Przerwa w CV to dość powszechna sprawa. Szukający pracy niejednokrotnie zastanawiają się, jak do tego mogą podejść rekruterzy i jak te przerwy ująć w CV. Poniżej przedstawiam najczęstsze powody przerw w CV wraz z uzasadnieniem, dzięki któremu poszukujący pracy mogą poczuć się pewniej w swojej sytuacji.
PRZERWA NA SZUKANIE PRACY
Statystycznie rzecz biorąc, im wyższe wykształcenie i stanowiska wchodzą w grę, tym dłuższe są zwykle okresy przerw poświęcone na szukanie pracy (za Sedlak&Sedlak).
Nic tylko się przysposobić do prac fizycznych? Niekoniecznie! Pocieszające jest to, że po długiej przerwie jak już ktoś znajdzie prace na wyższym poziomie, to nadrabia w wyzwaniach, obowiązkach i pensji. Po okresie wzmożonego wysiłku przerwa na relaks i wydanie pieniędzy będzie wręcz konieczna!;)
PRZERWA NA URLOP MACIERZYŃSKI (LUB TACIERZYŃSKI)
Kiedy mamy rok przerwy, z powodu urodzenia dziecka w 6-letniej historii zatrudnienia na danym stanowisku, na którym osiągnęliśmy wszelkie stopnie wtajemniczenia, to przerwa macierzyńska nie ma większego znaczenia i nie warto się tym w ogóle przejmować.
Tak w ogóle to hiszpańscy naukowcy niedawno udowodnili, że rodzicielstwo nie musi być w sprzeczności z pracą zawodową, a nawet, że rodzice są lepszymi pracownikami! Okazuje się, że rodzice często mają lepiej rozwinięte m.in. umiejętności organizacyjne, współpracy i wielozadaniowość.
OSTATNI ROK NA WOLNOŚCI
Jeszcze do niedawna tzw. year gap (z ang. roczna przerwa) była wielkim trendem ogólnoświatowym wśród studentów. Roczna przerwa podczas studiów (czy po nich, a przed pójściem na etat) jest jak wieczór panieński przed ślubem. Nie ma nic złego w odnajdywaniu celu i sensu życia w ten sposób. Zwłaszcza, że zwykle można też znaleźć jeszcze dodatkowe uzasadnienia tego typu eskapad, jak np. nauka obcych języków.:)
Powodem, dla którego przerwa w CV jest problematyczna w rekrutacji, bo często my sami ją tak postrzegamy. Osoby, które mają obawy, że ich przerwa może być postrzegana jako problem, paradoksalnie jeszcze bardziej ją podkreślają. Zaczynając od formatowania CV podkreślającego przerwę, a na skupianiu się podczas rozmowy rekrutacyjnej na przerwie jako problemie kończąc. Tymczasem mamy w CV sekcje specjalne jak np. profil kompetencyjny, które mogą przerwę zasłonić. Rozważ, czy w Twoim wypadku trzeba ją zasłaniać, popraw jeśli trzeba swoje CV a potem zastanów się, jakie korzyści przyniosła Ci przerwa zawodowa.
Jak ta przerwa czyni cię dzisiaj lepszym pracownikiem?
Jakie korzyści dzięki temu doświadczeniu możesz dać swojemu pracodawcy?
Pozdrawiam,
Iza
PS: Czy wiesz jaką sekcję specjalną zrobić w CV, żeby ukryć zbyt długą przerwę? A wiesz jak ją dobrze zrobić? Dowiedz się z Narzędziownika CV na wymiar
W ten sposób nie tylko zaczynaj
Artykuł daleki od rzeczywistości:( dlaczego nie mogę mieć tak po prostu przerwy w pracy (w cv), dlaczego muszę się z tego tłumaczyć na rozmowach, dlaczego rekruterzy niczym sępy na polowaniu atakują i koniecznie chcą się dowiedzieć, co masz do ukrycia (bo na pewno masz)
kiedyś na rozmowie powiedziałam prawdę, że nie pracowałam bo odpoczywałam (przez rok), było mnie na to stać i tego potrzebowałam (nie byłam na żadnym zwolnieniu, urlopie), po prostu żyłam
Lucyno, Dziękuję, za podzielenie się Twoją opinią. Cieszę się, że się tym nie przejmujesz. Masz rację to nie powinno być problemem. I to starałam się przekazać w poście.