Od 2008 roku pracuję online

Co zrobić, jeśli będąc idealnym kandydatem, nie możesz miesiącami znaleźć pracy?

Otrzymuję wiele wiadomości, w których osoby dzielą się swoimi zawodowymi historiami. Bardzo często moi czytelnicy zwracają się do mnie, gdy po wielu miesiącach intensywnego poszukiwania “podupada morale” – pojawia się zwątpienie, lęk o przyszłość i pytanie, co robić. Piszą tak również osoby, które są idealnymi kandydatami. 

Pewnie zapytasz, jak to? Idealny kandydat, a nie może znaleźć pracy? Tak, ten problem może dotyczyć każdego. Dlatego tym razem, aby ustrzec Cię przed taką sytuacją przygotowałam garść sprawdzonych podpowiedzi na ten temat.

Sytuacja numer 1, jeśli aplikujesz o pracę:
    •    na identycznym stanowisku jak dotąd;
•    w identycznej branży i rodzaju organizacji jak dotąd;
•    Twój zawód i branża nie padła w pandemii, tylko działa;
•    czy też Twoje obowiązki z ostatniej pracy w 90% pokrywają się docelowymi;


a mimo wszystko masz mały odzew na wysłane CV albo nie masz go wcale.

Diagnoza nr 1: najpewniej masz źle skonstruowane CV. 
Poszukiwanie takiej samej jak dotąd pracy, to bowiem jedna z najprostszych sytuacji zmiany. Opiera się ona na klasycznym szablonie CV (uwaga – klasyczny nie znaczy archaiczny).

Najwięcej osób “wykłada się” na niedopracowanych resume czy na opieraniu się o jedną z najbardziej konkurencyjnych metod docierania do ofert.

Także najprostszą i najskuteczniejszą rzeczą, od której możesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, to poprawa CV. Jak? Tłumaczę to dokładnie w Narzędziowniku CV na wymiar. Popraw CV zgodnie z moimi wytycznymi i aplikuj dalej. Odpowiednio dopasowane czy wręcz napisane CV na wymiar szybko przyniosą zamierzone efekty.

  1.    Zaaplikuj 10-30 razy w okresie maksymalnie jednego-dwóch tygodni. Tak, by w ciągu miesiąca zdobyćco najmniej kilka odpowiedzi. W przypadku publicznych ofert pewnie poczekasz do 2 tygodni max na odpowiedź. Oczywiście, jeśli nie chcesz “tracić szans”, to możesz z góry skonsultować CV z ekspertem. Chętnie przejrzę Twoje CV i tam, gdzie to konieczne wspólnie je poprawimy oraz wytłumaczę Ci w detalach, jak pisać idealne CV. Radzę też, żebyś nie czekał bezczynnie na odpowiedź po zaaplikowaniu, aplikuj dalej. Podejdź do tego zadaniowo i pamiętaj, że celem jest znalezienie pracy marzeń.

 2.    Zmierz sobie konwersję CV, porównaj dane sprzed i po zmianie CV. Jeśli wdrożysz wiedzę z tworzenia dopasowanych CV na wymiar, to ręczę, że w przeciągu 3 tygodni zobaczysz postęp. Może będzie to większa otwieralność aplikacji, częstsze przechodzenie do dalszych etapów, a może od razu więcej zaproszeń na rozmowy – zmiana będzie zauważalna. Kiedy piszę CV na zamówienie moją metodą CV na wymiar, to moi klienci mają szybko zaproszenia na rozmowy rekrutacyjne.

Oczywiście konwersja może być różna. Wiele zależy od obszaru poszukiwań, kompetencji zawodowych, jakości wyjściowego CV i towarzyszących mu narzędzi jak list motywacyjny oraz samych metod aplikowania. Jeśli nie masz odzewu po wysłaniu 10-30 aplikacji w dwa tygodnie, to moim zdaniem z całą pewnością Twoje CV wymaga dalszych udoskonaleń.

Dzięki obliczeniu konwersji CV będziesz widział, ile CV musisz wysłać, żeby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Te obliczenia dadzą Ci większe poczucie kontroli i sprawczości oraz zachęcą do dalszych udoskonaleń.
Oczywiście jeśli chcesz pracę szybciej, to możesz aplikować więcej niż 30 razy w ciągu jednego tygodnia, ale uważaj, żeby przy okazji Twoja aplikacja nie straciła na jakości.

Sytuacja nr 2, jeżeli nie ma odpowiednich ofert albo jest duża konkurencja na rynku, a Ty masz dobre CV i chcesz mieć maksymalnie wysoką konwersję.
Rekomendacja: zainteresuj się metodami „hakowania” ofert pracy.

Sytuacja nr 3, gdy konwersja z CV jaką otrzymujesz Cię zadowala.
Rekomendacja: po prostu szykuj się do kolejnych etapów rekrutacji i rozmów kwalifikacyjnych.

Najważniejsze w zwiększaniu swoich szans na znalezienie pracy ważne jest, by nie czekać miesiącami na odzew. Miesiąc intensywnego aplikowania wystarczy, by realistycznie ocenić sytuację. Nie zwlekaj z rozwijaniem umiejętności szukania pracy, bo z czasem podupada wiara w siebie i coraz trudniej będzie Ci działać. Z niską wiarą w siebie, nawet z najlepszymi narzędziami do pisania CV może być Ci ogromnie ciężko samemu wyłuskać odpowiednie argumenty za swoją kandydaturą, nawet gdy obiektywnie jesteś idealnym kandydatem.

Sytuacja nr 4, czujesz, że sam zrobiłeś co mogłeś ze swoim CV, aplikujesz od miesiąca i nie widzisz zadowalającego odzewu, widzisz coraz mniej odpowiednich ofert dla siebie, ale nadal chcesz zdobyć pracę.
Rekomendacja: koniecznie skorzystaj z całościowego wsparcia w programie “Odkryj i zdobądź pracę marzeń”, w którym osobiście wesprę Cię w rozwoju Twoich kompetencji szukania pracy, a co za tym idzie efektywności.

Rozwojowego tygodnia!

Iza

Co myślisz na ten temat? Podziel się w komentarzu.