Od 2008 roku pracuję online

Perypetie bohaterów serialu „Biuro” („The office”), filmiki z YouTube o stresie w pracy – kto z nas się przy nich nie relaksuje po ciężkim dniu pracy.

„Ufff…Co za ulga. Nie jest ze mną najgorzej! Ja sobie radzę. Przynajmniej się kontroluję.”

Czy jednak aby na pewno masz wszystko pod kontrolą?

Okazuje się, że wielu pracowników już na etapie wstępnych badań do pracy ma podwyższone ciśnienie będące jednym z podstawowych objawów stresu. Przy czym warto zaznaczyć, iż problem ten dotyczy dużej grupy ludzi w wieku 22-30 lat (informacja własna na podstawie wywiadu z ekspertem medycyny pracy). Idąc w takim stanie do nowej, pełnej wyzwań pracy można się tylko spodziewać, że negatywne symptomy stresu będą stopniowo narastać. Nie mówiąc o tym, iż napięcie, presje i zmartwienia podwyższa dodatkowo dzisiejsza ekonomia.
Aby przedwcześnie się nie wypalić i osiągnąć to, co sobie zaplanowałeś musisz nauczyć się umiejętnie zarządzać stresem.

W pierwszym kroku warto nauczyć się określać, czy i kiedy jesteś zestresowany (czyli znaleźć ewentualne źródło stresu). Źródła stresu mogą się różnić w zależności od pracy. Niektóre łączą się z pozycją zawodową, inne są specyficzne dla określonych profesji, a jeszcze inne są związane z warunkami pracy.
Bezpłatne godziny nadliczbowe, presja na terminowość wykonania zadań czy wysoka odpowiedzialność (ale też brak udziału w podejmowaniu decyzji), problemy w relacjach zawodowych, brak jasnej wizji obowiązków – to przykłady najczęstszych stresorów w pracy.

Po zdiagnozowaniu czynników stresogennych należy poszukać sposobu rozwiązania problemu. Nie licz na to, że problem sam zniknie. Brak reakcji na trudność zwykle jeszcze bardziej nasila i problem, i stres. Poniżej znajdziesz parę porad na temat walki ze stresem:

  • Znajdź przyczynę stresu w swoim środowisku i obserwuj swoje emocjonalne i fizjologiczne reakcje.
  • Zidentyfikuj, co możesz zmienić. Jeśli nie możesz zmienić środowiska albo zredukować stresu, to dbaj o siebie, rób częstsze przerwy, gimnastykuj się, zwróć uwagę na dietę.
  • Zredukuj intensywność emocjonalnych reakcji. Nie próbuj zadowolić wszystkich wokół. Postaw mniejsze priorytety nad wszystkie mniej ważne rzeczy, z którymi się borykasz.
  • Postaraj się widzieć pozytywną stronę rzeczy, a nie negatywną.
  • Stosuj techniki relaksacyjne i medytacje, żeby zredukować napięcie w mięśniach i oddychaniu. Tylko dziesięć minut dziennie pomaga znacznie zredukować fizyczne objawy niepokoju.
  • Unikaj alkoholu, tytoniu, i dużych ilości kofeiny, ponieważ zwiększają one fizyczne objawy stresu. Ważny jest też dobry sen – bez przerw.
  • Rozwiń relacje, które wesprą cię psychicznie.
  • Jeśli stres jest trwały, to warto też zmierzyć się ze zmianą samej pracy.

Podsumowując, powinieneś wiedzieć, iż ze względu na to, że warunki pracy są specyficzne dla każdej osoby, poszczególne metody walki ze stresem mogą zadziałać lepiej lub gorzej. Najlepiej, gdy dobierane są indywidualnie. W przypadku, gdy stres jest zbyt wysoki, żeby poradzić sobie samodzielnie warto poszukać pomocy u psychologa, a nawet psychiatry.

Powiązane wpisy: Jak łatwiej wstawać do pracy