Praca wydawała się idealna dla Ciebie. Opis pasował perfekcyjnie do Twojego doświadczenia i umiejętności, mogłeś wręcz wyobrazić sobie siebie przy nowym biurku. Ale teraz wparujesz się w odmowny e-mail i nie możesz zrozumieć co się stało.
Nieważne jak mocno wydajesz się wykwalifikowany do tej pracy, jest mnóstwo powodów dla których mogłeś zostać niewybrany. Oto kilka najbardziej powszechnych:
1. Twoje kwalifikacje nie są aż tak silne jak ci się wydaje
Twoje oszacowanie umiejętności nie jest dopasowane więc do realnej sytuacji.
2. Twoje kwalifikacje są bardzo mocne, ale jest ktoś mocniejszy.
Obecna ekonomia sprawia, że rekruterzy toną w aplikacjach od wysoko wykwalifikowanych kandydatów na prawie każdą pozycję jaką ogłoszą.
3. Nie rozumiesz prawidłowo na czym polega ta praca
Dlatego też Twoja opinia o tym jak dobrze do niej pasujesz bazuje na błędnych założeniach. To jest zadziwiająco powszechny powód. Dla przykładu, miałam ostatnio wywiad telefoniczny z kandydatem, który robił wrażenie swoim doświadczeniem w biznesie i który świadczył przykładami ich zastosowania – ale w pracy o jaką się starał nie mógłby wykorzystać tych umiejętności. Wybrał więc kilka mniejszych aspektów z opisu pracy o jaką się ubiegał i na nich się skupił, pomijając szerszy obraz (a dotyczyło to tego, że praca była bardziej biurowa niż sobie to uświadamiał).
4. Jesteś dobrze wykwalifikowany, ale masz też cechy, które stoją w opozycji do dobrego wykonywania pracy na tym stanowisku
Takie jak niedbała komunikacja, albo problemy z odpowiadaniem jasno na pytania czy też problem z wrogim nastawieniem.
5. Twój styl pracy wszedłby w kolizję ze stylem działu czy menedżera, z którym miałbyś pracować.
Często po prostu jeden typ osobowości pasuje lepiej do działu niż inny, i to jest coś co bardzo trudno kandydatom zauważyć. Pamiętaj, nie jest to tylko kwestia tego, czy masz umiejętności do wykonywania danej pracy, jest to również kwestia dopasowania na to konkretne stanowisko, z tym konkretnym szefem, w danej kulturze, w danej firmie.
Nie spędzaj więc zbyt dużo czasu na zadręczaniu się jeśli nie dostałeś pracy co do której byłeś przekonany, że jest dla Ciebie stworzona. Oczywiście, że ludzie popełniają błędy w zatrudnieniu ale są też spore szanse, że osoba zatrudniająca podjęła rzetelną decyzję odnośnie osoby, która najlepiej wdroży się w to stanowisko.
I to jest bardzo dobra rzecz, bo przecież nie chcesz pracy, w której się nie wybijesz, czy kultury w której czułbyś się kiepsko. I to są rzeczy, które ciężko dostrzec z zewnątrz.
Opracowanie Iza Wojtaszek na podstawie A. Green, U.S. News and World Report
Powiązane wpisy: Zrób sobie audyt poszukiwania pracy
Funkcja trackback/Funkcja pingback