List motywacyjny do pracy jest to narzędzie marketingowe podkreślające najatrakcyjniejsze dla ewentualnego pracodawcy kwalifikacje. Jeśli jest dobrze napisany powinien zachęcić rekrutera do przeczytania CV.
List motywacyjny jest integralną częścią aplikacji zawodowej. Powinien odnosić się do obecnych i przyszłych planów, pokazać pracodawcy co chcesz robić teraz i co możesz zrobić dla firmy w przyszłości.
Ponieważ CV odnosi się głównie do przeszłości (za wyjątkiem obecnie zajmowanej pozycji), a pracodawcę interesuje głównie przyszłość firmy list motywacyjny odgrywa nawet ważniejszą niż CV rolę w przekonaniu do kandydatury.
Nim napiszesz list motywacyjny zanalizuj adresata pod względem wymagań i potrzeb. Stawiając się w sytuacji czytelnika lepiej zrozumiesz jego potrzeby.
Po tej analizie możesz napisać list motywacyjny, który unaoczni jak Twoje zaplecze, szkolenia, doświadczenie i umiejętności, odpowiadają na te potrzeby.
Odpowiednio zaplanuj list motywacyjny. Na początku umieść najważniejsze rzeczy poparte odpowiednimi faktami. Takie podejście sprawi wrażenie, że pasujesz do stanowiska, o które się ubiegasz i że warto z tobą przeprowadzić wywiad kwalifikacyjny.
Pamiętaj, że odpowiedzialność za jasną komunikację zalet spoczywa po twojej stronie.
Nie oczekuj od pracodawcy, który zwykle dostaje setki listów na każdą pozycję, iż przebrnie przez słabo napisany list zastanawiając się co możesz zrobić dla firmy. Musisz to „podać na tacy”.
Podczas pisania listów warto użyć podstawowych zasad, które odnoszą się do 3 akapitów w tekście listu:
- krótkie przedstawienie się i wyjaśnienie celu aplikacji,
- krótki opis (o charakterze perswazyjnym) edukacji, umiejętności i innych odpowiednich informacji,
- zamykający paragraf traktujący o potencjalnym kontakcie.
Przeczytaj też:
Listy, których nie warto czytać
Prosty przepis na list motywacyjny
Jeśli przed napisaniem listu motywacyjnego dobrze zastanowimy się nad naszą dotychczasową ścieżką zawodową i zdobytym doświadczeniem – a także dość dokładnie określimy nasze dalsze cele zawodowe i to, czego chcielibyśmy się jeszcze nauczyć i w jakim kierunku dalej rozwijać – to lepiej wypadniemy podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. Mamy także większe szanse, że praca, którą ostatecznie zdobędziemy, będzie w większym stopniu odpowiadać naszym predyspozycjom, zainteresowaniom i aspiracjom.
Super opis, właśnie zabieram się za pisanie listu motywacyjnego. Jeszcze 30 minut temu nie wiedziałam jak się do tego zabrać teraz po przeczytaniu Waszego wpisu aż się nie mogę doczekać jak go skończę 🙂