Od 2008 roku pracuję online

32% ankietowanych kandydatów ubiegających się o pracę na stanowisku specjalisty lub menedżera kłamie w swoich CV.

Analizy aplikacji na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie przeprowadzona przez firmę rekrutacyjną Antal International ujawnia, że jedna trzecia kandydatów podaje nieprawdziwe informacje w swoich CV. Analiza objęła 132 przypadki aplikacji złożonych między 29 czerwca a 3 lipca br.

Ubiegający się o pracę najczęściej kłamią na temat znajomości języków obcych (83% przypadków podawania nieprawdziwych informacji) i zakresu pełnionych dotychczas obowiązków (27%).

Inne nieścisłości lub przekłamania to dotyczą informacji na temat znajomości wymaganych w ofercie pracy metod i koncepcji zarządzania, na przykład Lean Manufacturing, 5S, Kaizen, Kanban w przypadku rekrutacji na stanowiska w firmie produkcyjnej (24%), przebytych kursów (10%), stażu pracy (ukrywanie luk i podawanie nieprawdziwych dat), czy nazw stanowisk.

CV nie zawierają także niekiedy informacji na temat urlopów bezpłatnych i wychowawczych, podczas gdy ich czas jest wliczany do ogólnej liczby lat doświadczenia, czy stopnia samodzielności na stanowisku.

Badanie nie wskazało, która grupa wiekowa najczęściej mija się z prawdą. Według oceny Antal International, nie widać także związku pomiędzy kryzysem, a częstotliwością występowania nieprawdziwych informacji w CV.

Tekst i źródło: CEO – Magazyn Top Menedżerów

Nie wiesz jak napisać CV, które przekona pracodawców bez uciekania się do kłamstw?

Zapoznaj się z Narzędziownikiem CV tutaj.

baner_CVnWymiar