7. Wiesz jakie to kroki?

Większość osób zwykle ma świadomość tych oficjalnych kroków jak CV czy rozmowa kwalifikacyjna, ale niekoniecznie wie co oprócz nich trzeba jeszcze wcześniej przerobić, aby zwiększyć szanse na zdobycie pracy marzeń (a nie przypadkowej). Dlatego o tych najmniej znanych krokach pisałam wcześniej. Jeśli ich nie znasz, albo chcesz je zgłębić, to zajrzyj do poniższych linków:

Wprowadzenie i Krok 1 – Zrób sobie audyt kariery/ życia

Krok 2 Stwórz strategię spełnienia marzenia

Krok 3 Uruchom supermoce pracy marzeń

Krok 4 Przechwyć najlepsze, niepublikowane oferty pracy

W tym poście będzie o kroku nr 5. Kroku, który choć najbardziej znany, to wciąż przysparza wielu kłopotów czyli o Dokumentach aplikacyjnych.

Ważne jest jednak, by przerobić wcześniejsze kroki, bo dzięki nim możesz stworzyć jeszcze bardziej skuteczną aplikację do pracy. Wszak nie od dziś wiemy, że na skuteczność podania do pracy ma wpływ choćby to:

  • czy w siebie wierzysz, potrafisz dostrzec i przelać do aplikacji swoje atuty (por. Krok 3 – Supermoce);
  • czy spełniasz kluczowe wymogi i umiesz przekonująco je ująć nawet, gdy nie pełniłeś w przeszłości identycznej roli do tej, o którą się obecnie ubiegasz;
  • jakimi metodami aplikujesz – czy przez portal gdzie jest tłum zainteresowanych i jest nieco ciężej się przebić nawet z najlepszą aplikacją, czy może aplikujesz zanim oferta dotrze do zbiorowiska twojej konkurencji jakim jest portal z ofertami pracy (por. Krok 4 – „Hakowanie” ofert).

Warto uwzględnić również elementy poza aplikacją, by zmaksymalizować swoje szanse i zminimalizować ryzyko niepowodzenia. Mam nadzieję, że nie tylko weźmiesz je pod uwagę, ale również przerobisz. Idealnie jest kiedy przystępując do pisania CV masz je już przepracowane.
W każdym razie, masz już świadomość co trzeba i mam nadzieję, że to w miarę możliwości wykorzystasz, by niebotycznie zwiększyć swoje szanse na bycie zapraszanym do twojej pracy marzeń.

Teraz czas na przepis na aplikację do pracy w pigułce.

Stwórz CV i List motywacyjny na bazie wymogów i potrzeb pracodawcy. Zaprojektuj je zgodnie z tym jak przetwarzają informacje zatrudniający.

Dla przykładu, gdy nie pracowałeś w danej roli czy branży, to w CV zrób profil kompetencyjny, który odpowie zwięźle i rzeczowo na najważniejsze wymogi jak doświadczenie, know-how czy wykształcenie, umiejętności i cechy dopasowane do wymogów danej pracy. (Uwaga, jeśli szukasz identycznej pracy czyli np. tylko przechodzisz do konkurencji, to nie rób profilu).

Spokojnie możesz wykorzystać kompetencje transferowalne i dowody z różnych pracy czy projektów spoza pracy czy z formalnej edukacji. Idąc dalej przedstaw pod odpowiednim kątem doświadczenie, wykształcenie i na końcu umiejętności.

Przedstawiaj wszystko w czasie przeszłym dokonanym i bezosobowo, w miarę możliwości z liczbami i pokazaniem kontekstu zgodnego z docelowym.

Pamiętaj jednak, że osiągnięcia jak i czasowniki w CV powinny być dopasowane do poziomu pracy, o którą się starasz. Jeśli są zaniżone lub zawyżone w stosunku do potrzeb roli o jaką się ubiegasz możesz mieć problem – sprawić wrażenie przekwalifikowanego lub niedokwalifikowanego. Dopasuj słownictwo do roli albo zmień cel na bardziej adekwatny do osiągnięć i działań, które prezentujesz.

Napisz mail (lub list) motywacyjny, który nawiąże do wcześniejszej rozmowy rozpoznawczej (lub oferty) o wymogach i potrzebach. Taki list przewodni powinien rozwinąć, to co nie wybrzmiało z CV czyli pokazać dopasowane przykłady twoich działań łączące się z specyficznymi i nadrzędnymi celami danego pracodawcy dla danej roli.

Mam nadzieję, że dobrze się spiszesz!:)

Iza

Izabella Wojtaszek

Trener biznesu i zdobywania pracy marzeń

www.pracanawymiar.pl

PS: Jeśli potrzebujesz więcej wsparcia w temacie samych aplikacji do pracy, to powinieneś skorzystać z mojego Narzędziownika CV na wymiar, gdzie jest zgromadzona cała moja wiedza z doświadczeń pisania CV na zamówienie dla płatnych klientów.

? [E-BOOK] „Jak stworzyć skuteczne CV” – 36 stron; przewodnik jak krok po kroku, samodzielnie i szybko stworzyć CV, które zwiększy Twoje szanse na rozmowę rekrutacyjną
 4 edytowalne SZABLONY i 4 wzory zwycięskich CV, które pomogły moim klientom zdobyć wymarzoną pracę

KLIKNIJ TUTAJ –> http://www.CVnaWymiar.pl