Od 2008 roku pracuję online

Ostatnie uderzenie w klawiaturę. Zamykam laptopa.
Właśnie kończę pracę.
Mogę wracać do mojego synka. Odwracam się i widzę, jak bawi się na podłodze w pokoju obok.
Właśnie zaoszczędziłam dwie godziny na dojazd. Mogę je teraz poświęcić na wspólną zabawę klockami, malowanie i rodzinny obiad.

To są ewidentne korzyści pracy z pomocą nowych technologii.

Możesz pracować w dowolnym czasie i miejscu. Możesz być z ukochanymi bliskimi kiedy cię potrzebują. W chorobie, podczas ważnych chwil, czy po prostu kiedy masz ochotę.

Co więcej, możesz działać kiedy masz wenę, a nie tylko kiedy musisz. Tym bardziej, że o natchnienie łatwiej, kiedy jesteś zrelaksowany i masz większą ciszę – a nawet przy dziecku niektórzy mają ciszej niż w open space.

Może dlatego, pracujący zdalnie w porównaniu z tymi, którzy przychodzą do biura są bardziej szczęśliwi, rzadziej rzucają pracę i są również bardziej produktywni – jak pokazują badania Nicholasa Blooma, przeprowadzone na pracownikach Ctrip.

Oczywiście oprócz przywilejów, praca przez internet, stawia wymogi.
Dla mnie na początku, zwłaszcza gdy syn był niemowlakiem, najtrudniejsza była samodyscyplina.

Dziecko wierciło się w łóżeczku w czasie zmiany przy opiece przypadającej mojemu partnerowi, a ja zamiast biec go utulić musiałam się skupiać na bieżących zadaniach, ufając że tatuś sobie poradzi. Wiesz co? Poradził sobie świetnie!

Oprócz pozytywnej dyscypliny nad sobą i dzieckiem, sprawdziło się m.in. priorytetyzowanie. Zresztą priorytetyzować powinieneś w każdym projekcie, nie tylko tym z użyciem nowych technologii i z dzieckiem na głowie.

By jak najlepiej wykorzystać nowe technologie w pracy jako rodzic, warto wiedzieć czego chcesz od życia i od pracy. No i oczywiście, czego chcesz dla swoich dzieci.

  • Czego chcesz je nauczyć?
  • Jakie wartości im przekazać?
  • Jakie życie pokazać?
  • Jakimi ludźmi chcesz, żeby były?

Zgodnie z psychologią rozwojową, modelowanie zachowania, to jedna z podstawowych form uczenia się przez dzieci. Dlatego szczególnie ważne jest dla mnie aktywne uczestniczenie w wychowaniu dziecka, zamiast oddawanie go na wychowanie innym.

Wyobraź sobie jaka byłam dumna, gdy syn niespodziewanie nagrał swój pierwszy podcast, napisał tekst marketingowy dla mojej firmy czy kiedy powiedział:
– „Mamo nie pójdziemy spać dopóki nie zrobimy menu na cały tydzień”🙂

Z drugiej strony muszę pamiętać, żeby nie rzucać telefonem, kiedy puszą mi nerwy.;) Potem mogę się zdziwić kiedy zobaczę takie zachowania w zabawie.

Przy okazji, czy wiesz, że bankomat wymyśliło podobno dziecko. Ktoś wziął je na burze mózgów na temat bezpośredniej bankowości i ono rzuciło pomysł „ręka w ścianę”.

Jeśli jesteś ojcem, który chce spędzać więcej czasu z dziećmi i uchylić im rąbek swojego świata pracy, cieszyć się wspólnie sukcesami zawodowymi i spędzać razem przerwy, to praca przez internety może być świetnym sposobem.

Nie wierzysz, że da się tak z sukcesami pracować?
Poznaj Michała Marcinkowskiego, bohatera ksiażki „Pasja to za mało, czyli jak się spełniać, rozwijać i zarabiać”, który niemalże z dzieckiem na kolanie stworzył King Arthur’s Gold – grę, która sprzedaje się na Steam.

Biuro w „pełnej chacie”, nie znaczy jednak, że czasami nie będziesz musiał zabarykadować się w piwnicy lub tak jak ja, popracować czasem w samochodzie, by dokończyć pilny projekt.

