Od 2008 roku pracuję online

Ostatnio podzieliłam się z Tobą informacjami o tym, czy warto zmienić pracę po niespełna 2 miesiącach…

W odpowiedzi dostałam pytania o to, a co jeśli pracujemy w jednym miejscu 10 lat. Czym się kierować analizując swoją dotychczasową i przyszłą karierę? Kiedy X lat to za dużo? Przychodzę więc z postem na ten temat dla Ciebie.

Bez względu na długość pracy, zanim przyjmiesz nowe zobowiązanie czy złożysz wypowiedzenie, warto się chwilę zastanowić nad powodami, które popychają Cię do zmiany. Te powody mogą bowiem naprowadzić Cię na istotne z Twojego punktu widzenia kryteria doboru pracy

Z różnych badań HR-owych wynika, że dwoma najczęstszymi powodami zmiany pracy są:

1 – zła atmosfera pracy, w tym złe relacje z przełożonymi; 

2 – oraz złe zarobki. 

Ale to tylko najczęstsze… Jakie są więc inne powody? Dlaczego warto, żebyś rozszerzył kryteria rezygnując z pracy czy wybierając nową?

Pieniądze dają szczęście tylko do pewnego poziomu

Istnieje kilka empirycznie potwierdzonych modeli, które tłumaczą, co przyczynia się do satysfakcji w pracy. Okazuje się, że pieniądze są ważne i mogą dawać satysfakcję, ale tylko do pewnego poziomu. Zwykle same z siebie długoterminowo nie dają tej satysfakcji. 

Brak niezadowolenia, to nie to co satysfakcja

Jeśli weźmiemy pod uwagę dwuczynnikową teorię motywacji Herzberga, to okaże się, że pieniądze i atmosfera należą do tzw. czynników HIGIENICZNYCH. To oznacza, że ich brak powoduje niezadowolenie, ale ich obecność nie daje satysfakcji, tylko brak niezadowolenia. W braku niezadowolenia niektórzy mogą przepracować całe życie. Wszystko zależy od tego, co dla kogo jest w życiu istotne. Tu każdy musi odpowiedzieć sobie sam:

  • Czy wystarczy Ci w pracy brak niezadowolenia?


  • Czy chcesz czegoś więcej w postaci satysfakcji z pracy?


Naszej bohaterce z ubiegłotygodniowego wpisu doskwierały za niskie wynagrodzenie i brak dobrej atmosfery w pracy, czyli właśnie czynniki higieniczne. To one przyczyniły się u niej do niezadowolenia i narzekania na pracę. Ale nie tylko to ją gnębiło… 

Co by cię satysfakcjonowało

 Drugim elementem teorii Herzberga są czynniki MOTYWACYJNE, czyli te, które odpowiadają za satysfakcję. Należy do nich m.in. sama praca, jej charakter. Nasza bohaterka również napomknęła o tym w swoim  komentarzu:

„stanowisko odbiega od tego opisywanego na rozmowie”

Na ile jest to ważny czynnik w jej wypadku? Trudno mi to ocenić bez wywiadu.

Jednak jeśli Tobie zależy nie tylko na braku niezadowolenia, ale i na satysfakcji z pracy, to powinieneś poświęcić czas nie tylko na myślenie o czynnikach higienicznych, ale i motywacyjnych. Warto poświęcić czas  choćby na staranny dobór pracy pod kątem merytorycznym.

Turbodoładowanie w pracy, czyli 2 czynniki motywacji

Czynnikami motywacyjnymi, dającymi satysfakcję są oprócz tego: możliwość doskonalenia osobowości, przeżywanie sukcesu, odpowiedzialność, awans w pracy oraz uznanie za osiągnięcia.

Dla pełnego obrazu do higienicznych należą jeszcze  – oprócz stosunków interpersonalnych i pensji – kompetencje merytoryczne przełożonego, polityka personalna firmy, zabezpieczenie pracy, pensja, warunki pracy.

Istotne, by o tym wszystkim pamiętać, planując dalszy rozwój, szukając nowej pracy czy wybierając swoją ścieżkę kariery. Dlatego w programach rozwoju zawodowego, które prowadzę zawsze kładę nacisk nie tylko na to, jak szukać pracy, ale przede wszystkim na to, żeby dobrać satysfakcjonującą pracę. Polecam takie holistyczne podejście wszystkim, a szczególnie tym którzy mają już na koncie wiele doświadczeń i chcą mieć nie tylko więcej pieniędzy, co mieć dobrą atmosferę, ale i jak najwięcej satysfakcji z pracy.

 Czym Ty się kierujesz w karierze? – Podziel się w komentarzu pod tym postem na blogu.

Turbo tygodnia dla Ciebie!

Iza