Od 2008 roku pracuję online

W jednym z moich ostatnich wideo mówiłam o 5 powodach dlaczego czasem po prostu trzeba odejść z pracy.

Dziś chcę powiedzieć o tym, kiedy i dlaczego naprawdę nie warto zwlekać ze zmianą i trzeba odejść.

Zobacz w wideo…

Transkrypt:

Cześć! Tu Iza Wojtaszek z PracaNaWymiar.pl. W tym wideo chce opowiedzieć, dlaczego nie warto zwlekać z odejściem z pracy, której nie lubisz.

Praca, której nie lubisz przypomina związek, w którym nie kochasz osoby, z którą jesteś, albo nawet jej nie lubisz. Możesz sobie łatwo wyobrazić, jak to jest być w relacji, w której nie darzysz kogoś sympatią. Myślę, że tutaj jest bardzo bliska analogia.

Niby w pracy nie musimy być aż tak bardzo zakochani i romantyczni, ale jednak jeżeli darzymy kogoś antypatią, to z czasem, to może się przerodzić w coraz bardziej negatywne emocje.

To jest tak jak w związku. Takim gwoździem do trumny związku jest pogarda, która jest wyrażana w różnych drobnych gestach, słowach. To nie muszą być jakieś mega negatywne zachowania, ale są widoczne w mowie ciała, w interakcji. Te emocje, które masz względem swojego powiedzmy partnera, z którym jesteś mogą się pogłębiać w bardzo negatywną stronę i kiedy pójdą w tą stronę, to już nic nie da się uratować.

Podobnie moim zdaniem jest w pracy. Może być po prostu coraz gorzej, także jeśli kogoś nie lubisz i jest to długotrwały stan i nic z tym nie robisz, to z czasem nie możesz tego naprawić. Wiadomo wszyscy mamy niesnaski więc warto rozmawiać, warto jeżeli masz takie nieprzyjemne relacje w pracy pogadać sobie z tymi osobami, których dotyczy sytuacja.

Na przykład jeśli nie lubisz przedmiotu swojej pracy, to też możesz pogadać z szefem o zmianie obowiązków. Tutaj oczywiście musisz wiedzieć, co innego by cię kręciło w tej pracy i warto próbować coś zmienić.

Nie mówię żeby od razu tą pracę rzucać. Tak samo ze związkami. Nie jestem fanką, żeby od razu wyrzucać relację do kosza i rezygnować. Na pewno i praca, i związki wymagają pracy nad pracą i nad związkiem.

Natomiast jeżeli to trwa długo, jeżeli te negatywne uczucia się pogłębiają, nie masz pomysłu jak to zmienić, to możesz zwrócić do specjalisty. Tak jak w przypadku związków mamy psychoterapeutów, tak samo w przypadku pracy mamy specjalistów jak doradcy zawodowi, coachowie kariery itp. specjaliści.

Spróbuj coś zrobić, to polecam na start, jeśli oczywiście chcesz. Jeżeli tego próbowałeś, wdrożyłeś, wsparłeś się pomocą specjalistyczną i to nie pomogło, wręcz się pogłębiło, to myślę, że to jest czas żeby po prostu odejść, żeby poszukać czegoś nowego.

Czasami to, że nie lubimy naszej pracy jest też bardzo dobrą wiadomością, bo nam wskazuje co w takim razie możemy polubić. Czasami jest to prostu przeciwieństwo tego co mamy. To paradoksalnie może być bardzo dobra sytuacja. Zastanów się:

  • czego dokładnie nie lubisz,
  • jak bardzo negatywne są te uczucia, emocje.

Spróbuj coś z tym zrobić na własną rękę, zwróć się do specjalisty, ale jeśli to nie pomaga i jest coraz gorzej, to myślę to jest czas na odejście, bo po prostu szkoda życia, szkoda być w relacji, która ci nie służy, w której się nie rozwijasz, nie rozkwitasz, nie ma perspektywy na przyszłość.

Mam nadzieję, że to ci pomoże.

Jeśli masz dodatkowe pytania, to daj mi znać w komentarzu pod tym wideo.

Bardzo też jestem ciekawa:

  • czy kiedyś miałeś do czynienia z sytuacją, w której nie lubiłeś swojej pracy
  • czy uważasz, że warto zmienić wtedy pracę czy nie i dlaczego

Napisz w komentarzu poniżej.

Ja taką sytuację miałam i mówiłam o niej w poprzednim wideo więc zapraszam do obejrzenia. Link jest tu.

Jeżeli podoba ci się to wideo, to proszę zasubskrybuj mój kanał.

Jeśli znasz kogoś, kto ma nieprzyjemne sytuacje w pracy, to podeślij mu to wideo, żeby go zainspirować, żeby pomóc.

Życzę Ci miłego dnia!

Iza Wojtaszek

Psycholog, Trener biznesu i zdobywania pracy marzeń  z doświadczeniem w HR i rekrutacji

Zobacz teraz więcej na www.pracanawymiar.pl, gdzie możesz skorzystać ze specjalistycznego wsparcia zawodowego.