W poprzednim poście wspomniałam o uniwersalnych prawdach, co do optymalnego czasu pracy dla pewnych prac/czynności. Warto jednocześnie pamiętać, że istnieją też indywidualne różnice między ludźmi jeśli chodzi o optymalny czas pracy.
CHRONOTYP, CZYLI KIEDY PRACUJESZ NAJLEPIEJ?
Na efektywność każdego z nas ma wpływ m.in. chronotyp — zarówno Twój osobisty, jak i odbiorców Twojej pracy.
Chronotyp to osobisty schemat rytmów okołodobowych, które wpływają na naszą fizjologię, psychikę, uczenie się i wydajność w pracy.
Na podstawie chronotypu stwierdzamy, że niektórzy z nas są „sowami”, a niektórzy „skowronkami”. Mamy też tzw. trzeci „gatunek ptaków”, którym są wszyscy pomiędzy porannym a nocnym „gatunkiem ptaka”.
I właśnie od określenia chronotypu warto zacząć naukę wyczucia czasu, planowanie grafiku i harmonogramu pracy, czy wykonanie strategicznych zadań o wysoką stawkę. Twój chronotyp jest oczywiście też ważny w samym doborze pracy.
JAKI JEST TWÓJ CHRONOTYP – PODSTAWY DOBORU CZASU PRACY
Możesz zrobić test na chronotyp lub posłużyć się prostym przepisem:
-
O której budzisz się w wolny dzień, kiedy nic nie musisz (bez budzika)?
-
O której chodzisz spać w wolny dzień?
-
O której przypada środek nocy (podziel przedział czasu na dwa i ustal, która to godzina)?
-
Gdy Twój środek nocy przypada na 3:30, to jesteś skowronkiem. Takich osób jest 15 %.
-
Po 5:30 jesteś sową tak, jak 20 % osób.
-
2/3 ludzi jest gdzieś pośrodku — trzeci gatunek ptaka.
MÓJ PLAN DNIA, CZYLI HARMONOGRAM PRACY
Oprócz ogólnego grafiku pracy znaczenie ma, to, o której jakie zadania wykonujesz, czyli Twój harmonogram pracy.
Chronotyp podpowiada również, kiedy jakie zadania powinieneś wykonywać. Oto skrócone zasady:
Większość dorosłych ma rytm dnia na zasadzie: szczytowy moment – spadek – powrót do formy.
Z tym że u skowronków szczyt jest wczesnym rankiem, a u trzecich gatunków ptaka nieco później, ale wciąż rano, do południa.
Ciekawy przebieg rytmu dnia mają sowy. Rano powrót do formy, potem spadek i dopiero wieczorem szczyt. Niestety większość typowych środowisk pracy pomija rytm sowy.
W planie dnia pracy warto uwzględnić odpowiedni rodzaj przerw w pracy. Wyróżniamy dwa główne typy przerw: czujnościową i regeneracyjną. Odpowiednia przerwa jest kluczowa, gdy po przerwie masz wymagające zadania, bo może sprawić, że unikniesz krytycznego błędu w pracy.
ZŁOTA GODZINA ZARZĄDZANIA CZASEM PRACY
Jeśli zgrasz Twój optymalny czas z optymalnym czasem innych i rodzajem zadania, to mówimy o synchronii, czyli złotej godzinie pracy. Wiele źródeł podaje, że złota godzina pracy, to czas, kiedy nikt Ci nie przerywa. Aby godzina była naprawdę złota trzeba zgrać ją z wiedzą o optymalnym czasie działania wynikłym z chronobiologii.
Wszystko to są ważne podstawy psychologicznego zarządzania czasem, które pomagają zaplanować odpowiednio w czasie strategiczne działania, zwiększyć moce przerobowe i efektywność oraz zminimalizować błędy w pracy tam, gdzie doraźnie nie mamy wpływu na czas pracy.
Czy Twój czas pracy i harmonogram zgadza się z Twoim chronotypem?
Podziel się w komentarzu.
Najnowsze komentarze