Od 2008 roku pracuję online

Kiedy odejść i zmienić pracę – poznaj 5 powodów kiedy powinieneś zmienić pracę.

Zobacz w wideo, a poniżej skrót…

  1. Cierpienie psychiczne lub fizyczne
  2. Nie lubisz swojej pracy
  3. Twoja praca nie lubi Ciebie
  4. Nudzisz się w pracy
  5. Nie zarabiasz godnie, nie rozwijasz się i nie masz perspektyw

Poznaj szczegóły w wideo, odtwórz teraz.

Uwaga na łodzie w tle! Jeśli nie lubisz takich dźwięków, to wyłącz dźwięk i włącz napisy.

Transkrypt:

Cześć! Tu Iza Wojtaszek z PracaNaWymiar.pl Dzisiaj nadaję z Railay Beach w Tajlandii. Chcę powiedzieć ci po czym poznasz, że czas zmienić pracę.

1. Cierpienie psychiczne lub fizyczne

Powód numer jeden jest wtedy kiedy cierpisz w swojej pracy. Może to być cierpienie fizyczne. Może to być cierpienie psychiczne. Na przykład kiedy ktoś cię po prostu źle traktuje czy wręcz jesteś mobingowany, to jest przykład sytuacji takiego cierpienia psychicznego, jakiegoś nadmiernego stresu.

Czasami tym nadmiernym stresem czy cierpieniem może być po prostu nadmierne obciążenie pracą, a czasami też niedociążenie pracą. To może cię zainteresować. Zwłaszcza kiedy nudzisz się za bardzo w pracy.

Oczywiście tutaj oprócz cierpienia psychicznego jest też fizyczne, kiedy Twoje ciało rozpada się z powodu – czy to stresu w pracy, czy to po prostu od warunków pracy w jakich jesteś.

Może Twój kręgosłup już nie może wytrzymać. Czasami jest to kwestia pewnej higieny, którą trzeba sobie zapewnić, ale czasami zwyczajnie nie jesteśmy stworzeni do pracy w pewnych warunkach. No i kiedy zdrowie cierpi, to jest zdecydowanie czas na zmianę. Myślę, że ze mną się zgodzisz.

2. Nie lubisz swojej pracy

Co jeszcze? Powód numer dwa. Jest wtedy kiedy nie lubisz swojej pracy. Nie lubisz swojej pracy, nie lubisz swojego szefa, swoich współpracowników. Generalnie kiedy jest w Tobie taka niechęć do nich, a może wręcz gorzej, nienawiść. Myślę, że pozostawanie w takich warunkach, to jest trochę jak być w związku, w małżeństwie, które nam nie służy. Także niestety, ale jeśli to jest długotrwała niechęć,  nie ma tej chemii, to dużo gorzej będzie ci się pracowało.

3.Twoja praca nie lubi Ciebie

Idąc tym trybem, powód numer trzy. To jest sytuacja kiedy Twoja praca Ciebie nie lubi. Albo Twoi współpracownicy, albo szef. Po czym poznać, że praca Ciebie nie lubi?

Na przykład po tym, że mimo wkładanego wysiłku ciągle nie masz upragnionych wyników. Wiadomo, że kiedy się rozwijamy, to może nam iść trudniej i to jest naturalne, ale kiedy ciągle przeżywamy jakieś porażki, nie daj boże zmieniamy pracę za pracą na podobne prace i ciągle tych efektów brak, to jest poważny objaw, potrzeba zmiany.

Również kiedy Ty nie lubisz swoich współpracowników, firmy, wartości które reprezentuje, produktów, to również nie będziesz dobrym pracownikiem. Wiem, że te kategorie, bycie lubianym albo to kogo Ty lubisz, to się takie błahe wydaje – przecież w pracy chodzi o merytorykę. Natomiast uważam, że jednak to ma wpływ na pracę i tą są takie powody, z powodu których ciężko czasami podjąć decyzję o zmianie.

Zwłaszcza na przykład kiedy jesteś nie lubiany w tej pracy. Ale zaufaj mi kiedy zmienisz to środowisko i trafisz do takiego, w którym będziesz miał jakiś „feeling”, to zrozumiesz o czym mówię.

Może być to trudne i w tej sytuacji, nieraz warto poszukać dodatkowego wsparcia, żeby się z tego, z tej sytuacji wydostać.

Ok. Mamy trzy sytuacje.

4. Nudzisz się w pracy

Kolejna sytuacja dotyczy tego kiedy nudzisz się w swojej pracy. To się trochę łączy z wcześniejszymi powodami, ale celowo to wyróżniłam. Tak w ogóle, to kiedy masz nudę w pracy, czy wręcz taki marazm, to jest bardzo niepokojącym objawem. Uważam gorszym niż frustracja. Bo kiedy się frustrujesz, to przynajmniej masz motywację. A tutaj, ta nuda to jest taka – nie wiesz czego chcesz, coś ci nie pasuje, ale nic z tym nie robisz – to nie jest przyjemny stan ani dla Ciebie ani dla innych. Możesz chodzić jak Zombie, nie dawać z siebie tyle, ile chcesz, ile to może być potrzebne w Twojej pracy. Możesz tego dzisiaj nie widzieć ale Twoje sytuacja zawodowa może się przez to bardzo pogarszać.