Jeśli w spiżarni nie masz zasięgu, to możesz wykorzystać narzędzia wywierania wpływu na domownikach czyli wojnę na poduszki i drobne przekupstwa.
Jeśli jesteś słaby w te klocki, to możesz stawić się na stanowisku kiedy dzieci pójdą spać. Lub po prostu nauczyć się z nimi negocjować, co z pewnością zaprocentuje też w twojej karierze – jak przekonuje ekspert negocjacji – Stuart Diamond.

Z kolei dla matek praca z użyciem nowych technologii, to może być jedyna szansa, by równolegle do dzieci rozwijać się zawodowo.
Przekonałam się o tym na własnej skórze. Gdy byłam jeszcze w ciąży, lekarz kazał mi leżeć. Nie wyobrażałam sobie życia bez pracy, zresztą zwyczajnie, nie mogłam sobie na to finansowo pozwolić.

Choć nie jestem z branży IT, to nie mając wyjścia zaczęłam przenosić działalność do Internetu. Stworzyłam CVnaWymiar.pl
Potem dzięki pomocy smarthphona, SKYPEa zaczęłam prowadzić program szkoleniowo-coachingowo-doradczy „Odkryj i Zdobądź pracę MARZEŃ!” przez Internet.

Nigdy nie zapomnę, gdy wprowadziłam swoją pracą w zdumienie żyjących na odległość dziadków. Po jednym z moich wystąpień w mediach zapytali:

– „Jak ty to zrobiłaś, że słyszeliśmy cię dziś w radio, a przecież jesteś sama w domu z chorym dzieckiem?”.

Choć mój synek zaczął niedawno chodzić do szkoły, to nie mam zamiaru rezygnować z działalności przez Internet, bo po pierwsze, chcę być w domu, kiedy on będzie tego potrzebował. Po drugie mam też w tym pewien cel…

Czy wiesz, że za 5 do 10 lat wszystko będzie w Internecie? Samo wykorzystanie wideokonferencji ma rok do roku 20% przyrost przychodów ze sprzedaży.

Tymczasem wielu z nas prowadzenie biura w oparciu o technologię przeraża, mnie czasem też. Szczególnie kiedy jakieś urządzenie nie chce współpracować. Gryzę się wtedy w język i szukam w internecie rozwiązań problemu.

Wiem, że gdy sama opanuję pracę z pomocą nowych technologii, będę miała potem więcej do przekazania dzieciom. Wolę zrobić to sama, niż sprawiać, by postęp technologiczny zrobił to za mnie i zaprowadził je w kierunku, którego nie tyle sama nie rozumiem, co jest niebezpieczny.

Wiesz co jest najlepsze? Zauważ, że o ile pracujemy przez internet, to dzieci widzą nas częściej na żywo. Możemy mieć wyższej jakości czas razem. Robić na co dzień więcej rzeczy, które są nie tylko bardzo rozwojowe i przyszłościowe, co po prostu ważne.

  • Czy już wiesz jak wzbogacić swoje życie zawodowe i rodzinne dzięki nowym technologiom?
  • Czy wiesz jaką pracę w oparciu o nowe technologie chciałbyś wykonywać, by spędzać więcej jakościowego czasu z rodziną?
  • Czy wiesz jak sprawić, by to stało się rzeczywistością?

Skorzystaj z kursów na www.pracanawymiar.pl Jest tam praktycznie wszytsko czego potrzebujesz, by stworzyć Twoje WYMARZONE ŻYCIE zawodowe (w oparciu o technologię, lub nie – jak wolisz).

  • Chcesz określić jaka praca pozwoli Ci wieść wymarzony styl życia?
  • Chcesz zdobyć swoją pracę marzeń?

Zapisz się na kurs internetowy „Odkryj i zdobądź pracę marzeń”. KLIKNIJ PO WIĘCEJ TERAZ TUTAJ.

Moc serdeczności,

Iza

Przeczytaj też: Kariera w IT (artykuł napisany dla gazety Metro, o tym, że każdy z nas już pracuje w IT:))

Iza_main_panel_PM