Od 2008 roku pracuję online

Poniżej przedstawiam listę błędów popełnianych zdaniem rekruterów przez kandydatów w procesie rekrutacyjnym.
Błędy te zostały wyłonione w panelowej dyskusji rekruterów przeprowadzonej przez Yahoo!Hot Jobs.

Perfekcjonizm

Perfekcyjni kandydaci, którzy przechwalają się, że mieli w życiu same sukcesy. Są tak idealni, że nie potrafią dostrzec, co powinni udoskonalić – może poza tym, że powinni „pracować mniej”. Ludzie, ci są tak niepewni siebie, że boją się przyznać do swoich niedociągnięć czy błędów. Przez takie budowanie wizerunku łatwo wywrzeć wrażenie, iż albo nie jest się w stanie poradzić z trudnościami, albo tkwi się w iluzji bycia perfekcyjnym.

Niezorientowany kandydat

Ludzie, którzy aplikują na każdy możliwy wakat a później pytają „Na jakie stanowisko jest ta oferta?”. Kandydaci powinni spędzać czas efektywnie szukając prac, które pasują do ich umiejętności i zainteresowań.

Prezentacja „na skróty”

„Piszę do Państwa by się przedstawić. Mieszkam w Warszawie i szukam pracy. Załączam CV”.
Krótka prezentacja powinna zawierać doświadczenie zawodowe, najważniejsze punkty i powód, dla którego piszemy. Szukanie pracy jest pracą samą w sobie i wymaga spersonalizowania i wysiłku względem każdego kontaktu.

Ogólność przekazu

Poszukujący pracy sami siebie ranią nie skupiając się na konkretnym sposobie w jaki mogą pomóc potencjalnemu pracodawcy i zamiast tego masowo dystrybuują swoją aplikację. To aplikujący powinien pokazać co może wnieść do organizacji, nie odwrotnie. Zanalizuj firmy, do których chcesz aplikować i dostosuj CV i list motywacyjny do każdej możliwości, a w komunikacji z pracodawcami podkreśl swoje osiągnięcia i umiejętności, które demonstrują jaki pozytywny wkład możesz mieć na wyniki firmy.

Powiązane wpisy:

Najczęstsze kłamstwa w CV