Od 2008 roku pracuję online

Z jakimi stereotypami zmagamy się w pracy? 

Jak można sobie z nimi radzić?

O odpowiedź na te pytania zostałam poproszona przez Annę Bartosiewicz – piszącą artykuł do portalu StronaKobiet.pl Tu jest cały artykuł. Poniżej moja cała wypowiedź.

Za głupia, za mądra, za młoda, za stara…

To tylko niektóre stereotypy, które możemy spotkać względem kobiet w pracy. Jest ich cała masa. Najgorsze, to…

bo ona jest kobietą.

Ostatnio dotarły do mnie sygnały, że nie chciano przyjąć na dyrektora kobiety w średnim wieku. Po zrobieniu przeze mnie nieformalnego wywiadu – okazało się, że nie chciano jej przyjąć z powodu płci i wieku. Nikt jej o tym nie powiedział, choć wszyscy wiedzieli z jakich powodów została odrzucona.

To jest najgorsza ewentualność – wszyscy wiedzą, dlaczego nie możesz odnieść sukcesu, a Ty jako główna bohaterka – nie. Oczywiście, nie zawsze warto przejmować się opiniami innych. Ale kiedy faktycznie stoją nam na drodze do realizacji celów, to warto przyjrzeć się, co się za tym kryje i co możemy z tym zrobić.

Mogą kryć się za tym pewne obawy, czy osoba poradzi sobie z danym wyzwaniem w pracy, awansem, czy daną rolą w ogóle. Warto przeanalizować, jak przypisana nam etykieta ma się do danego zadania i czy faktycznie stoi ona na przeszkodzie.

W większości sytuacji mamy trzy opcje:

1) Spróbuj zmienić (siebie, autoprezentację, przekonania)

Może się okazać, że nie przechodzisz dalej w rekrutacji, bo Twoje CV – choć masz wiele lat doświadczenia –  jest tak napisane, że wygląda jak u świeżo upieczonej absolwentki. Stąd rodzą się obawy, że jesteś za mało doświadczona. W tej sytuacji warto poprawić CV, a to wpłynie na Twoją wstępną autoprezentację i pierwsze wrażenie.

2) Wykorzystaj to jako atut

Z drugiej strony, kiedy widzisz, że Twoje wieloletnie doświadczenie wzbudza notorycznie postrach u Twoich potencjalnych przełożonych – słyszysz, że jesteś przekwalifikowana i czujesz, że boją się, że ich wygryziesz po zatrudnieniu – to może powinnaś szukać pracy o poziom wyżej – od razu na ich miejscu, a nie starać się o bycie ich podwładną. 

3) Nie przejmuj się za bardzo, tylko rób swoje

Jeśli to drobna jednorazowa sytuacja, to może nie warto się przejmować. Tylko robić swoje. Często bywa tak, że jak ktoś nas lepiej pozna, to zmienia zdanie. Gdy Ci jednak uwiera dane postrzeganie Twojej osoby, to warto szukać miejsc, w których docenią Cię w pełni za to kim jesteś: odpowiednich ról, poziomów stanowisk, czy branż.

Czy spotykasz się ze stereotypami w pracy czy w jej szukaniu? Z jakimi?

– Podziel się w komentarzu pod tym postem.

Znasz osoby, które dotykają stereotypy?

– Prześlij im ten post.