Od 2008 roku pracuję online

Dziś jest Dzień Doceniania Pracownika. Obchodzisz? Muszę przyznać, że dziś doświadczyłam tego święta po raz pierwszy w życiu w pracy. I to pełną parą!

DLACZEGO WARTO DOCENIAĆ
Bardzo się cieszę z dzisiejszej okazji, bo widzę wielką wartość w docenianiu. Z psychologii zarządzania wiem, że docenianie nie tylko działa jak „pokrętło do wzmacniania motywacji”. Co więcej? Docenianie innych w życiu – może poprawiać relacje. To nie koniec – pewne formy doceniania samego siebie mogą wręcz zelżyć niektóre formy depresji (udowodnione naukowo!). Dlatego uważam, że docenianie, to jest coś co jest potrzebne nam wszystkim nie tylko w pracy, ale i w życiu.

A co Ty myślisz o docenianiu Drogi Czytelniku? Widzisz w tym wartość? Dlaczego?

A CO GDY JESTEŚ NIEDOCENIANY CZY GORZEJ MOBBINGOWANY?

Nie w każdym miejscu pracy jednak panuje kultura doceniania. Bywa, że w pracy ludzie są ignorowani, demotywowani, czy najgorzej – mobbingowani. Choć jest to trudne, to w tego typu sytuacjach trzeba czym prędzej reagować i domagać się zmian. Tkwienie w środowisku działającym negatywnie wpływa na:

– pogorszenie samopoczucia w pracy,

– obniżenie poczucia własnej wartości jako pracownik i człowiek,

– oraz na dłuższą metę na osłabienie wyników pracy.

Dlatego w przypadku braku zmiany złych zachowań rekomenduję zmianę pracy!

NAJWIĘKSZE ŹRÓDŁO DOCENIANIA 

Najważniejszym źródłem doceniania jesteś Ty sam! Zresztą, gdy notorycznie źle o sobie myślimy, bo np. do tego przywykliśmy przez lata socjalizacji i nagle ktoś mówi coś dobrego o naszym zachowaniu, to możemy czuć tzw. dysonans poznawczy – czuć się nieswojo i „niewygodnie” itp.. To pokazuje, że w docenianiu wielką rolę odgrywa też nasz własny sposób myślenia o sobie. To oczywiście działa też w drugą stronę, bo możemy też sami siebie doceniać i warto się w tym ćwiczyć. Jedną z moich ulubionych i sprawdzonych metod doceniania przedstawiam w wideo poniżej… Doceniajmy docenianie!