Jeśli chcesz zwiększyć wyniki poszukiwań pracy przy użyciu portali społecznościowych musisz wiedzieć, iż samo zamieszczenie tam profilu zawodowego nie gwarantuje znalezienia nowej pracy – podaje Rusty Weston w artykule opublikowanym na MSNBS.
Okazuje się, że większość poszukujących pracy ogranicza się właśnie do samej budowy profilu, ewentualnie rutynowo zaprasza znajomych i biernie śledzi dyskusje na forach zawodowych.
Tymczasem znalezienie pracy dzięki pomocy sieci kontaktów, wymaga umiejętnego planowania i starań.
Co mogą zrobić dla ciebie twoje kontakty?
Podstawową zasadą networkingu jest podglądanie własnych kontaktów, a także kontaktów z kontaktów (po wcześniejszej prośbie o przedstawienie). Akceptowalne jest również poproszenie o pomoc; ale raczej nie proszenie wprost o załatwienie pracy. Najlepiej w ogóle, nim sami o cokolwiek poprosimy – zaoferujmy pomoc od siebie licząc na to, iż nasza przysługa zostanie odwzajemniona.
Jak zaczepić ludzi z kręgu grupy networkingowej?
Jest istotna różnica między demonstrowaniem, a ogłaszaniem własnej ekspertyzy. Nie jesteśmy tam by wystawiać się na sprzedaż jesteśmy tam aby pomóc i by w wyniku tego zbudować zaufanie.
Jaki jest właściwy rozmiar sieci kontaktów?
Eksperci sugerują skupianie się raczej na jakości niż ilości. Powód jest bardzo prosty – dobre kontakty będą bardziej skłonne ci pomóc np. przedstawiając cię odpowiedniemu rekruterowi.
Czy profil powinien zawierać informacje o bezrobociu?
Ze względu na obecną sytuację ekonomiczną zamieszczanie statusu osoby bezrobotnej jest znacznie bardziej akceptowalne. Poza tym wysyła jasny komunikat o „otwartości na możliwości”, co może zaowocować, gdy wymagana jest szybka dostępność.
Od którego portalu zacząć?
Goldenline czy Naszej-klasy (zagraniczne odpowiedniki LinkedIN i Facebook)?
Gl/Linkedin jest bardziej skupione na zawodowym niż towarzyskim networkingu. Szybko i łatwo można tam zbudować profil bazując na kontaktach z pracy, szkoły, na klientach czy dostawcach. Można tam również wyszukać oferty pracy wraz z informacjami kogo znamy w firmie, w której staramy się o pracę.
Źródło: MSNBS
Powiązane wpisy:
Poszukiwanie pracy przez media społecznościowe
Bardzo przydatny wpis. Pozdrawiam