Od 2008 roku pracuję online

Dodajemy zdjęcie? Od wielu lat pracuje za granicą, więc pewnie nie jestem na bieżąco z krajowymi trendami, ale to jest bardzo dyskryminujący i przestarzały zwyczaj.

Zagadnęła mnie Kasia pod postem o CV na Instagramie.

O archaizmach w CV pisałam już dużo, ale faktycznie dla kogoś kto miał do czynienia z pracą w niektórych krajach poza Polską (czy choćby naczytał się zagranicznego pochodzenia tekstów o CV) kwestia zdjęcia w aplikacji do pracy może rodzić wątpliwości. Tak więc przyjrzyjmy się pokrótce regułom dodawania fotografii do CV.

Na początek, warto sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie – w jakim kraju, oraz w jakiej organizacji – szukasz pracy.

Za niektórymi granicami, gdy masz zdjęcie w CV, mogą wręcz nie rozważyć Twojej aplikacji. Czasem, choć niezwykle rzadko, taka zasada panuje w niektórych organizacjach w Polsce, zwłaszcza w tych z kulturą zagraniczną, czy w fundacjach nastawionych mocno na walkę z dyskryminacją. Fakty są jednak takie, że w prawie wszystkich organizacjach w Polsce zdjęcie w CV, choć nie jest raczej obowiązkowe, to jest mile widziane.

Dzieje się tak dlatego, że zdjęcia mają niesamowitą moc. Z pewnością znasz maksymę:

Obraz może powiedzieć więcej niż tysiąc słów.

Nie bez powodu zdjęcia są od lat powszechnie wykorzystywane w marketingu, reklamie jak i do wzmacniania wszelkich przekazów – choćby edukacyjnych czy informacyjnych.

Obecnie nawet profil, czy post w mediach społecznościowych bez użycia zdjęcia słabo się przebija – jeśli w ogóle. Może dlatego taką popularność zyskuje Instagram. I nawet jeśli nie masz zdjęcia w CV, to są social media i tzw. background check w rekrutacji, więc to nie problem, żeby chcąc nie chcąc trafić przy okazji na Twoje zdjęcie poza CV.

Z licznych badań z psychologii społecznej wiemy też, że zdjęcie po prostu wywiera wpływ na ludzi – oczywiście odpowiednio dobrane zdjęcie, bo chcemy by to był pozytywny wpływ. (Wiadomo nieodpowiednie zdjęcie też wpływa – tyle że na niekorzyść). Co więcej, z badań śledzenia wzroku rekrutera wynika, że zdjęcie w CV może wpłynąć na wynik rekrutacji.

Quiz pochodzi z CVnarium będącego częścią Narzędziownika CV dostępnego na stronie www.cvnawymiar.pl

Mało, spotkałam się z analizami jak samo odpowiednie umiejscowienie zdjęcia (prawa vs lewa strona od tekstu; kąt nachylenia postaci) w tekście może wypłynąć na odbiór przekazu.

Podsumowując myślę, że to dlatego niektórzy nie życzą sobie zdjęć w CV, bo nie chcą, by fotografia w CV wpływała na ich decyzje. Jak jest zakaz zdjęcia w regułach rekrutacji, to bezwględnie nie dodawaj portretu do CV. Podkreślam, że w Polsce raczej się zaznacza jeśli brak zdjęcia jest wymogiem i większość osób dodaje zdjęcia.

Poza tym warto wiedzieć, jakiego zdjęcia użyć, aby odpowiednio wzmocnić Twoją kandydaturę, a nie jej zaszkodzić. O tym jakie zdjęcia wybrać do CV pisałam już wielokrotnie dlatego odsyłam do innych moich tekstów na tym blogu. Po prostu użyj pola wyszukiwania w prawym górym roku, wpisz frazę, która Cię interesuje i przeszukaj blog. O samym zdjęciu w CV znajdziesz przynajmniej 3 posty, i wiele więcej ogólnie o CV jak i całym procesie rekrutacji. Również w archiwach są materiały o zdjęciu w mediach społecznościowych.

Na pewno kwestia zdjęcia jest najbardziej szczegółowo omówiona na moim CVnarium oraz w ebooku „Jak napisać skuteczne CV”. Oba te materiały są częścią Narzędziownika CV. Dowiesz się z nich m.in.:

  • Ebook o CV jest jednym ze źródłowych materiałów o zdjęciu. Ebook jest częścią Narzędziownika CVnaWymiar.pl

    Ebook o CV jest jednym z źródłowych materiałów o zdjęciu w CV zawartych w Narzędzowniku CVnaWymiar.plco jest atrakcyjne na zdjęciu w rekrutacji, a co nie,

  • jak rozróżnić atrakcyjność supermodela od superkandydata do pracy poza modelingiem;),
  • czego unikać na zdjęciach (i z jakimi błędami na zdjęciach spotkałam się w roli rekrutera),
  • jakie 4 kryteria uwzględnić na zdjęciu, które są dostępne dla każdego, żeby dobrze wypaść,
  • z której strony i jak umiejscowić zdjęcie w CV, by wpłynąć na podświadomość rekrutera,
  • przykłady CV z dobrze dodanym zdjęciem,
  • szablony CV z przygotowanym miejscem pod zdjęcie.

W pakiecie dostaniesz też oczywiście wszystkie inne kluczowe informacje do napisania dobrze reszty CV.

Narzędziownik CV możesz pobrać na stronie CVnaWymiar.pl – kliknij i zamów teraz.

Samych dobrych decyzji zdjęciowych!:)

Iza