Od 2008 roku pracuję online

Bez względu na to, czy jesteś pracownikiem niższego czy wyższego szczebla, możesz się wahać podczas rozmowy rekrutacyjnej. Możesz się denerwować. Twój umysł może generować odpowiedzi na pytania, które wydaje ci się, że za chwilę padną. Innymi słowy możesz błądzić z wielu różnych powodów, nie ma jednak wymówki na brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

Naucz się najczęściej zadawanych pytań rekrutacyjnych. Przygotuj i ćwicz odpowiedzi

Jedną z metod przygotowania do rozmowy w sprawie pracy jest nauczenie się najczęściej zadawanych pytań rekrutacyjnych i wyćwiczenie odpowiedzi (listę możesz dostać tutaj). Ćwiczenie pomoże ci uzyskać płynność podczas udzielania odpowiedzi oraz pomoże zredukować stres. Im lepiej przećwiczysz odpowiedzi tym większa szansa, że będą one pewne i zadowalające.

Warto spróbować:

  • Dobrym treningiem jest też po prostu chodzenie na rozmowy z wieloma pracodawcami, jeśli się bardzo boisz, to dla kurażu możesz zacząć od oferty, na której najmniej ci zależy

Naucz się rozpoznawać, gdzie masz braki i po prostu je nadrób z rozmowy na rozmowę jeśli trzeba

Możesz nie mieć odpowiedzi na każde z pytań rekrutacyjnych. Przyznanie się do tego jest w większości przypadków akceptowalne. Na pewno jest lepsze niż zmyślanie. Kłamanie może obniżyć Twoje szanse na przejście do następnego etapu rozmowy. Wprawni rekruterzy natychmiast to zauważą i ocenią cię w nieprzychylny sposób. Gdy nie znasz odpowiedzi na pytanie rekrutera możesz przyznać się do tego, postaraj się jednak o coś więcej niż wzruszenie ramionami i rzucenie:

„Nie wiem.”

Taki styl rezygnacyjny mówi, że nie chce ci się wysilić. Lepiej więc powiedzieć:

„Do tej pory nie zdarzyła mi się taka sytuacja, ale mogę opowiedzieć o podobnej…”.

Powiązane wpisy:

Jak wypaść korzystnie na rozmowie rekrutacyjnej?

Randka z rekruterem czyli o pozytywnej stronie rozmów do pracy

Poprzedni post

Następny post

Przewertowałeś tonę artykułów? Masz dalsze pytania o przygotowanie?

Skorzystaj z mojego ebooka o przygotowaniu do rozmowy – kliknij tutaj.