Od 2008 roku pracuję online

Czułeś się kiedyś zdyskryminowany w rekrutacji ze względu na Twój wiek?

„Za młody!” 

„Za stary!” 

„W wieku produkcyjnym – więc czy będzie mogła poświęcić się pracy ze względu na rodzinę?”

To tylko parę przykładów tzw. ageismu, który może iść w parze z dyskryminacją ze względu na inne cechy niż tylko wiek, czyli dla przykładu – płeć, pochodzenie etc..

W zeszłym tygodniu Internet obiegły wyniki eksperymentu o dyskryminacji ze względu na wiek na rynku pracy, które zdają się udowadniać to, co wiele osób czuło w kwestii wpływu wieku na życie zawodowe.

Choć najbardziej sensacyjne wnioski skupiają się na grupie +50, to w badaniu była analizowana również grupa +28. Ponadto porównywano wyniki rekrutacji do prac „uniwersalnych”, jak i tych, do których wymagane jest doświadczenie specjalistyczne, poza tym zestawiono wyniki kobiet i mężczyzn, w różnych regionach Polski.

Jak sądzisz, która grupa ma najłatwiej na rynku pracy? A która najtrudniej?

Bez względu na wynik, uważam, że te badania są ważne dla każdego z nas!

Po pierwsze, każdy z nas na różnych etapach kariery może być narażony na dyskryminację. 

Poza tym jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, średnia życia się wydłuża. Jest duże prawdopodobieństwo, że nawet ci bardzo młodzi będą kiedyś seniorami. Takie rzeczy naprawdę się zdarzają!:);) 

Co więcej, już dziś wielu młodych może dotykać dyskryminacja. Dzieje się tak, kiedy słyszą historie starszych członków rodziny, starszych od siebie znajomych aktywnych na rynku. To, co dziś słyszysz w formie przeżyć może formować nastawienie na Twoją zawodową przyszłość.

Załączam link do raportu z wynikami. Pobierz tutaj.

W skrócie, według tego badania osoby +50 nie są równie chętnie zapraszane do rekrutacji, co osoby poniżej 30 roku życia. W tym badaniu fikcyjni młodsi kandydaci otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio 2 razy częściej niż starsi.
W Warszawie, młodsi kandydaci ubiegający się o pracę na wyspecjalizowanych stanowiskach wymagających doświadczenia, byli zapraszani na rozmowę nawet 4-krotnie częściej niż ich starsi kontrkandydaci. W przypadku osób ubiegających się o podobną pracę poza stolicą wskaźnik ten wyniósł 1,76 na korzyść młodszych osób. 

Czy to oznacza, że nie da się zmienić pracy mając +50? Absolutnie nie! 

Można znaleźć pracę w wieku +50!

To że liczba odzwonień (callback rate), na zgłoszenie kandydatury bywa niższa nie znaczy że jest zerowa i że się nie da. Bywa to bardziej wymagające, ale nie niemożliwe. Dlatego również osoby +50 powinny uczyć się szukania pracy najlepszymi metodami, które:

  • pomagają nakierować się na odpowiednie prace (w których posiadany wiek i doświadczenie będzie atutem),
  • zwiększają konwersje, czyli dają większy odzew w rekrutacji, 
  • skracają czas szukania pracy, 
  • utrzymują wytrwałość i przeciwdziałają blokującym przekonaniom na temat wieku.

Osoby, które chcą kompleksowo pracować nad szukaniem pracy bez względu na wiek zapraszam do programu „Odkryj i zdobądź pracę marzeń”. 

Zapraszam również do obejrzenia dyskusji o wynikach wspomnianego badania w „Pytaniu na śniadanie” , gdzie omawiałam wyniki badań i dyskryminację w rekrutacji.

Do zobaczenia!

Iza

PS. Oddaj swój głos w sprawie doświadczeń z ageismem dziś w ankiecie na LinkedIN.