Od 2008 roku pracuję online

Po moim ostatnim wpisie o „nowej pracy pod choinkę” pojawiły się głosy, że niektórzy widzą z tym kłopot, bo procesy rekrutacyjne im się dłużą. 

Pisaliście też do mnie, że uczestniczycie w 1-2 procesach i czekacie na wynik, bo w celach macie zdobycie pracy w 2021.

No i że obawiacie się, niechęci przy zatrudnieniu pod koniec roku ze strony kadr, bo może to powodować kłopot przy naliczaniu płac.

Chciałabym poruszyć ten temat nieco szerzej, rozwiać Wasze wątpliwości oraz przedstawić sposoby na to, jak obejść przeszkody w zdobywaniu nowej pracy. 

 

Szukaj pracodawców, którzy potrzebują kogoś na już

Podbramkowe sytuacje w firmach zwiększają Twoje szanse na szybkie zdobycie pracy.  Natomiast, musisz pamiętać o tym, że nawet jeśli pracodawca potrzebuje kogoś pilnie zatrudnić, to nie daje to gwarancji, że wybierze właśnie Ciebie oraz, że wszystkie Twoje oczekiwania zostaną spełnione. 

 

Bierz udział w kilku procesach rekrutacyjnych na raz 

 

Jeśli chcesz szybko znaleźć pracę, to 1-2 procesy rekrutacyjne, to może być za mało.  Oczywiście, nie mam na myśli tutaj masowego udziału w procesach, ale jakościowy już tak. Chodzi o taką ilość aplikacji, która zminimalizuje ryzyko odrzucenia z powodów, na które nie masz wpływu, a które mogą wejść w grę nawet jesteś najlepszym kandydatem. Zwykle oznacza to 10-30 aplikacji wysyłanych w jednej kampanii szukania pod jeden cel.  Wszystko zależy od miejsca do, którego aplikujemy oraz zapotrzebowania. 

 

Policz, jaką masz średnią konwersję z aplikacji obranym celu

Gdy zaczynasz szukanie i nie wiesz, jaką masz średnią skuteczność w nowym celu zawodowym na obecnym rynku, to nastaw się na wysłanie ww. 10-30 aplikacji, aby to określić. Po takiej liczbie wysłanych zgłoszeń widać skuteczność jak na dłoni. Jeżeli po tylu aplikacjach nie masz dalej ofert czy masz mały odzew, to znaczy, że koniecznie musisz się podszkolić z szukania pracy. 

 

Nie wyciągaj pochopnych wniosków

 

A teraz chyba najważniejsze. Pamiętaj o tym, że jeśli nie masz należytego odzewu, to nie wmawiaj sobie, że jesteś do niczego. Brak odzewu świadczy jedynie o braku umiejętności w szukaniu pracy. A to można nadrobić. Człowiek uczy się całe życie. Nikt z nas nie rodzi się z taką wiedzą. Odkrywanie tego, jaką ścieżką zawodową chcemy podążać oraz zdobywanie pracy marzeń, to proces, który wymaga nauki i odpowiedniego przygotowania. Możesz osiągnąć je szkoląc się, choćby u mnie. 

 

Jeśli chcesz skorzystać z mojego wsparcia, to zapraszam Cię tutaj.