Od 2008 roku pracuję online

Kiedy uderzyła pandemia mówiłam, że nie ma już znaczenia zastanawianie się, czy będzie rynek pracodawcy, czy pracownika, bo zaczyna się zupełnie Nowy Rynek Pracy. W tym poście chcę omówić jeden z przejawów tego wielkiego przetasowania na rynku, który już się dość mocno utrwala. 

Obecnie wiele firm nie zatrudnia już pracowników do miejsca, a do organizacji. 

Dla wielu praca wirtualna okazała się nie tylko chwilową strategią na przetrwanie, to się po prostu sprawdza i opłaca. Toteż co rusz, powyższe zdanie jak mantrę powtarzają HRowcy, jak i zarządzający, co więcej – kolejne firmy publicznie deklarują utrzymanie możliwości pracy zdalnej nawet po pandemii.

Znajdź swoje zawodowe plemię

Obserwujemy, że to co kiedyś wydawało się mrzonką czy marzeniem z wyższej półki, czyli praca z dowolnego miejsca na ziemi, dziś staje się normą. Również poza IT!
I tak mamy firmy, w których załoga pracuje równolegle – a to z Warszawy, z Wrocławia, z Krakowa, z New Castle, z Dubaju, z Mszczonowa czy z Pustkowa. Tak się teraz też robi poważne startupy. Bywa, że pracownicy nawet się nie widzą na żywo przez internet (co ma swoje atuty psychologiczne, ale o tym kiedy indziej).

Coraz częściej nie ma znaczenia gdzie mieszkasz, a znaczy co naprawdę dobrze potrafisz robić i z kim nadajesz na tych samych falach.

Płace poza granicami lokalnych widełek

Oznacza to również wyzwania, dla osób z dużych atrakcyjnych dla życia zawodowego miast. Ich mieszkańcy mają obecnie większą konkurencję. Zdalne rekrutacje sprawiają, że kandydaci z metropolii startują w szranki z coraz większą grupą osób z spoza ich ośrodków zamieszkania.

Co istotnie, osoby z mniejszych miejscowości nie mają tak dużych kosztów życia, więc ich oczekiwania finansowe są zwykle znacznie mniejsze, niż ludzi z największych miast. Taki transfer sprawia, że osoby z miasteczek czy wsi mogą – oprócz możliwości podwyżki –  łatwiej zdobyć odpowiednią pracę ze względu na większy popyt.

Jednak spokojnie! Skoro możemy konkurować z całym światem, to możemy pracować z polskiej wsi dla firmy w dużym mieście w Polsce, jak i zagranicą. Albo ze stolicy Polski startować zagranicę bez ruszania się z miejsca.

To jeszcze nie koniec możliwych motywów do zmiany…

Większy balans praca-życie

Całe życie marzyłeś żeby pracować dla gigantów, ale nie chciałeś opuszczać rodzinnych stron?
Dzięki pracy online nie musisz już z niczego rezygnować!

Fascynuje cię ta prężna niszowa firma na krańcu świata, którą znasz z internetu?
Może czas spróbować sił w rekrutacji u nich?!

Chciałeś wrócić z zagranicy w rodzinne strony, ale bałeś się utraty wypracowanego statusu w pracy?
Dzięki pracy zdalnej nie musisz zmieniać pracy po przeprowadzce.

Pragniesz być obieżyświatem, digital nomadem, czy doświadczyć jak smakuje praca pod palmą lub choćby na workation?
Proszę bardzo! Pokaż co potrafisz online! 

To tylko kilka przykładów, jak technologia pomaga zintegrować pracę życiem. Jestem ciekawa, czy widzisz jeszcze jakieś ułatwienia.

Dla mnie osobiście największym atutem tele-pracy jest łatwiejsze łączenie pracy z rodzicielstwem i to było głównym motorem napędowym do zmiany zawodowej w moim życiu.

Sky is NOT the limit

Kiedy zaczynałam pracę zdalną ok 13 lat temu, to ta forma brzmiała dla większości jak lot w kosmos. Teraz ten kosmos jest na wyciągnięcie ręki! W czym jak w czym, ale świat nam teraz sprzyja w pracy zdalnej. I choć niektórzy chcą wrócić do status quo, to nie ma się co oszukiwać, że świat w większości będzie szedł dalej w stronę dygitalizacji.

Jeśli jesteś jeszcze sceptyczny do pracy online dlatego, że nie wiesz jak to ogarnąć, to wiedz, że teraz jest jeszcze dobry czas, żeby dość bezkarnie nauczyć się onlajnów. Rozwój umiejętności e-pracy, to cenna inwestycja w przyszłość, którą będziesz móc wykorzystać. Jak nie u obecnego pracodawcy, to u innego, bo będziesz w stanie łatwiej sprostać oczekiwaniom współczesnego rynku pracy, a przez to wzrośnie Twoja konkurencyjność.

Co jeszcze takie zmiany mogą wnieść dla Twojej satysfakcji, rozwoju czy zarobków?
Dalsze rozwinięcie odpowiedzi na to pytanie zostawiam Twojej wyobraźni. Podziel się pomysłami w komentarzu pod tym postem. Chętnie przeczytam. 

Odlotowej pracy!

Iza

PS: Więcej powodów, dlaczego mamy zupełnie Nowy Rynek Pracy, można poznać w nagraniu webinaru – kliknij.