5. Nie zarabiasz godnie, nie rozwijasz się i nie masz perspektyw

Ostatnia sytuacja, to jest kiedy nie zarabiasz godnych pieniędzy, ani na przykład się nie rozwijasz, ani nie widzisz perspektyw na przyszłość. Wiadomo pracujemy między innymi dla pieniędzy, wręcz można czasami powiedzieć, że to jest główny powód pracy, choć wiadomo nie wszyscy chcą pracować tylko dla pieniędzy. Czasami jest ok kiedy robimy coś w pracy co jest po prostu rozwojowe. Możemy się wtedy zgodzić, by chwilowo zarabiać mniej. Ale jeżeli nie zarabiasz godnie, nie rozwijasz się, nie widzisz perspektywy na zmianę, to trwa długo to moim zdaniem, to jest czas na Twój ruch w kierunku – odejścia, albo przejścia, po prostu zmiany zawodowej.

Te pięć powodów, to nie są wszystkie powody jakie możesz spotkać. Natomiast takie bardziej kluczowe. Może ci się oczywiście zdarzyć, że doświadczasz wszystkich pięć sytuacji. Możesz rozłącznie. Mogą też wchodzić w grę jakieś inne rzeczy. Mam jednak nadzieję, że będzie ci łatwiej się rozpoznać jeżeli jesteś, w którejś z tego typu sytuacji.

Wiem, że to nie jest miłe poczuć się, że masz kiepską sytuację. Natomiast z drugiej strony patrząc, ta świadomość, że jest źle choć niewiele zmienia, to może być odskocznią – do zmiany pracy. I tego ci życzę, żeby wykorzystać tą wiedzę i zacząć działać.

Też warto zauważyć, że jeżeli jesteś osobą, która ma pracę, a w większości mówimy o tego typu sytuacjach tutaj, to może być tak, że będzie ci ciężko tej zmiany dokonać, bo upodabniamy się do ludzi, z którymi jesteśmy. Jest nam się ciężko wyrwać ze środowiska, w którym spędzamy te osiem godzin dziennie czy w ogóle większość czasu. To może być trudne. Dlatego ja ci bardzo polecam – jeżeli dotyczy cię któraś z tych pięciu sytuacji i nie jesteś w stanie nic zrobić, to koniecznie zwróć się o wsparcie do specjalisty.

Najlepiej popracuj ze specjalistą. Jest to ciężko zrobić samemu, to jest potrzask bezpieczeństwa, ciężko się czasami wyrwać ze środowiska, z sytuacji, która nam nie służy, ale to się może pogłębiać niestety. Jeden problem może przechodzić w drugi. Możesz mieć z czasem ich coraz więcej. Dlatego szkoda Twojego życia. Szkoda Twojego zdrowia.

Jeśli potrzebujesz więcej wsparcia, to daj mi znać. Kontakt do mnie znajdziesz na stronie PracaNaWymiar.pl Możesz mi zadać pytania pod tym postem. Natomiast czasem trzeba porozmawiać więc jakby coś, jakbyś potrzebował, czy potrzebowała głębszej rozmowy czy pracy wspólnej, to napisz bezpośrednio do mnie. A jeżeli masz tylko szybkie, konkretne pytanie, to jak najbardziej możesz je zadać w komentarzach pod tym wideo.

Trzymam kciuki, aby nawet jeśli czujesz teraz dyskomfort, to żeby wykorzystać to jako katalizator do zmiany ku lepszemu, by wkrótce cieszyć się swoją pracą marzeń. Nagroda – tak jak mówiłam jest wielka – ja kiedyś miałam taką sytuację, żeby byłam w nieprzyjaznym środowisku, było to niemiłe, nie chciało mi się też zmieniać, było to bardzo przykre, ale kiedy trafiłam do środowiska, które było fajne nie zamieniłabym tego na nic innego i mogę ci z całego serca polecić taką zmianę.

Może się okaże, że będziesz móc dzięki swojej pracy cieszyć się na przykład takimi plenerami jak dzisiaj ja. Fajnie by było?

Walcz o siebie. O swój dobrostan. Żeby dostawać w pracy to na co zasługujesz w zamian za swoją pracę.

Pozdrawiam! Cześć!

Iza Wojtaszek

Psycholog, Trener biznesu i zdobywania pracy z doświadczeniem w HR i rekrutacji

www.pracanawymiar.pl

PS: Znasz kogoś, kto być może powinien zmienić pracę, ale się wacha czy boi? Prześlij mu ten post.