Od 2008 roku pracuję online
„Ile trwa szukanie pracy?”
 
To jest jedno z częstych pytań, które dostaję. Dziś usłyszałam je od Olka w następującej formie:
 
Kiedy zacząć aktywnie szukać pracy, jeśli chcesz mieć nową pracę w pod koniec roku?

Może i Ciebie zainteresuje odpowiedź.

Mówiąc w skrócie – moim zdaniem – to zależy — o jaką pracę chodzi, kto szuka, jak szuka.

Wiemy na pewno, ile trwa średni czas szukania pracy w Polsce. Statystycznie szukanie pracy trwa ok. 7,4 miesiąca. 

Oczywiście, jest to średnia, więc pracę możesz zdobyć szybciej, jak i później, w zależności od Twojej specyficznej sytuacji i co najważniejsze w zależności od Twoich umiejętności szukania pracy.

Ta statystyka daje pewien punkt odniesienia i obraz tego, na co się mniej więcej warto nastawić, zwłaszcza gdy nie masz doświadczeń w wielu skutecznych poszukiwaniach pracy.

Warto zauważyć, że w Polsce nie mamy w szkole czy nawet na studiach nauki szukania pracy, więc wiele osób w poszukiwaniach działa często mało skutecznymi metodami.

Nie zawsze szukający pracy wiedzą, co tak naprawdę sprawiło, że dostali pracę w przeszłości. A nawet jeśli wiedzą, to jest jeszcze kwestia tego, ile to trwało i czy wiedzą, jak szybko powtórzyć ten proces. Warto wziąć pod uwagę również, czy metoda, którą ktoś zastosował, szukając pracę X sprawdzi się także w szukaniu pracy Y.

Niekoniecznie!

Dlatego, aby skrócić czas szukania, warto zainwestować w rozwój umiejętności szukania pracy. Bo umiejętności merytoryczne, choć są oczywiście ważne i pomocne, to same pracy nie zdobędą.

Tu możesz sobie zobaczyć jeszcze, kiedy zacząć szukać pracy, jeśli chcesz pracę na poziomie za granicą (dokładniej, ile się szuka pracy w Anglii).

Tutaj z kolei, ile szuka pracy zarządzający.

Na koniec, jak długo szuka się pracy po studiach.

Podsumowując, polecam zacząć jak najszybciej, bo lepiej zacząć wcześniej niż za późno. Zwłaszcza że – jak zobaczysz w powyższych postach — niektóre procesy rekrutacyjne potrafią ciągnąć się miesiącami.

Wartkich poszukiwań!

Iza

PS. Jeśli chcesz zwiększyć szansę zdobycia właściwej pracy we właściwym czasie, to zapraszam do skorzystania z programu „Odkryj i zdobądź pracę marzeń”.

PPS. Znasz kogoś, kto chce zdobyć w tym roku pracę? Prześlij mu ten post.