Od 2008 roku pracuję online

Podczas mojej ostatniej podróży do Hiszpanii, na jednej z ulic Walencji, spotkałam mężczyznę, który zajmował się robieniem przepięknych wachlarzy. Biły od niego spokój i skupienie. Widać było, że mężczyzna ten, mimo iż zajmuje się czymś bardzo niszowym i być może nieprzynoszącym ogromnych dochodów, robi to, co kocha i jest z tego zadowolony. Urzekł mnie ten widok i skłonił do pewnych refleksji na temat pracy marzeń.

Czym jest praca marzeń?

Wielu z nas praca marzeń kojarzy się z robieniem tego, co modne i dochodowe. Zwłaszcza wśród dzieci popularne jest to, aby być piłkarzem tak jak ich idol lub influencerem tak jak ich starsi koledzy z internetu.

 

 

W całym tym podążaniu za tym, co popularne i jak najbardziej dochodowe zapominamy o tym, co wartościowe. O tym, co kreuje i przedłuża kulturę.

 

Czasem bycie wielkim to niekoniecznie robienie tego, co najpopularniejsze i najbardziej opłacalne na świecie, a robienie czegoś, co możemy ocalić od zapomnienia. Przykładowo, wspominany już przeze mnie wachlarzysta lub tancerze flamenco — oni wszyscy zarabiają na swojej pasji. Nie przejmują się tym, czy to, co robią jest odpowiednio popularne i dochodowe.

Co więcej, oprócz tego, że robią to dla siebie, to dużo robią też dla nas. Gdyby nie ich działalność, kultura hiszpańska zmierzałaby ku zapomnieniu. Z kolei my podczas wycieczek do Hiszpanii nie moglibyśmy podziwiać spektakularnych pokazów tanecznych, wachlując się ręcznie zdobionym wachlarzem.

Jak odkryć pomysł na pracę?

Ocalić coś wartościowego od zapomnienia, to jeden sposobów na odkrycie pomysłu na pracę czy na biznes. Czasami, zamiast podążać za modą, warto zastanowić się nad tym, co niszowego można zrobić, jak wykorzystać swoje umiejętności, kulturę i tradycję do tego, aby stworzyć swoje stanowisko pracy czy biznes.

 

Kto wie, może gdyby więcej tego typu pomysłów wchodziło w życie, to na przykład takie miejsca jak Giełda Jedwabiu w Walencji (na zdjęciu z lewej) nie stałby puste.

Co Ty na to?

Lepiej być sławnym dla sławy czy popularyzować to, co dla nas wartościowe? 🙂

Widzisz coś takiego w świecie, co ma wielką wartość i warto byłoby promować bardziej swoją pracą?

Daj znać w komentarzu.