Od 2008 roku pracuję online

Z nowych rzeczy, o które ostatnio często mnie pytacie pojawił się wątek, jak czytać książki, a także:

  • czy robić notatki z książek,
  • czy iść na kurs szybkiego czytania,
  • jak szybko przeczytać te wszystkie książki, które zalegają na półkach,
  • czy czytać książki „od deski do deski”,
  • jak czytać, by się szybko rozwinąć zawodowo.

Jako psycholog mam na to swoje sposoby. Jednak mając okazję rozmowy z właścicielem wydawnictwa postanowiłam zapytać, jak do tego podchodzą osoby, które muszą dużo czytać zawodowo.

Zobaczcie wywiad z Marcinem Osmanem – założycielem wydawnictwa OSM Power, który wydaje m.in. amerykańskie bestsellery i brał udział w wydaniu mojej książki „Pasja to za mało, czyli jak się spełniać, rozwijać i zarabiać”. Przy okazji dowiecie się, jak wyglądać praca w wydawnictwie.

Zastanawiacie się, jak ja podchodzę do uczenia się z książek?

Oto cztery z moich sposobów:

1) Ucz się przez uczenie innych
2) Bloguj o tym czego się nauczyłeś
3) Wdroż to natychmiast
4) Proś o wsparcie innych

Po pierwsze, proś innych żeby wysłuchali Twoich spostrzeżeń z lektury. Zwłaszcza te osoby, dla których dana wiedza może być przydatna. Tym bardziej, że uczenie innych tego co wiemy jest jedną z bardzo skutecznych technik rozwoju.

Po drugie, zaproponuj zainteresowanym, by czytali posty, w których będziesz dzielić się wnioskami z lektury. Pisanie o tym czego się dowiedziałeś pomoże ci lepiej przetrawić i przyswoić treść lektury. Uwaga nie musisz w tym celu zakładać bloga – możesz wykorzystać media społecznościowe.

Po trzecie, jeśli – dla przykładu – masz do przeczytania książkę, której opanowanie jest „biblią” konieczną do awansu, to wyznacz z góry:
a) nie tylko daty kiedy przeczytasz dany fragment książki,
b) co daty kiedy napiszesz post na temat każdego rozdziału, oraz
c) kiedy urządzisz pogadanki na temat treści.
I najlepiej ogłoś to od razu np. w swoich social mediach. Takie publiczne zobowiązanie może dodać ci motywacji do działania.

Po czwarte, w postach i pogadankach proś odbiorców o dzielenie się wrażeniami i wnioskami, jak mogą odnieść przedstawione treści do swojej sytuacji.
I najważniejsze – jeśli utkniesz – nie wahaj się prosić o wsparcie. Możesz prosić o wsparcie chociażby autorów książek, na podstawie, których chcesz się rozwinąć.

Na koniec, zapraszam na gratisowy webinar. Na spotkaniu opowiem o praktycznych sposobach odkrywania i zdobywania pracy marzeń, które nabyłam podczas doświadczeń m.in.: jako rekruter oraz coach kariery/trener biznesu.
Na tym seminarium będzie można też zadać pytania na temat rozwoju zawodowego.

Spotkanie odbędzie się już w ten czwartek (12/12/19) późnym wieczorem. Szczegóły i zapisy są w tym linku.

Powodzenia w rozwoju i do zobaczenia na webinarze!