Od 2008 roku pracuję online

Pisałam ostatnio o zaczynaniu z tym co masz i zaraz potem pojawiło się w kometarzach pytanie, z czym zacząć jako coach. Dziś więc będzie odpowiedź niejako zza kulis mojej pracy.

Właściwie kwestia dotyczy również trenerów jak i poniekąd konsultantów, managerów i wszelkich usługodawców.
Napiszę o tym jednak w kontekście coachingu, bo pytanie brzmi…

„Bardzo mocno zastanawiam się nad karierą jako coach. Wydaje się to coś, mega interesującego, i mam wrażenie, że to może być to, jak chodzi o plany na życie. Ale nie do końca wiem, jak zacząć? Kursy? Szkolenia?”


Oto odpowiedź…

Super pomysł! Mówi się, że coaching to praca przyszłości. Na początek zastanowiłabym się, w jakim obszarze chcesz pomagać. Może jest jakaś dziedzina, na której szczególnie się znasz i możesz zacząć od niej.

Dobrze jest coachować z tego na czym się najlepiej znasz, bo tego oczekują klienci, a tego niestety nie uczą w szkołach coachingowych. To będzie ci bardzo potrzebne oprócz kompetencji coacha.

Jeśli chodzi o umiejętności coachingowe, to można je nabyć w różny sposób – zależy co już potrafisz. Zawód coach nie jest oficjalnie regulowany w żaden sposób więc można się uczyć go na kursach, na szkoleniach, z książek. Jest dużo analogii z psychologią, a nawet z niektórymi formami terapii. Stąd droga do tego zawodu może być rożna – w zależności jaką masz edukację i doświadczenie.

Najważniejsze jednak, by znać się na obszarze, w którym chce się pomagać ludziom w osiągnięciu rezultatów. Jeśli – dla przykładu – chcesz być coachem od zdrowego odżywiania, to na zdrowym odżywianiu musisz się znać w pierwszej kolejności.

Oczywiście bez odpowiedniego podejścia do klientów też daleko nie pojedziesz. Ale najpierw warto przemyśleć obszar. Tak uważam! Dlatego sama zaczynałam od pomagania w zdobywaniu pracy i najpierw wybrałam ten obszar, a potem się doszkalałam coachingowo, trenersko itd. Z czasem jak moja ekspertyza rosła, to naturalnie poszerzyłam też obszar specjalizacji.


Co Twoim zdaniem jest najważniejsze u coacha?

Chętnie się dowiem z komentarza. Możesz dodać komentarz pod tym postem lub dołączyć do dyskusji na moim Facebooku.

Znasz kogoś, kto zastanawia się nad pracą jako coach/trener/doradca i nie wie jak zacząć?

Prześlij mu ten post.

Powiązane posty: