“Ile trwa szukanie pracy?”
 
To jest jedno z częstych pytań, które dostaję.
Dziś usłyszałam je od Olka w następującej formie:
 
Kiedy zacząć aktywnie szukać pracy jeśli chcesz mieć nową pracę w pod koniec roku?

Może i Ciebie zainteresuje odpowiedź.

Mówiąc w skrócie – moim zdaniem – to zależy. O jaką pracę chodzi, kto szuka, jak szuka.

Wiemy na pewno, ile trwa średni czas szukania pracy w Polsce. Statystycznie szukanie pracy trwa ok roku wśród osób z wyższym wykształceniem.

Oczywiście jest to średnia więc pracę możesz zdobyć szybciej jak i później, w zależności od Twojej specyficznej sytuacji. Ta statystyka daje jednak pewien punkt odniesienia i obraz tego na co się mniej więcej warto nastawić i kiedy.

Tu możesz sobie zobaczyć jeszcze, kiedy zacząć szukać pracy jeśli chcesz pracę na poziomie za granicą (dokładniej, ile się szuka pracy w Anglii).

Tutaj z kolei, ile szuka pracy zarządzający.

Na koniec, jak długo szuka się pracy po studiach.

Podsumowując, polecam zacząć jak najszybciej, bo lepiej zacząć wcześniej niż za późno. Zwłaszcza, że – jak zobaczysz w powyższych postach – niektóre procesy rekrutacyjne potrafią ciągnąć się miesiącami.

Wartkich poszukiwań!

Iza

O autorce bloga:  Izabella M. Wojtaszek, Projektant kariery, Trener biznesu i zdobywania pracy marzeń

Iza ma 14 lat doświadczenia w branży zdobywania pracy, włączając w to doświadczenia z bycia po drugiej stronie muru jako rekruter. Jej misją jest sprawienie, by każdy kto chce odkrył do czego jest naprawdę zdolny. I wykorzystywał to zawodowo. Wierzy, że dzięki temu można mieć WYMARZONE ŻYCIE (nie tylko) zawodowe i dlatego na co dzień pomaga je stworzyć. Nim do tego doszło rekrutowała w Agencji Zatrudnienia (Randstad) i działach personalnych (m.in. pion techniczny sieci Play). Ponadto szkoliła z umiejętności potrzebnych na rynku pracy m.in. klientów Biura Karier oraz studentów International i Executive MBA Politechniki Warszawskiej. Z wykształcenia jest Magistrem Psychologii oraz kwalifikowanym Trenerem Biznesu. Jest autorką programów Odkryj i zdobądź pracę marzeńPEWNY KROKTYGRYSI SKOKWŁASNY LOTwielowymiarowej metody pisania CVnaWymiar oraz książki „Pasja to za mało czyli jak się spełniać, rozwijać i zarabiać”.

PS: Jeśli chcesz zwiększyć szansę zdobycia właściwej pracy we właściwym czasie, to zapraszam do skorzystania z programu “Odkryj i zdobądź pracę marzeń”.

PPS: Znasz kogoś kto chce zdobyć w tym roku pracę? Prześlij mu ten post.